سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

هرمزگان درهفته ای که گذشت/سفرمقام های دولت یازدهم وهمایش امام سجاد(ع)

/ شنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۴
/ KermanNews


سفرهایی که مقام های دولت تدبیر و امید به شهرها و روستاهای این استان دراین مدت انجام دادند از نزدیک با مشکلات مردم آشنا و برای رفع آن چاره اندیشی و یا بطور مستقیم گزارش آن را تقدیم رئیس جمهوری می کنند و البته این سفرها جدا از سفرهای مقامات عالیرتبه استانی است که بی وقفه و شبانه روزی ادامه دارد و حاصل آن رفع مشکلات با همت والای دولت و مردم است.
خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) روزهای شنبه هرهفته در یک گزارش خبری، نگاهی گذرا به سفر مسئولان دولتی در هفته گذشته دارد و برخی از سفرها را در قالب بسته خبری در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
یکشنبه 17آبان 94/مقاله خارجی و داخلی به دبیرخانه کنگره بین المللی امام سجاد(ع) ارسال شد
بندرعباس- ایرنا – دبیر پنجمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) گفت: در مجموع 200 مقاله خارجی و داخلی از کشورهای لبنان ، هند ، عراق ، کشورهای حوزه خلیج فارس و 28 استان داخل کشور به این کنگره ارسال شده است.
علی علامه زاده در کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در هرمزگان افزود: از این تعداد 70 مقاله قابلیت چاپ به صورت کتاب را دارند و 10 مقاله نیز به عنوان برگزیده انتخاب شدند.
وی بیان داشت: 18 مهمان داخلی و خارجی برجسته از کشور لبنان ، عراق ، کلمبیا ، تونس و یمن در این کنگره حضور دارند که می توان به شخصیت های برجسته چون جوزف هاشم از لبنان ، محمد بن جمال الظاهر عماد از تونس و اسد ابراهیم وزیر از کشور یمن اشاره کرد.
دبیر پنجمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) اظهارکرد: در راستای برگزاری این کنگره ، بیش از یکهزار و 600 نفر از جوانان استان هرمزگان در سال های گذشته به عنوان سفیران ولایت در کارگاه آموزشی در قم شرکت کردند و هم اکنون در شهرستان های خود به تبلیغ مشغول هستند.
علامه زاده گفت: هفت استان جنوبی کشور از جمله کهکیلویه و بویراحمد ، کرمان ، جنوب کرمان ، خوزستان ، فارس ، بوشهر و سیستان و بلوچستان در این کنگره مشارکت دارند و هر یک از استان ها موضوعی را در رابطه با امام سجاد (ع) انتخاب و با محوریت آن موضوع ، فعالیت می کنند.
یکشنبه 17 آبان 94/اندیشمند لبنانی: نیازامروزجهان شناخت اندیشه های اهل بیت (ع) است
بندرعباس- ایرنا – اندیشمند و شاعر برجسته مسیحی کشور لبنان گفت : نیاز امروز جهان اسلام در واقع توسعه و ترویج اندیشه های ناب اهل بیت (ع) و معرفی این امامان صالح و بزرگوار به جهانیان است.
جوزف الهاشم در مراسم پایانی کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در هرمزگان افزود: در جهان امروز که پر از فساد و گمراهی شده ، باید این گروه های معاند و تکفیری را با اندیشه های ناب امامان و بزرگان خلع صلاح کنیم و آئین اسلامی را به مردم معرفی کنیم.
وی به جایگاه والای امام سجاد (ع) اشاره کرد و گفت: درست نیست که تنها پیرامون ویژگی های شخصیتی ایشان سخن بگوییم ، چرا که وی نمونه ای کامل از یک انسان بی نظیر است که می خواهد سیره الهی و اخلاقی را به مردم بشناساند.
این اندیشمند مسیحی اظهارکرد: تصادفی نیست که ما در اسلام پایان زندگی امامان در این دنیا را با کلمه شهادت عنوان می کنیم ، چرا که آنها آمده اند تا با مُرکب خون خود سیره الهی را در جامعه پیاده کنند.
وی با بیان اینکه امام سجاد (ع) فرزند فاطمه زهرا (س) و علی(ع) است، اضافه کرد: فاطمه زهرا (س) که در پاکی همانند مریم مقدس دیده و تعریف می شود ، بزرگ بانویی است که همانند حضرت علی (ع) که برای ماندن اسلام در مسیر اصلی خود تلاش کرد ، تاثیر بسیاری در رشد و تعالی اسلام دارد.
یکشنبه17 آبان 94/آیت الله جوادی آملی :صحیفه سجادیه جریان توحید در نظام هستی را معرفی می کند
بندرعباس – ایرنا – آیت الله عبدالله جوادی آملی از مراجع تقلید کشورمان با صدور پیامی به پنجمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع) در استان هرمزگان گفت: صحیفه سجادیه گرچه مضمون دعایی دارد اما به طرز موحدانه به جریان توحید در نظام هستی می پردازد.
به گزارش ایرنا ، متن کامل این پیام که روز یکشنبه در کنگره قرائت شد ، به این شرح است؛
أعوذ بالله من الشیطان الرجیم
بسم الله الرحمن الرحیم
‘الحمد لله ربّ العالمین و صلّی الله علی جمیع الأنبیاء و المرسلین و الأئمة الهداة المهدیین سیّما خاتم الأنبیاء و خاتم الأوصیاء(ع) بهم نتولّی و من أعدائهم نتبرّیء الی الله’.
ایام سوگ و ماتم سیدالشهدا حسین بن علی بن ابیطالب (ع) و ایام سوگواری وجود مبارک امام سجاد(ع) را به پیشگاه عموم و علاقه مندان به قرآن و عترت ، به شما فرهیختگان تسلیت عرض می کنم.
