سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

عملکرد دو ساله دولت/ چهارمحال و بختیاری و توسعه ای متوازن

/ پنج شنبه, ۵ شهریور ۱۳۹۴
/ KermanNews

چهارمحال و بختیاری در بخش مرکزی فلات ایران و رشته کوه های زاگرس واقع شده است و مساحت این استان 16 هزار و 533 کیلومتر و معادل 1 درصد مساحت کل کشور است.
بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1390 جمعیت این استان بالغ بر 895 هزار تَن بوده است که از این تعداد بالغ بر 521 هزار تن در مناطق شهری و 372 هزار تن معادل 42 درصد آن در مناطق روستایی و عشایری ساکن هستند.
چهارمحال و بختیاری یکی از استان هایی است که با توجه به موقعیت جغرافیایی و زمین های حاصلخیز، ظرفیت های ویژه یی برای سرمایه گذاری در بخش های مختلف از جمله کشاورزی، گردشگری و صنعت دارد.
روان آبهای چهارمحال و بختیاری بیشتر 10درصد از آبهای کشور را تشکیل می داد که اکنون به کمتر از هفت درصد رسیده است و یک سوم840 رشته قنات موجود در این استان خشک شده و دو سوم دیگر بین 40 تا 80 درصد با کاهش آبدهی مواجه است.
رئیس مجمع نمایندگان استان چهارمحال و بختیاری گفت:تدبیر دولت در عرصه سیاست خارجی و رسیدن به یک توافق جامع هسته ای، امید را به جامعه تزریق کرد.
مجید جلیل سرقلعه،در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:در حالی که در آستانه دومین سالگرد استقرار دولت یازدهم قرار داریم باید گفت که این دولت در این مدت توانسته در مسیر تحقق وعده های انتخاباتی خود حرکت کند.
وی،با بیان اینکه التزام به قانون از مهمترین ویژگی های حکومت اسلامی است، تصریح کرد: دولت یازدهم از ابتدای کار خود نشان داد که قانونمدار است و تمام سعی خود را در قرار گرفتن در مسیر قانون به کار گرفت.
جلیل،در ادامه به عملکرد دولت در حوزه سیاست خارجی اشاره کرد و گفت:عملکرد تیم مذاکره کننده هسته ای کشور در راستای منافع ملی و با رعایت خطوط قرمز بود و این عملکرد مطلوب ارزیابی می شود.
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بی شک تحولات سیاست خارجی می تواند نقش مهمی در تحولات داخلی و به ویژه حوزه اقتصادی داشته باشد چراکه با رفع تحریم ها بخشی از مشکلات ناشی از محدودیتهای اقتصادی کشور برطرف می شود.
جلیل خاطرنشان کرد:با توجه به اقداماتی که در دو سال اخیر در استان انجام گرفته است بویژه در حوزه های حمل و نقل،آب روستایی، سرمایه گذاری و زیرساخت های توسعه، عملکرد دولت را می توان مثبت ارزیابی کرد.
فرماندار شهرستان لردگان نیز گفت: اقدامات دولت یازدهم نقش مهمی در ارتقای حوزه سلامت مردم این شهرستان داشته است.
ابوالقاسم کریمی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در حوزه سلامت برنامه ها و اقدامات خوبی در این شهرستان انجام گرفته به طوری که بیمارستان سیدالشهدای لردگان با اعتباری افزون بر 80 میلیارد ریال برای تامین تجهیزات آماده بهره برداری شده است.
کریمی ادامه داد:افزایش تعداد پزشکان متخصص از 17 نفر به 34 نفر، راه اندازی مرکز اورژانس و واحد طب سنتی بیمارستان از دیگر اقدامات انجام گرفته در این حوزه است.
وی،با اشاره به محرومیت روستاهای شهرستان لردگان، تصریح کرد:در دولت یازدهم مشکل آبرسانی 50 روستای این شهرستان برطرف و راه های روستایی توسعه پیدا کرد.
فرماندار شهرستان لردگان، اشتغالزایی را از مهمترین برنامه های این شهرستان برشمرد و افزود: با بهره برداری از پتروشیمی و کارخانه سیمان لردگان بسیاری از جوانان شهرستان مشغول به کار میشوند.
کریمی،احداث مصلی و فرهنگسرای شهر لردگان را از جمله اقدامات فرهنگی انجام گرفته در این شهرستان برشمرد.
