سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

غربت ۲۹ ساله کبوتران رفسنجان به پایان رسید

/ دوشنبه, ۲۶ مرداد ۱۳۹۴
/ KermanNews

به گزارش خبرنگار مهر، شهرستان رفسنجان این روزها بوی سالهای جنگ و جبهه و دفاع مقدس را گرفته است.

آذین بندی کوچه ها و خیابانها و معابر، از آمدن سبکبالان عاشقی خبر می داد که با قامتی رشید و برومند، عازم عرصه نبرد حق علیه باطل شده رفته اند و پس از سالها و بعضا ۲۹ سال، تکه هایی از استخوان آنها برگشته است.

نصب پارچه و بنر، ایستگاه های صلواتی، پرچم و پلاکارد در گوشه گوشه شهر، نشان می دهد که مردم قدر شناس رفسنجان، استقبال باشکوهی را از فرزندان به وطن برگشته خود به عمل آورده اند.

۲۰ شهید سرافراز سالهای نخست جنگ از نقاط مختلف استان که در میانشان، دو شهید رفسنجانی هم هستند و بعد از گذشتن از شهرها و مناطق مختلف از جمله انار، نوق و کشکوییه وارد رفسنجان دیار فاتحان اروند شده تا در آغوش مردمی که چندین روز است انتظار آنها را کشیده اند لختی آرام گرفته و بعد از وداع مردم رفسنجان با آنها رهسپار کرمان شده و از آنجا هر شهیدی عازم دیار خویش شود و برای همیشه در آنجا آرام گیرد.

برنامه ریزی ها حکایت از این داشت که پیکر مطهر شهدا حوالی عصر به میدان شهید امینی شهر رفسنجان برسد و سپس مراسم استقبال رسمی از کاروان ۱۰ شهید غواص و گمنام در میدان شهدا برگزار شود؛ اما گاهی برنامه ریزی ها نیز هر چه دقیق باشد راه به جایی نمی برد چرا که مردم غیور و شهیدپرور رفسنجان در روستاها و بخش ها سنگ تمام گذاشته و کاروانی که می توانست چهار یا پنج ساعته به مرکز شهر رفسنجان برسد ۱۲ ساعته به میدان شهدا رفسنجان رسید تا در باشکوه ترین تشییع پیکرهای شهدا که معمولا روزها تشییع انجام می شود مردم رفسنجان شنبه شب تا حوالی ساعت ۲۲ شب پیکرهای کبوتران خونین بالی که میهمان شهرشان بودند را تشییع کنند.

تشییع شهدا در رفسنجان

بی شک روز ۱۷ مرداد در تاریخ شهر رفسنجان به یادگار خواهد ماند.

آری! زن و مرد، پیر و جوان آمده بودند. کسانی که از بعداظهر شنبه، ساعت ها منتظر ماندند اما خسته نشدند و با وجود گرمای هوا تا ساعت ۲۲ شب پیکرهای شهدا را تشییع کنند.

آنچه که هنگام ورود کاروان شهدا به میدان شهدا رفسنجان به چشم می خورد حزن و اندوه و اشک و آه مردم، خانواده های معظم شهدا و بخصوص جوانان بود که با دسته گل به استقبال از شهدا آمده بودند.

کاروان شهدا سپس در میان چشمان اشکبار مردم از میدان شهدا در مسیر خیابان شهدا به میدان ابراهیم(ع) رسیدند و سپس از این میدان به سمت حسینیه ثارالله رهسپار شدند و مراسم وداع با شهدا در این مکان برگزار شد.

از ۱۰ شهیدی که عصر و شب گذشته در رفسنجان تشییع شدند پیکر مطهر چهار شهید به کوهبنان برای استقبال و تشییع منتقل شد و پیکر مطهر شش شهید دیگر نیز به شهرستان زرند منتقل شد.

از سوی دیگر دو شهید شناسایی شده رفسنجان شهیدان رحمانی و آخوندی، عصر دوشنبه در شب شهادت امام جعفر صادق(ع) به رفسنجان منتقل می شوند و در صبح روز سه شنبه و در روز شهادت شیخ الائمه حضرت امام صادق(ع) در رفسنجان خاکسپاری می شوند.

بنا به اعلام ستاد استقبال از شهدای غواص رفسنجان، مراسم تشییع شهیدان رحمانی و آخوندی از ساعت ۹ صبح از حسینیه ثارالله به سمت میدان ابراهیم برگزار و سپس این دو شهید در زادگاه خود به خاک سپرده می شوند. همچنین مراسم بزرگداشت شهدا روز چهارشنبه از ساعت ۱۷ تا ۱۹ بعدازظهر در مسجد جامع رفسنجان برگزار خواهد شد.

تشییع شهدا در رفسنجان

بازگشتی پس از ۲۹ سال انتظار

شهید غلامرضا آخوندی یکی از این شهدای شناسایی شده رفسنجانی است.

وی  در سال ۱۳۳۴درخانواده ای مذهبی در قاسم آباد حاجی رفسنجان دیده به جهان گشود .دوران ابتدائی را در روستای زادگاهش گذراند و برای ادامه تحصیل به شهرستان آمد.

پس از اخذ مدرک دیپلم، تحصیلات خود را در تربیت معلم ادامه داد. همزمان با تحصیل به فعالیت های دینی هم پرداخت. با آغاز جنگ تحمیلی و در لبیک به فرمان امام(ره)، چندین مرتبه عازم جبهه شد تا اینکه در مورخ چهارم دی ماه سال ۱۳۶۵ در منطقه ام الرصاص در عملیات کربلای چهار به آرزوی دیرینه اش که همان شهادت بود نائل شد و اکنون پیکر مطهرش پس از ۲۹ سال، در میان حزن و اندوه و استقبال بی نظیر مردم شهیدپرور رفسنجان به میهن اسلامی و زادگاهش بازگشت.