مقدم شما فرهیختگان ، اندیشوران و اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی را در این کنگره وزین سپاسگزاریم و از برگزارکنندگان این کنگره عظیم بویژه نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان حق شناسی می کنیم و از همه بزرگوارانی که با ارائه مقالات یا ایراد مقاله بر وزن علمی این همایش افزودند سپاسگزاریم و از ذات اقدس اله مسئلت می نماییم که سعی همگان مشکور ولی عصر باشد.
جریان صحیفه سجادیه و تجلی امام چهارم در این صحیفه نورانی رهاوردهای فراوانی دارد که گرچه صبغه دعایی دارد اما معارف وحیانی آن فراوان است.
جریان توحید در نظام هستی را به طرزی موحدانه تعریف می کند که جز خدا و رحمت رحمانیت او چیزی در عالم حاکم نیست.
کل نظام مخلوق اوست به نحو (کون تام در تحت تدبیر اوست به نحو کون ناقص )، اما اراده الهی کارگشاست.
خدا بدون اینکه سخن بگوید با اراده جهان را تدبیر می کند چه اینکه امام سجاد(ع) در یکی از این دعاهای نورانی فرمود: ‘فَهِیَ بِمَشِیّتِکَ دُونَ قَوْلِکَ مُؤْتَمِرَةٌ’ یعنی سپهر آفرینش و نظام هستی با مشیت و اراده تو کار می کند بدون اینکه سخنی بگویی ، چون کلام خدا همان فعل خداست. ‘انما قوله فعله’، نه با صوت است نه با ندا.
این در سخنان نورانی علی بن ابیطالب(س) هست، ‘انما قوله فعله’. با کلماتی که بشر سخن می گوید ، خدا سخن ندارد. ‘إِنَّما أَمْرُهُ إِذا أَرادَ شَیْئاً أَنْ یَقُولَ لَهُ کُنْ فَیَکُونُ’ این کن فیکون همان ایجاد و وجود خواهد بود.
‘فَهِیَ بِمَشِیّتِکَ دُونَ قَوْلِکَ مُؤْتَمِرَةٌ’ این مطلب نخست درباره کیفیت تدبر در نظام آفرینش است. مهندسی عالم را رحمت مطلقه خدا به عهده دارد اگر چه خدا هم رحمت دارد هم غضب . هم ارحم الراحمین است و’أَشَدُّ الْمُعَاقِبِینَ فِی مَوْضِعِ النَّکَالِ وَ النَّقِمَة’.
اما منتقم بودن خدا در قبال رحمت رحیمیه اوست نه برابر رحمت رحمانی او. خدا هم رحیم است و هم منتقم. ‘إِنَّا مِنَ الْمُجْرِمینَ مُنْتَقِمُونَ’ اما منتقم بودن خدا و منعم بودن خدا. این وصف ها خاصه زیر پوشش آن رحمت مطلقه ، رحمانیت ، رحمت رحمانیه در فرهنگ اهل بیت(علیهم السلام) مقابل ندارد.
در قرآن کریم رحمت رحمانیه مقابل ندارد چون فرمود: «رَحْمَتِی وَسِعَتْ کُلَّ شَیْءٍ». آن چه مقابل دارد رحمت رحیمیه است که قهر و انتقام الهی در مقابل رحمت رحیمیه است. لکن طبق بیان نورانی امام سجاد(علیه السلام) درصحیفه، این رحمت رحیمیه، آن انتقام و این رحمت رحیمیه که مقابل هم هستند هر دو به رهبری رحمت رحمانیه اداره می شوند.
در یکی از دعاهای نورانی فرمود: ‘تَسْعی رَحْمَتُهُ أمامَ غَضَبِهِ ‘. این خدایی که رحمت رحیمیه او و رحمت و غضب او در رهبری رحمت رحمانیه را پذیرفتند. این که گفته می شود که رحمت خدا بیش از غضب اوست این سخن تام است ولی سخن دقیق تر آن است که رحمت رحمانی خدا پیش از غضب اوست نه تنها بیش از غضب او.
رحمت رحمانیه بیش از غضب اوست روشن است ، چیزی که بیش از رحمت رحیمیه است ، اما پیش از غضب او قبل از اینکه خدای سبحان بر کسی غضب روا بدارد رحمت رحمانیه نقشه می کشد که کجا جای انتقام است کجا جای انعام .
‘یا مَن تَسْعی رَحْمَتُهُ أمامَ غَضَبِهِ’ . قبل از اینکه خدای سبحان غضب بکند انتقام گیرد رحمت رحمانیه یک نقشه ای می کشد راه را نشان می دهد و غضب وارد می شود.
پس رحمت رحیمیه و غضب الهی که همان انتقام است این دو مقابل هم هستند. رحمت رحیمیه مقابل دارد ولی رحمت رحمانیه که وسعت کل شی ، مقابل ندارد و آن نقشه می کشد برابر آن نقشه رحمت رحیمیه و غضب سامان می پذیرد و امور را اداره می کند.
مطلب دیگر اکنون که روشن شد نظام هستی را خدا با مشیت اداره می کند نه با سخن و لفظ. و تدبیر هم با مهندسی رحمت رحمانیه است که غضب را و رحمت رحیمیه را زیر پوشش دارند ، اکنون درباره انسانیت سخن فرموده اند که انسان چیست؟ مجموع آنچه که از سوره مبارکه یاسین و برخی ادعیه صحیفه سجادیه از تعریف انسان بر می آید.
‘الانسان هو الحی متاله الحمید’ ؛ توده مردم ، انسان را به عنوان حیوان ناطق می شناسند اما انسان در حقیقت ‘الانسان هو الحی متاله الحمید’ انسان زنده است برای اینکه قرآن با او کار بکند. این مطلب نخست. «’ِیُنْذِرَ مَنْ کانَ حَیًّا وَ یَحِقَّ الْقَوْلُ عَلَی الْکافِرینَ».’