فرماندار شهرستان بن چهارمحال و بختیاری نیز گفت: تحول راهسازی و بهره برداری از جاده چهارخطه بن- بروجن از مهمترین اقدامات دولت یازدهم در این شهرستان بوده است.
کمال اکبریان،در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اقدامات انجام گرفته در دولت یازدهم طی دو سال اخیر قابل مقایسه به هشت سال قبل آن نیست.
وی،اقدامات عمرانی به ویژه در حوزه راهسازی را از شاخصترین این اقدامات دانست و گفت: تکمیل جاده چهارخطه شهرکرد- بن – داران که بیش از 70 درصد اعتبار آن در دولت یازدهم تامین شد از مهمترین پروژه های راهسازی این شهرستان است.
اکبریان تصریح کرد: روکش آسفالت جاده ارتباطی بخش شیدا به طول 10 کیلومتر، جاده بن- قوچان به طول پنج کیلومتر و رفع نقطه حادثه خیز سه راهی شیخ شبان با اعتباری افزون بر 450 میلیون تومان از دیگر اقدامات راهسازی در این شهرستان است.
فرماندار شهرستان بن، بهسازی روستاها و آسفالت معابر شهری و روستایی این شهرستان را از دیگر تحولات مهم این حوزه برشمرد.
اکبریان با اشاره به تکمیل پروژه های نیمه تمام این شهرستان، افزود: تکمیل استخر شنای بن، سالن ورزشی روستای بارده و روستای یانچشمه، تجهیز درمانگاه شبانه روزی درجه یک شهر بن از جمله این پروژه ها است.
وی،توجه به حوزه گردشگری را از مهمترین برنامه های این شهرستان دانست و گفت: با رایزنی های انجام گرفته با بخش خصوصی تحولات عظیمی در شهرک شیدای شهرستان در حال انجام است و زیرساختهای لازم برای توسعه این منطقه نمونه گردشگری فراهم شده است.
اکبریان،از تخصیص 40 میلیارد ریال به بخش کشاورزی و باغداری این شهرستان خبر داد و افزود: بسیاری از طرحهای کشاورزی شهرستان در سالهای گذشته نیمه تمام و بلاتکلیف مانده بودند.
وی، استقرار ادارات جدیدالتاسیس و تامین آب روستایی را از دیگر اقدامات انجام گرفته در این شهرستان دانست.
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال وبختیاری نیز گفت: ثبت ذخیره گاه زیست کره تنگ صیاد و سبزکوه یکی از اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست در دولت یازدهم در استان بود.
شهرام احمدی در گفت وگو با ایرنا افزود:ذخیره گاه زیست کره، مناطق حفاظت شده طبیعی – زیستی بین المللی هستند که علاوه بر حفاظت، دستاوردهایی نظیر ارائه سایتهای مطالعاتی کم نظیر به دانشمندان و تجربه مهارت انسان در پشتیبانی از توسعه پایدار را نمایان می سازند.
به گفته وی،اعلام ذخیره گاه های زیست کره برای جلوگیری از تغییرات برگشت ناپذیر و بهره برداری ناپایدار از منابع طبیعی، در عین نیاز به بهره برداری از طبیعت(باتوجه به رشد روز افزون جمعیت) شکل گرفته است و منطقه حفاظت شده سبزکوه در 150 کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری و 30 کیلومتری شهر لُردگان قرار دارد.
وی،از احیای تالاب گندمان و اجرای مدیریت زیست بوم تالاب چغاخور و همچنین برنامه آموزش معیشت پایدار در مناطق جنگل نشین جهت کاهش وابستگی معیسشت به منابع طبیعی را از برنامه های دولت یازدهم در حوزه محیط زیست است.
احمدی اظهار کرد:افزایش ضریب حفاظت فیزیکی مناطق تحت مدیریت،ارتقاء جایگاه و شان حفاظت محیط زیست ، افزایش تعامل بین محیط زیست و سایر دستگاهای دولتی، قضایی و انتظامی استان و ارتقاء فرهنگ محیط زیستی و افزایش مشارکت عمومی در ارتقاء فرهنگ زیست محیطی ازدیگر برنامه های دولت یازدهم است.
رییس دانشگاه شهرکرد، از افزایش 67درصدی بودجه این دانشگاه در دولت یازدهم خبرداد.
شایان شامحمدی،درگفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت:با عنایت ویژه وزارت علوم، افزایش 67درصدی بودجه این دانشگاه برای سال 94 به عنوان بی سابقه ترین افزایش بودجه در تاریخ فعالیت دانشگاه شهرکرد در نظر گرفته شد.
