سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

همایش گرامیداشت خواجوی کرمانی در نمایشگاه کتاب کرمان برگزار شد

/ دوشنبه, ۱۸ دی ۱۳۹۶
/ KermanNews

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، همایش گرامیداشت خواجوی کرمانی امشب با حضور علی بابایی سرپرست فرمانداری شهرستان کرمان، وحید محمدی معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمان و جمعی از اهالی فرهنگ و ادب استان کرمان در محل سالن همایش‌های نمایشگاه برگزار شد.

محمد‌علی گلاب‌زاده رئیس مرکز کرمان‌شناسی در حاشیه این مراسم در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در کرمان اظهار‌داشت: خواجو یکی از ستاره‌های درخشان آسمان شعر و ادب ایران است و در قرن هفتم و هشتم هجری قمری زندگی می‌کرد.

وی با اشاره به اینکه خواجو از جمله کسانی است که نسبت به خداجویی و و تقوا و خداپرستی شعرهای بسیار زیبایی دارد و در این مورد مفصل شعر سروده است گفت: خواجوی کرمانی در وصف پیامبر‌(ص) و ائمه اطهار‌(س) نیز شعرهای زیبایی گفته است.

رئیس مرکز کرمان‌شناسی با بیان اینکه خواجو توانسته بین فلسفه و شریعت یک ارتباط عرفانی برقرار کند و یکی از ویژگی‌های او همین موضوع بوده است افزود: این شاعر بزرگ با هم‌آغوشی واژه‌ها زیباترین غزلیات را سروده و در غزلیات خود را معرفی کرده است.

وی با اشاره به اینکه برخی از غزلیات خواجو از زیباترین غزلیات تاریخ ادبی ایران هستند خاطر‌نشان کرد: خواجو در مورد پایبندنشدن به زندگی دنیایی اشعار بزرگی دارد که قابل توجه است و در مجموع خواجو از نوادر روزگار است.

گلاب‌زاده با گلایه از عدم برگزاری یک همایش بزرگ و در خور شان برای این شاعر بزرگ و فرهیخته کرمانی گفت: امیدواریم برای سال‌های آینده یک مراسم مفصل برای گرامیداشت یاد خواجو در کرمان برگزار شود.

وی با بیان اینکه در سال ۷۰ کنگره جهانی خواجو در کرمان برگزار شد افزود: این کنگره عظمت بزرگی داشت و بیش از ۵۰ مهمان از سراسر دنیا به کرمان آمدند و یک همایش بی‌نظیر بود.

رئیس مرکز کرمان‌شناسی تصریح کرد: اما از آن سال به بعد شاهد این رویداد نبودیم و بهتر است برای این شاعر بزرگ کرمانی همه‌ساله یک همایش بزرگ در استان کرمان برگزار شود.

به گزارش تسنیم، همایش گرامیداشت خواجوی کرمانی که در پنجمین روز از برگزاری شانزدهمین نمایشگاه بزرگ کتاب استان کرمان برگزار شد با ششمین همایش شعر حضرت دوست و شعرخوانی تعدادی از شاعران کرمانی همراه بود.

انتهای پیام/

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.