بر اساس صنعت احتباک که چهار چیز را وقتی بخواهند بگویند دو چیز از آن چهار چیز را ذکر می کنند تا بقیه روشن شود. انسان یا زنده است یا مرده. زنده یا مومن است یا کافر. ولی قرآن کریم حی را در برابر کافر قرار داد. «لِیُنْذِرَ مَنْ کانَ حَیًّا وَ یَحِقَّ الْقَوْلُ عَلَی الْکافِرینَ». معلوم می شود که مومن و موحد زنده است و کسی که زنده است انسان است «وَ یَحِقَّ الْقَوْلُ عَلَی الْکافِرینَ».آنها مرده اند.
در قبال کفر ایمان است که ثابت می شود. در قبال حی مرگ هست که ثابت می شود. کافر مرده است و مومن حی است و زنده. این تعریفی است که در قرآن درباره انسان یعنی انسان حی متاله الحمید که اگر حمد و ستایش پروردگار نباشد دیگر انسان نیست.
لذا فرمود خدایا تو را سپاس که آیین حمد و شکر را به جا آوردی و ما آشنا شدیم که چرا حمد کنیم و اگر انسانی خدا را حمد نکند این افراد ‘َخَرجُوا مِنْ حُدُودِ الانْسانِیَّةِ اِلی حَدَّ البَهِیمِیَّةِ.’اگر کسی شاکر و حمید و حامد نباشد این فصل اخیر را ندارد.
فصل اخیر انسانیت انسان حمد و سپاس در برابر ذات اقدس اله است. این جور انسان را معرفی کردن نتیجه کار وجود مبارک امام سجاد(ع) است در صحیفه سجادیه. لذا مساله دعا را با عنوان اینکه نور است به ما معرفی کرده است و در سایر کلمه های نورانی سعی شیوای آن حضرت این بود که ما از این نقشه ی ارائه که رحمت رحمانیه و از آن حمد الهی که فصل اخیر ماست.
در بخش دیگر مهربانی و رحمت خاصه ذات اقدس اله را بیان می کند. در آن دعای وداع ماه رمضان ، کاری که تو کردی و می کنی بی سابقه است و آن کار این است که در تجارت و معامله همواره یک طرف آگهی مزایده می زنند یک طرف آگهی مناقصه.
آن که می خواهد بفروشد آگهی مزایده می زند و آن که می خواهد بخرد آگهی مناقصه می زند. خریدار می گوید هر که ارزان تر می دهد از او می خرد ، فروشنده می گوید هر که گران تر می خرد من به او می دهم. تو خریداری هستی که آگهی مزایده می زنی. این مخصوص توست. درست است که تو مشتری هستی و خریدار. ‘إِنَّ اللّهَ اشْتَرَی مِنَ الْمُؤْمِنِینَ’.
درست است که گاهی مستاجری و دیگران اجیر تو هستند و می خواهی به آنها اجر بدهی به غیرحساب. اما تو در عقود ، در معاملات و در داد و ستدها بر عکس همه آنجا که باید آگهی مناقصه بزنی آگهی مزایده می زنی ‘وانت الذی زد فی السوم’.
اینکه می گویند ورود در سوم برای مومن مکروه است یعنی وقتی که برادر مومن دارد چیزی را می خرد یا می فروشد انسان وارد نشود.
امام سجاد(ع) به ذات اقدس اله عرض می کند پروردگارا تنها تویی که در خریدن آگهی مزایده می زنی و می گویی من بیشتر از دیگران می خرم. اعلام عمومی کردی و به جوامع بشری گفتی شما جانتان را به هرچی بخواهی بفروشی من بیشتر می خرم. وقتتان را، عمرتان را به هر کی می خواهید بفروشید من بیشتر می خرم. خدمتتان را، کارتان را، عملتان را، در هر راهی بخواهی صرف کنی من بیشتر می خرم و سرانجام هر کاری که می خواهید برای دیگران انجام دهی و در برابر آن مزدی می خواهی من بیشتر می خرم و ‘انت الذی زد فی السوم’ این کار فقط کار توست. هر چه تو می خری گرانترین قیمت ها را خواهی داد.
بنابراین ما با خدایی سروکار داریم که مهندسی رحمت مطلقه هست و جهان را با رحمت اداره می کند و چیز اندکی که ما به خدای سبحان تقدیم می کنیم بیشترین و گرانترین بها را به ما می دهد.
و بخش پایانی این است که در تمام داد و ستدها یک کسی عوض را می دهد معوض را می گیرد و دیگری معوض را می دهد عوض را می گیرد امام داد و ستد با خدا ، تجارت با خدا، ‘هی یَرْجُونَ تِجَارَةً لَّن تَبُورَ’. عوض و معوض را هر دو خدا به ما می دهد چه اینکه اگر معاذالله با شیطان معامله کردیم، عوض و معوض ، هر دو را می برد.
این چنین نیست که شیطان چیزی به ما بدهد و آن چنان نیست که خدای سبحان چیزی را برای خود بگیرد. کدام تجارت از این سود آورتر است که عوض و معوض هر دو را بنده ببرد.
اگر ذات اقدس اله ، جان و مال را می خرد ، جان و مال را تطهیر می کند. تنزیه می کند ، تکمیل می کند ، سرجای خود قرار می دهد.
ما، ماییم به لطف عنایت او. امیدواریم ذات اقدس اله بر همه شما فرهیختگان و دانشوران و اندیشمندان و علما و آیات و حجج حوزوی و دانشگاهی سعادت و صیانت دنیا و آخرت مرحمت کند و توفیق فراگیری معارف وحیانی امام سجاد (ع) را به همگان مرحمت بکند و از برگزارکنندگان این کنگره عظیم بین المللی بویژه از نماینده ولی فقیه در استان هرمزگان به احسن وجه بپذیرد.