بخشی از دست نوشته شهید

امید است خدای بزرگ توفیق جهاد اکبر که همانا سرپیچی از هوای نفس و با تقوی زیستن و از گناه و غفلت و گرایش به دنیا بر کنار بودن به ما عطا فرماید و انشاءالله که خداوند دل های همگی را به نور ایمان منور گرداند و پیوسته بیاد خدا باشیم و تنها امید مان خدای بزرگ بوده باشد…

از خداوند مسئلت داریم که هرچه زودتر در فرج حضرت ولی عصر(عج) تعجیل فرماید و بر طول عمر و سلامتی امام عزیزمان تا زمان ظهور حضرت مهدی (عج) بیفزاید. آری هر چقدر نام خدا را بر لب و یادخدا را در دل داشته باشیم باز کم است. ازخداوند مسئلت داریم که حتی یک لحظه ما را به حال خود وا مگذارد و با لطف و کرم و رحمت خویش بر ما بندگان ضعیف خود رحم کند و امور دنیوی و اخروی ما را اصلاح فرماید و آنچه خیر و صلاح دنیا و آخرت ماست بر ما مقدر فرماید و ما را از صابران واقعی قرار دهد و توفیق عبادت و ترک معصیت به ما عنایت فرماید.

تشییع شهدا در رفسنجان

بخشی از وصیت نامه

خداوندا عاجزانه از درگاهت مسئلت دارم که بر من منت نهی و در زمره آنانی قرارم دهی که برای رضای تو و تنها بخاطر تو با آگاهی تمام و ایمانی کامل راه جبهه و مبارزه با دشمنان اسلام را انتخاب کرده اند. ای خدای بزرگ از درگاهت مسئلت دارم که این بنده ضعیف را در صف شهیدان در راهت قرار دهی….. خدایا عاجزانه از تو می خواهیم جمهوری اسلامی را که حکومت خواست تو است یاری و نصرت فرمایی و امام امت امید مستضعفان و سراسر جهان را تا ظهور حضرت مهدی (عج) سلامتی وطول عمر عنایت فرمایی.

خداوندا از گناهانم درگذر و مرا ببخش و در زمره پرهیزگاران قرار ده به ما بصیرت و صبر و مقاومت و بندگی خودت را عنایت فرما و ما را از بندگی مال و مقام و اهل و عیال و راحتی و غفلت در پناه خداوندیت پناه ده و قلب و روح همه ما را از زنگار فریب و زر و زیور و ظا هرسازی و عجب و غرور و نفاق و تحقیر دیگران پاک گردان. خداوندا عاجزانه از درگاهت مسئلت دارم که به من خلوص نیت و قلبی پاک عنایت فرمایی.

خدایا ایمانمان را قوی ساز هر چند بدن های ما ضعیف است و روح و جان ما را آراسته گردان هرچند در اثر لغزشها نا آراسته ایم و ما را به مقام قرب خویش رسان هرچند بنده ای بیقرار و ناچیز درگاه تو ایم. خدایا توفیق خدمت به اسلام و مسلمین به ما عنایت فرما و عقل ما را از اسارت نفس و زبان ما را از انحرافات محفوظ بدار و به ما شکر و سپاسگذاری از نعمت هایت را مرحمت فرما …خداوندا رحم کن بر این بنده بیچاره ات که با دست خالی و با بار گناه آمده ام…

آشنایی با شهید علیرضا رحمانی تهرودی

شهید علیرضا رحمانی سال ۱۳۴۴  در کرمان متولد می شود و از شش سالگی به همراه خانواده به روستای قریه العرب (اطراف کرمان) رفته و در آنجا ساکن می شود. در سال ۶۱ برای اولین بار پدر را به سختی راضی کرده و به عنوان بسیجی راهی جبهه می شود و در فعالیتهای مذهبی آنجا با محوریت مسجد جامع روستا حضور چشمگیر داشته است.

سرانجام برای سومین بار اعزام به جبهه در سال ۶۲ در عملیات والفجر دو منطقه فکه به شهادت می رسد و خبر مفقود الاثر شدن وی را برای خانواده می آورند و وسایل شخصی و نیم سوخته را تحویل می دهند.

خانواده بنا به اخبار ضد و نقیضی از وضعیت فرزندشان، حاضر به برگزاری مراسم شهیدشان نمی شوند و به این امید که شاید اسیر شده باشد چشم انتظار  فرزندشان می مانند. تا اینکه پدر شهید نیز چند سال بعد به رحمت خدا می روند و مادر شهید به رفسنجان نقل مکان کرده و در این شهر ساکن می شود. پس از بازگشت تمامی اسرا و اطمینان از شهادت فرزندش از بنیاد شهید تقاضا می کند که برای فرزند شهیدش در گلزار شهدای کمال آباد رفسنجان یادمانی ساخته شود که این کار صورت می گیرید و همدم دلتنگی های مادر شهید در این سالیان دراز می شود.

چندی پیش رئیس بنیاد شهید رفسنجان به همراه چند نفر به منزل مادر شهید می روند و پس از احوال پرسی  از مادر شهید گفته می شود اگر الان به شما خبر بیاوردند فرزند شما را آورده اند چه می گوید؟ مادر شهید در حالی که اشک از چشمانش سرازیر می شود می گوید خوشحال می شوم…

خبرنگار: حسن برخورداری پور

 

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , , , , , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.