یکشنبه, ۱ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

مرحوم هاشمی اخلاق اجتماعی را جدا از تحولات اجتماعی نمی‌دانست

/ شنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۶
/ KermanNews

یک استاد حوزه و دانشگاه گفت: عمده مردم از شخصیت قرآنی و تفسیری آیت‌الله هاشمی اطلاع ندارند.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سیدمحمدعلی ایازی در آیین ملی بزرگداشت شخصیت علمی تربیتی آیت الله هاشمی رفسنجانی در کرمان اظهار کرد: آیت الله هاشمی هم دغدغه بازگشت به قرآن را از دوران‌های خیلی دور قبل از انقلاب داشت و هم، دانشی که باید در این حوزه فراهم کند، بوجود آورده بود.

وی با اشاره به این‌که «تفسیر راهنما از بدیع‌ترین تفاسیر دوره معاصر فریقِین است»، افزود: یکی از دغدغه‌های جدی دین ما مسائل اخلاقی است و کاری را که آقای هاشمی انجام داد، این است که در کنار نگرش به مباحث فردیِ اخلاق، توجه اساسی به اخلاق اجتماعی داشته است. سه جلد از تفسیر راهنما درباره مفاهیم اجتماعی منتشر شده که یک و نیم جلد آن درباره اخلاق اجتماعی است.

وی درباره تالیف تفسیر راهنما افزود: علاوه بر تفسیر راهنما، از سخنرانی‌های آقای هاشمی به عنوان خطیب جمعه که بخشی از آن مباحث نظری بوده، یک جلد فقط در مورد مباحث و مفاهیم اخلاقی تدوین شده و نشان می دهد جدای از این‌که ایشان را به عنوان شخصیت سیاسی می شناسیم، مباحث اخلاقی برای وی اهمیت داشته است.

این استاد حوزه و دانشگاه افزود: مرحوم هاشمی طبعا اخلاق اجتماعی را جدا از تحولات اجتماعی نمی‌دانست و معتقد بود نیازهای اساسی انسان با شیوه های اصلاح اخلاقی و تربیتی یک رابطه تنگاتنگ دارد. هر نوع توصیه و موعظه‌ای که بخواهیم برای جامعه داشته باشیم، در صورتی مفید است که بتوانیم زمینه‌های اجتماعی آن اخلاق را درست کنیم. حتی حوزه مباحث اخلاق فردی.

وی تصریح کرد: امروز یکی از مشکلات اساسی کشور آسیب‌های اجتماعی است که حل آن فقط با موعظه و نصیحت عملی نمی‌شود و در فرهنگ دینی خودمان حدیث داریم که فقر انسان‌ها را به کفر می‌کشاند. ممکن است فقر کسی را به جاسوسی بکشاند و باید ببینیم چه شده که وضعیت به این صورت درآمده است؟ مرحوم هاشمی در بخشی از تفسیر راهنما می گوید«زندگی اقتصادی سالم در یک جامعه سالم این است که افراد کار داشته و به اندازه نیاز درآمد داشته باشند و حالت اعتدال آن است که جامعه ای بسازیم که اعضای آن جامعه وقتی نیاز به کار دارند، بتوانند کار کنند و بازده آن کار آنقدر باشد که سطح زندگی آن جامعه را تامین کند».

وی بیان کرد: باید با فهم درست نظام اجتماعی سالم در اخلاق بتوانیم براساس واقعیات افراد را به سمت ارزش های اخلاقی سوق بدهیم. از سوی دیگر مسلما در جامعه‌ای که احساس ناامیدی باشد و یا فرهنگی ترویج بشود که زمینه‌های ناامیدی را در جامعه بوجود آورد، از مسائل اساسی این خواهد بود که آن جامعه دچار بحران می‌شود.

ایازی با بیان این‌که «مرحوم هاشمی مطرح می‌کند که ناامیدی در جامعه و کسانی که ایجاد ناامیدی می‌کنند برای جامعه بسیار خطرناک هستند»، تصریح کرد: اگر بخواهیم جامعه‌ای خودنگهدار داشته باشیم راهش این است که باید آن جامعه امیدش به اصلاح و امید به آینده را حفظ بکند و یکی از ویژگی‌هایی که شاید با شخصیت آیت‌الله هاشمی سازگاری داشت، درک درست‌شان از واقعیات و شرایط اجتماعی بود و سخنان و موضع‌گیری‌های ایشان براساس درک از واقعیات بود.
وی درباره جایگاه تربیت در تفسیر راهنما گفت: مطالب بسیاری درباره آسیب شناسی تربیت، الگوی تربیت، اهمیت تربیت در جامعه، روش های تربیتی، جایگاه و نقش مربیان و … در این تفسیر مطرح شده است.

وی با اشاره به اصالت و تقدُم اخلاق بر شریعت در اندیشه آیت الله هاشمی اظهار کرد: متاسفانه در مدارس و امور تربیتی به مسائل ظاهری و شریعت خیلی تکیه می‌کنند و این آفت بوده و هست و آقای هاشمی بیان می‌کند یکی از بزرگ‌ترین اهداف رسالت و مظلوم‌ترین بحث‌هایی که در این زمینه هست، تزکیه، فلاح و سعادت انسان است که به آن بی‌توجهی می‌شود.

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.