نظام ما و رهبر ما و مراجع ما و دولت و ملت ما ، مملکت ما در سایه امام زمان حفظ بفرماید. روح مطهر امام راحل و شهدا را با اولیای الهی محشور بفرماید . خطر استکبار و صهیونیست را به خود آنها برگردان . تکفیری و سلفی و داعشی را مخذول و منکوب بفرماید.ک
دوشنبه 18 آبان 94/مرحله نخست پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس امسال افتتاح می شود
بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس گفت: با راه اندازی و بهره برداری ازمرحله نخست این پالایشگاه واقع درغرب شهر بندرعباس تا پایان امسال بنزین مورد نیاز کشور در داخل تامین و نیازی به واردات این فرآورده نخواهد بود.
احمد ادیب درگفت وگو با خبرنگارایرنا ،میزان واردات بنزین راهم اکنون روزانه بین پنج تا12میلیون لیتر عنوان و اظهارکرد: این میزان به اندازه ظرفیت مرحله نخست این طرح است.
وی، با اشاره به پیشرفت 91درصدی طرح تولید زودهنگام مرحله نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس افزود: با رسیدن تجهیزات خریداری شده ازخارج، طبق پیش بینی های بعمل آمده این فاز تا قبل از پایان امسال وارد مدار تولید می شود.
دوشنبه 18 آبان 94/تعمیراساسی واحدهای تقطیر وگازمایع پالایشگاه نفت بندرعباس آغاز شد
بندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: تعمیرات اساسی واحدهای تقطیر در شرائط جو و خلاء شماره دو گاز مایع و تصفیه آبهای ترش این شرکت پس از چهار سال کارکرد مداوم آغاز شد.
هاشم نامور زمان پیش بینی شده برای انجام تعمیراساسی واحدهای یاد شده را28 روز(کمترازیک ماه خورشیدی)عنوان واظهارکرد: دراین دوره زمانی دستگاهها، تجهیزات ، ظروف، برجها و خطوط لوله این واحدها بررسی و تعمیراساسی می شوند.
سه شنبه19آبا94/هیچ سرمایه گذارخارجی در14 سال گذشته ازسازمان خصوصی سازی سهم نگرفته است
کیش – ایرنا- رئیس کل سازمان خصوصی سازی با بیان اینکه در14 سال گذشته هیچ سرمایه گذار خارجی به صورت مستقیم از سازمان سهم دریافت نکرده است؛ گفت: امید داریم با رفع ابهامات سیاسی و مشکلات اقتصادی راه برای حضور سرمایه گذاران خارجی در واگذاری های دولت باز شود.
عبدالله پوری حسینی در همایش ‘اقتصاد ایران در پساتحریم ، کیش دروازه ورود’ و در پنل تخصصی بررسی راه کارهای جذب سرمایه گذاری خارجی و رفع چالش ها حقوقی و سیاسی در پسا تحریم به تعریفی از خصوصی سازی و تفاوت آن با سایر سرمایه گذاری ها پرداخت و گفت: انتقال مالکیت و مدیریت از بخش دولتی به غیردولتی در راستای ارتقا بهره وری است و تفاوت آن با سایر فعالیت های اقتصادی این است که اگر کشوری قصد سرمایه گذاری در ایران ازطریق ایجاد شرکت یا راه اندازی کارخانه و نیروگاه را داشته باشد با سازمان خصوصی سازی کاری ندارد و باید مجوزهای لازم را کسب کند.
سه شنبه 19 آبان 94/دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام :قدرت های خارجی درهای باز ایران را تبدیل به صحنه تاخت و تاز منافع خود نکنند
کیش – ایرنا – دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید براینکه با تمام توان از سرمایه گذاری های خارجی در کشور دفاع می کنیم به قدرت های خارجی توصیه کرد که درهای باز ایران را تبدیل به صحنه تاخت و تاز منافع خود نکنند .
محسن رضایی در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی وهفتمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور و همایش پسا تحریم ، کیش دروازه ورود در سخنانی با محوریت اقتصاد مقاومتی و مناطق آزاد گفت: اقتصاد مقاومتی بر خلاف تصور برخی که تبلیغ می کنند برای زمان تحریم است ، ایجاد یک وضعیت در درون اقتصاد ملی ایران است و چه تحریم باشد و چه نباشد اقتصاد ایران مسیر خود را بدون تلاطم های سنگین ادامه می دهد .
چهارشنبه 20 آبان 94/ معاون وزیر نفت:طرح خط لوله انتقال گاز به عمان در دست بررسی است
بندرعباس -ایرنا-معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران که 20 آبان ماه جاری به هرمزگان سفر کرده بود در دیدار با استاندار هرمزگان گفت: طرح خط لوله انتقال گاز به عمان در دست مطالعه است و با طرح انتقال گاز به منطقه جاست همزمان اجرا می شود.
حمید رضا عراقی دراین نشست دوجانبه بدون اشاره به زمان اجرای این طرح افزود: خط لوله 30 اینچ غرب بندرعباس نیز جهت سرعت بخشی در فرایند تامین انرژی و توسعه صنایع هرمزگان اجرا شده است.
معاون وزیر نفت یادآورشد: شرکت های پالایش گاز سرخون، گاز هرمزگان و منطقه شش عملیات انتقال گاز در چارچوب وظایف خود و انتقال گاز به مصرف خانگی و صنعتی عملکرد خوبی داشته اند.
عراقی از همکاری استاندار هرمزگان در اجرای خط تامین کننده انرژی صنایع غرب استان قدردانی و اضافه کرد: این سفر با هدف افزایش تعامل در توسعه صنایع هرمزگان صورت گرفته است.
چهارشنبه20 آبا 94/معاون رئیس جمهوری :امنیت کامل در حوزه اقتصادی ایجاد شود
کیش- ایرنا- معاون رئیس جمهوری در امور حقوقی تاکید کرد باید امنیت کامل در حوزه اقتصادی ایجاد شود و گفت: این امنیت فقط به عنصرها و نهادهای داخلی باز نمی گردد بلکه مشارکت در تامین امنیت داخلی و منطقه می تواند بخش دولتی و خصوصی کشورهای مختلف را دربرگیرد.