وی افزود: بودجه این دانشگاه در سال 94 از 450 به 750میلیارد ریال وبودجه جاری از 360 به 550میلیارد ریال افزایش یافت.
شامحمدی ادامه داد:از سال 93 با توجه به نیاز دانشگاه به توسعه زیر ساختها در دانشگاه شهرکرد و حل مشکلات کمبود فضای کالبدی با اولویت بندی حدود 60 هزارمتر مربع شامل 20هزار متر مربع کتابخانه مرکزی، 30هزار متر مربع استخر سرپوشیده متناسب با استاندارد های بین المللی وهفت هزار و672متر مربع دانشکده ادبیات وعلوم انسانی در دولت یازدهم ساخته و بهره برداری شد.
رییس دانشگاه شهرکرد ادامه داد:در این مدت تکمیل پژوهشکده زیست فناوری که طی شش سال کمتر از 80 درصد پیشرفت فیزیکی داشت در اولویت قرار گرفت و بهره برداری شد.
وی،بهسازی شبکه برق و روشنایی دانشگاه در دو ماه که به عنوان یکی از زیرساختهای مهم ، طی سالیان متمادی بسیار مستهلک شده و قطعیهای مکرر داشت وبارها دانشگاه را به تعطیلی کشاند از دیگر اقدامات دولت یازدهم در این دانشگاه عنوان کرد.
شایان شامحمدی اظهارداشت: راه اندازی مزرعه آموزشی و تحقیقاتی در سطح 22 هکتار در شهر جونقان و برگزاری همایش ملی تدبیر وتوسعه از دیگر اقدامات مهم این دانشگاه در طول دو سال اخیر بوده است.
رییس دانشگاه علوم پزشکی چهارمحال وبختیاری،نیز از ایجاد تحول عظیم در بخش بهداشت و درمان استان در زمان دولت یازدهم خبر داد.
مرتضی هاشم زاده،در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: با اجرای طرح تحول نظام سلامت و کاهش کسری اعتبارات این دانشگاه از 950 میلیارد ریال به 450 میلیارد ریال تحول عظیمی در بخش بهداشت و درمان استان ایجاد شده است.
وی،ساخت 40باب خانه بهداشت در روستاهای محروم، اجرای مصوبات هتلینگ بیمارستانها برای ارتقای شاخصهای سلامت، پرداخت بخشی از مطالبات معوقه کارکنان را از اقدامات مهم دانشگاه علوم پزشکی در بخش معاونت توسعه مدیریت و منابع عنوان کرد.
هاشم زاده بیان داشت:افتتاح بخش آنکولوژی بیمارستان آیت الله کاشانی با 20 تخت فوق تخصصی، راه اندازی بخش سنگ شکن کلیه برای نخستین بار در استان، راه اندازی بخش سی سی یو بیمارستان آیت الله کاشانی شهرکرد ، راه اندازی بخش لیبر وخدمات زنان و زایمان بیمارستان امام رضای اردل، راه اندازی بخش پیوند کلیه در بیمارستان کاشانی وراه اندازی بخش ای سی یو در بیمارستان فارسان دیگر اقدامات مهم بخش درمان دو سال اخیر فعالیت دولت یازدهم را شامل می شود.
وی،افزایش 75نفر به کادر پزشکی بیمارستانهای استان، تکمیل پایگاه های اورژانس طاقانک، چمن گلی کوهرنگ، هوره وسامان و هفشجان شهرستان شهرکرد ، اختصاص چهار دستگاه آمبولانس کمک دار برای مناطق سخت گذر را از دیگر اقدامات ارزنده دانشگاه در دولت یازدهم برشمرد .
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی چهارمحال و بختیاری نیز گفت: در دولت یازدهم فرهنگسرای شهرکرد پس از 11 سال چشم انتظاری اهالی فرهنگ و هنر استان بهره برداری شد.
جواد کارگران دهکردی، در گفت وگو با ایرنا افزود:این طرح عمرانی فرهنگی در سال 83 با حضور احمد مسجد جامعی وزیر وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی، کلنگ زنی شد که در یک دهه اخیر، یکی از مهمترین طرحهای زیربنایی بخش فرهنگ و هنر چهارمحال و بختیاری محسوب شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد چهارمحال و بختیاری گفت: فرهنگسرای شهرکرد سال 94 با حضور معاون اول رییس جمهوری به بهره برداری رسید و این طرح در 9 هزار متر احداث شده و در ارائه خدمات فرهنگی در استان نقش بسزایی خواهد داشت که بخش های اداری،کتابخانه و سالن بزرگ 1200 نفری این فرهنگسرا از مهمترین ویژگی ها این طرح عمرانی است.