«الهام امین زاده» در نشست بررسی راهکارهای جذب سرمایه گذاری خارجی و رفع چالش های سیاسی و حقوقی درعصرپساتحریم که در حاشیه همایش دو روزه ‘اقتصاد ایران در دوران پساتحریم، کیش دروازه ورود’ برگزار شد، گفت: سیاست های کلی نظام، قانون اساسی، قانون برنامه، قوانین عادی و مقررات لازم الاجرا در هر وزارتخانه یک هرم حقوقی و قانونی است که بر اساس آن مشخص می شود هریک از بخش ها باید چه بایسته ها و بسترهای حقوقی را برای توسعه سرمایه گذاری فراهم کنند.
وی گفت: در سیاست های اقتصاد مقاومتی تسهیل مقررات و گسترش مشوق های لازم، تشویق سرمایه گذاری خارجی برای صادرات، استفاده از سازوکار مبادلات تهاتری با توجه به توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور برای انتقال فناوری های پیشرفته و تسهیل صادرات کالا، افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب پذیری کشور مطرح است.
چهارشنبه 20 آبان 94/ رئیس ستاد انتخابات :یک هزارو 620میلیارد ریال بودجه برگزاری انتخابات است
بندرعباس- ایرنا- رئیس ستاد انتخابات کشور و معاون سیاسی وزیر کشور بودجه انتخابات را حدود یکهزار و 620 میلیارد ریال عنوان کرد و گفت : این جدا از همکاری دستگاههای اجرایی در کمک به برگزاری دهمین دوره مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری است.
محمد حسین مقیمی درهمایش دو روزه فرمانداران و بخشداران استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان در جنوب شرق کشور با تاکید بر ایجاد نشاط سیاسی درجامعه ابراز داشت: زمانی شاهد تحقق این مهم خواهیم بود که رقابت انتخاباتی توام با همدلی و همزبانی وبا رعایت قانون و مقررات از سوی هواداران نامزدها باشد .
رئیس ستاد انتخابات کشور خاطرنشان ساخت:حضور پرشمار مردم در پای صندوق های اخذ رای نیاز به نشاط سیاسی دارد که دست اندرکاران و رهبران احزاب آنرا از راههای قانونی ایجاد می کنند.
استاندارهرمزگان نیز در مراسم افتتاحیه این همایش دو روزه گفت:این استان به دلیل وجود دو بندر بزرگ شهید رجایی و شهید باهنر، تنگه هرمز،جزایر چهارده گانه یکی از استانهای مهم و استراتژیک با موقعیت خوب اقتصادی است.
جاسم جادری اضافه کرد: بیش از 60درصد درآمد گمرکات کشور از طریق هرمزگان تامین می شود طوریکه سال گذشته (93) 100 هزار میلیارد ریال از محل عوارض گمرکی به حساب خزانه کشور واریز شده است.
استاندار هرمزگان با اشاره به در پیش بودن دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی و پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امسال ، سال سرنوشت سازی برای دولت و وزارت کشور است زیرا برگزاری آبرومندانه و سالم انتخابات می تواند بعنوان مهم ترین کارنامه کاری باشد.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندارهرمزگان درسخنانی هدف ازبرگزاری این همایش دو روزه را آشنایی هرچه بیشتر دست اندکاران برگزاری انتخابات با قوانین وضوابط عنوان کرد.
بهروز اکرمی اضافه کرد: دراین همایش آموزشی معاون سیاسی وزیر و عده ای از اعضای ستاد انتخابات کشور به تشریح قوانین و ضوابط موجود درخصوص چگونگی انجام مراحل مختلف انتخابات خواهند پرداخت.
رئیس ستاد انتخابات استان هرمزگان یادآورشد: درحاشیه این همایش ، اعضاء ستاد انتخابات بصورت تخصصی در اتاق فکر ستادانتخابات شرکت و موضوعات مختلف حول محور انتخابات را به بحث و تبادل نظر خواهند گذاشت.
همایش آموزشی فرمانداران و بخشداران استانهای جنوب شرق کشور(کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان) با محوریت برگزاری انتخابات هفتم اسفند ماه سال جاری در روز چهارشنبه دربندرعباس آغاز شد وتا فردا ادامه دارد.
چهارشنبه 20 آبان 94/فرماندار: بارندگی 60میلیارد ریال به زیرساخت های بندرعباس خسارت زد
فرماندار بندرعباس گفت: بر اساس برآوردهای اولیه بارندگی های بامداد و صبح امروز (چهارشنبه) 60 میلیارد ریال به زیرساخت های این شهرستان خسارت زده است.
احمد پویافر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به شکسته شدن درختان و تابلوهای شهری بر اثر بارندگی، اضافه کرد: بیشتر خسارت ها به بخش سامانه های انتقال برق، آب و خدمات شهری وارد شده است.
چهارشنبه20 آبان 94/مقیمی: چهارهزارو800 نفر برای ورود به صحنه انتخابات آماده اند
معاون سیاسی وزارت کشور و رئیس ستاد انتخابات چهارشنبه درحاشیه همایش فرمانداران و بخشداران جنوب شرق کشور دربندرعباس در گفت و گو با خبرنگاران گفت: برآوردهای صورت گرفته نشان می دهد تاکنون حدود چهار هزار و 800 نفر خودشان را برای ورود به صحنه ( انتخابات) آماده کرده اند وپیش بینی می شود این تعداد به پنج هزار نفر افزایش یابد.
به گزارش ایرنا، محمد حسین مقیمی با بیان اینکه براساس قانون با آن عده از داوطلبانی که اقدام به تبلیغات زودهنگام کنند برخورد خواهد شد ابراز داشت: همه تلاشها براین است که با رعایت قانون و حفظ کامل بی طرفی و عمل به فرامین رهبرمعظم انقلاب دراین خصوص که’ رای مردم حق الناس است’ از آراء مردم صیانت کنیم.
رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور اضافه کرد: هیات های اجرایی برای تایید یا رد صلاحیت نامزدها علاوه براستعلام ازمراجع چهارگانه ( سازمان ثبت احوال، وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی) از تحقیقات محلی نیز استفاده خواهند کرد.
معاون سیاسی وزیر کشور با بیان اینکه انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری تا یک سوم حوزه ها به صورت ماشینی برگزار خواهد شد ابراز داشت: نمونه سخت افزاری برگزاری انتخابات به تایید کارشناسان شورای نگهبان و وزارت کشور رسیده و کارهای نرم افزاری آن نیز در حال بررسی است.
پنجشنبه21آبان 94/شمار قربانیان حوادث بارندگی در هرمزگان به 13 نفر رسید
استاندار هرمزگان گفت: 13 نفر به دنبال بارندگی های سه روز اخیر و جاری شدن سیل و طغیان رودخانه ها و حوادث دریایی جان خود را از دست دادند.
جاسم جادری در گفت وگو با خبرنگاران اظهار داشت: از این تعداد پنج نفر بر اثر غرق شدن یک قایق صیادی در آب های کیش ، یک نفر در میناب، یک نفر در رودان، یک نفر در بندرعباس و پنج نفر نیز در اثر واژگونی خودروی پراید در بخش رودخانه رودان جان خود را از دست دادند.
شدت بارندگی در هرمزگان به حدی بود که مدارس تمام مقاطع تحصیلی استان در دو شیفت صبح و عصر تعطیل و فعایت در بنادر مسافری نیز متوقف شد.
پنجشنبه 21آبان /قائم مقام وزیرکشور:مایندگان مجلس به دو فوریت لایحه شفاف سازی منابع مالی کاندیداها رای دهند
بندرعباس- ایرنا- قائم مقام وزیر کشور با اشاره به تحویل لایحه شفاف سازی منابع مالی و هزینه تبلیغات انتخابات به مجلس شورای اسلامی، از نمایندگان خواست تا به دو فوریت این لایحه رای دهند.
حسینعلی امیری در گفت و گو با خبرنگاران با اشاره به آثار مثبت این لایحه ازجمله بالابردن اعتماد عمومی و شفاف سازی ابراز امیدواری کرد که بتوان از آن در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری استفاده کرد.
وی اظهار کرد: در این لایحه نامزدهای انتخاباتی موظف شده اند منابع مالی خود را مشخص کنند تا مجموع گردش مالی آنان از طریق حسابی که بانک مرکزی به آنان اعلام خواهد شد انجام شود.
وی از غیر محرمانه بودن این حساب به عنوان مهم ترین ویژگی مالی نام برد و افزود: کاندیداها بایستی مسئول مالی ستاد خود را معرفی تا گردش مالی آنان به کمیسیون نظارت برفعالیت مالی و تبلیعاتی (پیش بینی شده دراین لایحه) داده شود.
قائم مقام وزیرکشور در امور مجلس و استانها اضافه کرد: موسسه های عمومی غیر دولتی که از منابع دولت استفاده می کنند و همچنین استفاده از کمک خارجی و امکانات دولت های خارجی برای نمایندگان تحت هرعنوانی ممنوع و تخلف محسوب می شود.
امیری ، ممنوعیت استفاده از کمک خارجی تحت عنوان سازمان غیردولتی و همچنین استفاده از پول های ناشی از جرائم سازمان یافته مواد مخدر، قاچاق کالا و ارز و اموال نامشروع را از دیگر آثار مثبت لایحه شفاف سازی منابع مالی و هزینه تبلیغات انتخاباتی عنوان کرد.
وی اضافه کرد: طرح اصلاح بخشی از قانون انتخابات نیز در مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در حال انجام فرآیند قانونی از جمله تامین نظر شورای نگهبان است.
سخنگوی وزارت کشور از ارائه لایحه شفاف سازی منابع مالی و همچنین رای گیری به شیوه ماشینی را (در بخشی از حوزه های انتخابیه) و همچنین آموزش یکهزار و 800 نفر از دست اندرکاران برگزاری انتخابات را (که بطور مستقیم دخالت دارند) به عنوان مهم ترین برنامه های این دوره ازانتخابات مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در هفتم اسفندماه امسال نام برد.
جمعه 22آبان 94/با تاکید وزیر بهداشت؛بیمارستان 96تختخوابی رودان هرمزگان دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد
بندرعباس- ایرنا- با تاکید وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مقرر شد بیمارستان 96 تختخوابی رودان هرمزگان پس از تامین اعتبار 30 میلیارد ریالی تا دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.
دکتر سیدحسن قاضی زاده هاشمی در جریان بازدید از روند احداث بیمارستان یاد شده، خوستار شتاب گیری روند ساخت بیمارستان 96 تختخوابی رودان شد و رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان وعده داد که با تامین اعتبار لازم، این بیمارستان در دهه فجر امسال به بهره برداری برسد.
وزیر بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی در این دیدار از تلاش های دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان جهت اجرای موفق برنامه نظام تحول سلامت در استان قدردانی کرد.
ساخت بیمارستان 96 تختخوابی رودان با زیربنای 10 هزار و 800 متر مربع در پنج طبقه با اعتبار 270 میلیارد ریال از سال 88 آغاز شده و دارای بخش های اورژانس، آزمایشگاه و تمام بخش های بستری عمومی، چهار اتاق عمل، بلوک زایمانی و بخش های پاراکلینیکی است.
جمعه 22آبان 94/تاکید معاون اول رئیس جمهوری بر رسیدگی به حادثه دیدگان سیل در هرمزگان
بندرعباس – استاندار هرمزگان گفت: معاون اول رئیس جمهوری بر امدادرسانی و کمک به حادثه دیدگان سیل اخیر، رفع مشکلات ناشی از بارندگی و سیلاب و همچنین پیگیری امور خانواده های جانباختگان این حادثه تاکید کرد.