وی افزود:این فرهنگسرا از موقیعت مناسب جغرافیایی برخوردار است و در دولت یازدهم محلی برای فعالیت های فرهنگی و هنری استان شده است که پانزدهم مردادماه کنسرت شهرام ناظری در آن برگزار شد.
به گفته وی، در دولت یازدهم کنسرت های موسیقی چندین برابر افزایش یافت و حدود 20 کنسرت مجوز دار در استان برگزار شد که با استقبال مردم همراه شد.
وی گفت:در دولت یازدهم ،نمایشگاه بزرگ علوم قرآنی دوباره پس از چهار سال احیا شد و طرح توسعه فعالیت های قرآنی نیز گسترش یافت و کیفیت بخشی به برگزاری جشنواره امام رضا علیه السلام و برگزاری جشنواره مطبوعات و رسانه ها ،برگزاری جشنواره های مختلف فرهنگی و هنری و سفر پیشسکوتان فرهنگ و هنر کشور از دیگر برنامه های فرهنگی هنری استان بود.
مدیرکل ورزش و جوانان چهارمحال و بختیاری نیز گفت:دولت یازدهم نگاه ویژه به این بخش داشته است و برای اجرا شدن طرح های نیمه تمام تصمیمات مهمی گرفته است.
عبدالرحمان قاسمی نافچی افزود:55 پروژه عمرانی در چهارمحال و بختیاری وجود دارد و دولت مصمم به تکمیل این طرحهاست که سرانه ورزشی استان 34 سانتیمتر است با با بهره برداری از این طرحها سرانه به یک متر خواهد رسید.
وی تصریح کرد: استان چهارمحال وبختیاری در دولت یازدهم میزبان اردوی تیم ملی وزنه برداری، بسکتبال و تعدادی دیگر از تیمهای ملی کشور بوده است.
به گفته وی،تعداد تشکل های مردم نهاد جوانان نیز به 155 تشکل رسیده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری گفت: قطار توسعه چهارمحال و بختیاری، بر روی ریل تدبیر و امید در دولت یازدهم قرار گرفته و با سرعت در حال رسیدن به اهداف توسعه ای است.
قاسم سلیمانی دشتکی،در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: چهارمحال و بختیاری در سال 1393، با توجه به تنگناهای فراوانی که در ارتباط با مسایل بودجه در کشور وجود داشت،توانست موفقیت های خوبی را به دست آورد.
وی تاکید کرد:در سال 1393، توانستیم رایزنی های زیادی با اعضای کابینه داشته باشیم و در همین راستا، رئیس جمهور و هیئت دولت، به چهارمحال و بختیاری سفر کردند.
سلیمانی دشتکی افزود:تکمیل پروژه های متعدد نیمه تمام، جزو برنامه های اولویت دار مسوولان چهارمحال و بختیاری قرار گرفت که با سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به استان نیز، ثمرات عدیده ای به دست آمد.
وی تصریح کرد:علاوه بر تلاش برای جذب اعتبارات بیشتر به منظور شناساندن مشکلات چهارمحال و بختیاری به مسوولان ملی و کسب اعتبارات ممتاز، سفر دکتر روحانی به بام ایران، باعث شد که پروژه های بسیار مهمی مورد توجه قرار بگیرد.
استاندار در چهارمحال و بختیاری بیان داشت: اتصال راه آهن سراسری اصفهان – اهواز – شهرکرد، تکمیل جاده کارون چهار، برنامه ‍ریزی برای تکمیل زنجیره تولید فولاد تا ورق خودرو، اعلام استان به عنوان یکی از قطب های گردشگری کشور و دستور رئیس جمهور برای تأمین اعتبار به منظور تکمیل و بهره برداری 84 پروژه نیمه تمام این استان در پایان سال 1393 و حداکثر در سال 1394، از مهمترین نتایج سفر دکتر روحانی و هیئت دولت به بام ایران محسوب می شود.
وی اضافه کرد:مردم چهارمحال و بختیاری، شاهد هستند که این پروژه ها، یکی پس از دیگری شروع، فعالیت آن ها انجام و قسمتی نیز افتتاح شد.
سلیمانی دشتکی عنوان داشت: به عنوان نمونه، پروژه جاده های جایگزین کارون چهار، که مردم و مسوولان استان سال ها در انتظار تکمیل و بهره برداری از آن بودند، افتتاح شد.