جاسم جادری در جمع خبرنگاران افزود: اسحاق جهانگیری در تماس های تلفنی با اینجانب، همچنین مراتب تسلیت و همدردی خود را به خانواده های جانباختگان سیل در این استان، اعلام کرد.
درپی ورود سامانه بارشی به استان هرمزگان، در سه روز گذشته تاکنون در میناب 168، رودان 141، حاجی آباد 115، بستک 78 و بندرعباس 51 میلیمتر باران باریده است.
جمعه 22آبان 94/سلطانی فر:رشد گردشگری سالانه در افق 1404 باید بین 12 تا 14 درصد باشد
کیش – ایرنا – رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: برای رسیدن به اهداف سند در افق 1404(2025 میلادی) و در طول 10 سال آینده رشد بخش گردشگری باید بین 12 تا 14 درصد در سال باشد.
مسعود سلطانی فر در حاشیه بازدید از دومین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی سازی و هفتمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری در کیش افزود: با لغو تحریم ها فضای خوبی برای حضور سرمایه گذاران داخلی و خارجی در طرح های مختلف بیش از گذشته فراهم خواهد شد و محدودیت هایی که تاکنون بر کشور اعمال شده بود؛ برداشته می شود.
وی ادامه داد: در 2 سال اخیر با تلاش و تدبیر دولت بویژه رئیس جمهوری مشکلاتی برطرف شده است و امیدواریم با فضای جدید مشکلات موجود بر سرراه توسعه نیز برداشته شود.
معاون رئیس جمهوری افزود: یکی از مهمترین بخش هایی که در پسا تحریم بیش از بخش های دیگر از فضای موجود تاثیر خواهد گرفت گردشگری است، در 2سال گذشته با رویکرد مثبت دولت و رئیس جمهوری بر گسترش تعامل با کشورها تاکید شده و ورود گردشگران به کشور افرایش یافته است.
سلطانی فربه رشد ورود گردشگران در 2 سال اخیر اشاره کرد وگفت: میانگین رشد ورود گردشگربه کشور 12 درصد افزایش داشته و این درحالی است که رشد گردشگر در دنیا 4.6 درصد و در آسیا پنج درصد بوده که در دوره 2 ساله فعالیت دولت تدبیر و امید این میزان سه برابر رشد جهانی است.
دومین نمایشگاه بین المللی ، بورس ، بانک ، بیمه و خصوصی سازی و همچنین هفتمین نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری کشور که از 18 آبان ماه در محل نمایشگاه های بین المللی کیش برگزار شده بود پنجشنبه شب به کار خود پایان داد.
جمعه22آبان 94/سخنگوی دولت:پل زیارتعلی و بیمارستان 96 تختخوابی رودان دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد
رودان- ایرنا- معاون رئیس جمهوری گفت: پل زیارتعلی و بیمارستان 96 تختخوابی رودان در استان هرمزگان با تخصیص 180 میلیارد ریال اعتبار در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.
محمدباقر نوبخت که به منظور بازدید از مناطق سیل زده هرمزگان به این استان سفر کرده است، در بازدید از عملیات اجرایی احداث پل زیارتعلی، افزود: برای اتمام عملیات احداث این پل 60 میلیارد ریال اعتبار لازم است.
وی ادامه داد: مسئولان مربوطه اعلام کردند در خصوص تامین اعتبار لازم، این طرح در دهه فجر امسال آماده بهره برداری می شود.
نوبخت اضافه کرد: بنده از طرف دولت تدبیر و امید قول داده ام این رقم اعتبار به پل زیارتعلی اختصاص یابد، اما پیمانکار نیز باید طرح یاد شده را در دهه فجر امسال به اتمام برساند و به ما تحویل بدهد.
وی در خصوص طرح احداث بیمارستان 96 تختخوابی شهرستان رودان نیز افزود: طبق گفته وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، این طرح می تواند در دهه فجر سال جاری به بهره برداری برسد.
نوبخت با اشاره به اینکه برای تکمیل این طرح 120 میلیارد ریال اعتبار لازم است، از تلاش و پیگیری جهت تخصیص اعتبار مالی لازم و تکمیل روند احداث آن در مدت یاد شده خبر داد.
معاون رئیس جمهوری در جریان بازدید از مناطق سیل زده هرمزگان نیز گفت: دولت نمی تواند نسبت به مناطق سیل زده و خسارت دیده بی تفاوت باشد و رسیدگی سریع و امداد رسانی به مناطق آسیب دیده، یکی از اولویت های مهم دولت یازدهم است.
نوبخت اضافه کرد: پس از وقوع سیل در هرمزگان و شهرستان رودان و خسارت های جانی و مالی که در این استان به وقوع پیوست، دولت نمی توانست بی تفاوت باشد و بنده به نمایندگی از رئیس جمهوری و هیئت وزیران از نزدیک از این مناطق بازدید کردم.
جمعه 22آبان 94/نوبخت: پیش بینی درآمد 18میلیارد دلاری تاپایان سال
بندرعباس – ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور گفت: ما اگربتوانیم تاپایان سال 17 تا 18 میلیارد دلار درآمد داشته باشیم فکر می کنم خیلی موفق شدیم .
محمدباقر نوبخت دردهمین نشست شورای برنامه ریزی و مدیریت بحران استان هرمزگان افزود: وقتی این میزان درآمد امسال با سال 90 که بیش از 118میلیارد دلار درآمد داشتیم مقایسه شود سال جاری نسبت به سه سال قبل حداقل با 100میلیارد دلار درآمد کمتر و با تحریم های بیشتر اداره می شود.
وی ادامه داد: به هیچ وجه تورم بالای 40درصد را که به زیر 15درصد آوردیم و یا رشد منفی شش وهشت دهم درصدی الان مثلا برای امسال یک درصد وسال گذشته سه درصد بود ما اینها را به عنوان یک کار ارزشمند تلقی نمی کنیم.
وی یادآور شد: ما باید رشد هشت ، نه درصدی در کشورداشته باشیم واصلا چرا تورم داشته باشیم مردم به دنبال ارزانی هستند اما ازاینکه همه این مسائل در شرایط تحریم عوض شد واقعا من فکر می کنم شاید دراین شرایط سخت یک فرصت خاص برای همه دوستان عضو کابینه بود.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور اظهارداشت: به عنوان یک برادر صمیمی عرض می کنم کسانی که دراین دولت هستند افراد کاردانی هستند و هیچ کدام صفرکیلومتر نیستند که بیایند کار یاد بگیرند و بنده را به وجود برنامه و بودجه می شناسید ولی بقیه آدم های بسیار مبرز هستند.
نوبخت افزود: شاید یک امتحان وآزمایشی بود دراین برهه که با یک سختی، کشور را اداره کنیم، تردید نکنید ازاینکه ما دراین مذاکرات طرف های مقابلمان اعلام کردند ما دیگر حریف این کشور نیستیم و اگر کار را رها کنیم دیگر تحریم کارساز نیست بالاخره ما در شرایط تحریم روند را عوض کردیم احساس کردند نمی توانند موفق بشوند لذا این همه تحریم کردند ولی ما منفی را مثبت کردیم و یا تورم 40درصد را به زیر 15درصد آوردیم و آنها متوجه شدند.
وی یادآور شد: البته ما در سالجاری از نظر مالی با مشکلات جدی مواجه هستیم و با وجود اینکه مردان بزرگ و کارآمد ما در مذاکرات هسته ای کارهای بزرگی کردند اما هنوز در تحریم هستیم ، تحریم از ما برداشته نشد و همچنان در مضیقه هستیم.
وی بیان داشت: دولت به استعداد وتوانایی هرمزگان اعتقاد دارد و معتقد است که مردم مومن با عاطفه این استان استحقاق توجه وخدمت رسانی بیشتر از آنچه هست را دارند و این استان به جهت سواحلی که دراختیار دارد وکیلومترآن برای برخی کشورها فرصتی هست ما می توانیم ازاین بندرهای موجود و تنگه ای که دنیا آن رامی شناسد به نحو مقتضی تر استفاده کنیم.
وی با اشاره به اینکه آقای دکتر روحانی با کلید آمد و ما به جای قفل، کلید باشیم گفت: شما مردم با کلید باشید همه تلاش کنید که چگونه می شود مشکلات را حل کرد و آنقدر امکانات قانونی برای حل مسائل و مشکلات وجود دارد ولذا همه بصورت یک درد مشترک کارها را پیش ببریم.
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور اظهارداشت: درفرصت چهارماه باقیمانده تا پایان سال سه فرصت برای استان هرمزگان ازجمله پرداخت اعتبار برای طرحهایی که با پیشرفت فیزیکی 80درصد دارند وامکان بهره برداری تا دهه فجر و یا اسفندماه دارند این سازمان اعتبار آن را تامین می کند.
دیگر قول نوبخت به مدیران استان، تامین خسارت شش میلیاردریالی رفع بیماری لکه سفید میگو به دست اندرکاران این بخش بود که تاکید کرد برای حفظ بازارهای خارجی حتی محصولات آلوده را امحا کنید.
وی افزود: در استان هرمزگان ضمن حمایت تامین نهال جدید لیموترش برای کشاورزان آمادگی داریم برای بالا بردن توان آنان از چهار هزارو 600میلیارد ریال کل بدهی به بانک کشاورزی سود، دیر کرد و جریمه آن را سازمان مدیریت تقبل می کند.
وی ، انگیزه از سفر به هرمزگان را ابلاغ سلام مودت رئیس جمهوری و هیات وزیران به مردم بزرگوار این استان اعلام کرد و افزود: درجریان این سفر یک روزه بازدیدی از مناطق آسیب دیده از سیلاب در شرق داشتم.
وی ادامه داد: ارزیابی اولیه ازخسارت های وارده ناشی از سیل استان به عمل آمد و بزودی کارشناسان حوزه سازمان مدیریت برای بررسی دقیق وفنی از حادثه غمبار سیلاب که منجر به از دست رفتن تعدادی از هموطنان شد اعزام و سپس درهیات دولت مطرح و به استناد قانون 10 تنظیم و ماده 12 قانون بحران نسبت به جبران خسارت افراد، ساختمانها و ابنیه ها اقدام می شود.
وی تصریح کرد: در این دیدار یک فرصتی برای تمرکز مجدد توسعه استان برای من فراهم شد و از مدتها قبل مترصد بودم به استان بیایم این فرصت ایجاد شد اما سه فرصت برای توسعه استان وجود دارد و وجه مشترک و همه شما دغدغه پیشرفت استان هرمزگان است .
استاندار هرمزگان دراین نشست با اشاره به اینکه این استان سرزمین فرصت هاست گفت: با وجود رشد وتوسعه شتابان ولی این خطه هنوز با مشکلات زیادی دست وپنجه نرم می کند که نمونه آن، هنوز پس از 37سال از انقلاب بشاگرد 10درصد و کوشا احمدی 18درصد دارد ویا در یکی از بخش های بشاگرد یک کیلومتر راه نداریم.
جاسم جادری افزود: با وجود اینکه این استان مازاد درآمد درسال گذشته داشته و طبق قانون بایستی 50درصد آن به استان باز گردد ولی رقم ناچیزی واریز شده واین نیازمند حمایت سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور ازاین استان است.
معان امور عمرانی استانداری هرمزگان هم گفت: درجریان بارندگی وسیلاب سه روز گذشته دراین استان یک هزارو 426 میلیارد ریال به تاسیسات شهری و روستایی از جمله پل، راه ، آب و برق و مسکن خسارت وارد شده است.
مسعود دالمن افزود: درجریان این حادثه 15 نفر از هموطنان این استان جان خود را از دست داده وبه 200 واحد مسکونی شهری و 140 واحد مسکونی خسارت وارد شده است.ک/4
6048

 

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.