وی اظهار کرد: اجرای این پروژه، یک هزار و 400 میلیارد ریال هزینه داشته که 730 میلیارد ریال آن در دولت تدبیر و امید تأمین و از همین مبلغ، 500 میلیارد ریال بعد از سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به بام ایران، با دستور مستقیم دکتر روحانی، تخصیص داده شده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری ادامه داد: جاده جایگزین کارون چهار، با 9 رشته تونل، یک پل قوسی بسیار بزرگ به طول 370 متر و 11 کیلومتر راه و کوه بری، 26 خرداد امسال، به دست معاون اول رئیس جمهور، افتتاح شد.
وی عنوان کرد: انتقال آب آشامیدنی و صنعت از بن تا بروجن، به عنوان یکی از مصوبات مهم سفر رئیس جمهور جمهور و هیات دولت به چهارمحال و بختیاری در مرداد ماه 1393 بوده که اجرای آن، سه هزار میلیارد ریال هزینه دارد.
سلیمانی دشتکی یادآور شد: برای اجرای این پروژه بسیار بزرگ و مهم، قرار شد یک هزار و 800 میلیون ریال از سوی دولت و یک هزار و 200 میلیارد ریال از سوی بخش خصوصی تأمین شود.
وی بیان کرد: به همین منظور، با رایزنی های مختلف، مجوز فعالیت و سرمایه گذاری بخش خصوصی، مجوز از وزارت نیرو گرفته و مقرر شد تا بخش خصوصی، این مبلغ را در طول سه سال، هزینه کند.
استاندار در چهارمحال و بختیاری گفت: در بخش اعتبارات دولتی نیز، موفق شدیم برای شروع به کار این پروژه از سال 1394، ردیف بودجه آن را ارتقا دهیم.
وی اظهار داشت:بر همین اساس، 130 میلیارد ریال بودجه سال 1393 مربوط به این پروژه، به 400 میلیارد ریال در سال 1394 افزایش یافت.
سلیمانی دشتکی تأکید کرد: بنابراین با 400 میلیارد ریال ردیف دولتی در سال 1394 و 500 میلیارد ریال برگزاری مناقصه بخش خصوصی، اعتبار 900 میلیارد ریالی برای پروژه انتقال آب بن – بروجن، تأمین و عملیات اجرایی این پروژه، امسال با قدرت آغاز و قسمت قابل توجهی از مسیر، لوله گذاری می شود.
وی افزود: البته با وزارت نیرو توافق شده که امکان واگذاری، تا یک هزار و 200 میلیارد ریال، در قبال تضمین خرید به بخش خصوصی، فراهم باشد.
استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به اهمیت پروژه تکمیل زنجیره تکمیل فولاد تصریح کرد: فاز نخست این پروژه، یعنی آهن اسفنجی، امسال، افتتاح می شود.
وی بیان داشت: طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، در سال آینده باید ذوب یک، در دو سال سال آینده ذوب دو، در سه سال آینده نورد گرم و در سال بعد از آن، نورد سرد، یعنی زنجیره تولید تکمیل شود.
سلیمانی دشتکی به پیگیری های فراوان برای پروژه بزرگ راه آهن چهارمحال و بختیاری اشاره و اضافه کرد: گرچه مطالعات راه آهن از سال 1345 آغاز و سال 1388 هم تجدید نظر شده، اما پس از قول رئیس جمهور برای احداث این پروژه، وزارت راه و شهرسازی و مجموعه مسوولان مرتبط، کار مضاعفی را شروع کردند.
وی عنوان داشت:در همین راستا، استانداری چهارمحال و بختیاری و مجموعه مدیران مرتبط، به موازات آن ها پیش رفتند و در نهایت، توانستیم با توجیه طرح در کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، آن را به تصویب برسانیم.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: پروژه راه آهن چهارمحال و بختیاری اکنون ردیف دار شده و با رایزنی های زیاد با مجموعه مدیران و کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، رأی کمیسیون ماده 215 برای این پروژه گرفته شده که اکنون برای انتخاب کنسرسیوم سرمایه گذار با راهکار تأمین منابع مالی، در مراحل نهایی قرار دارد.
وی ادامه داد: امیدوارم در نیمه دوم امسال، عملیات اجرایی این پروژه شروع، مقدمات کار فراهم و مناقصات مربوط به آن انجام شود.
سلیمانی دشتکی،همچنین به تأکید رئیس جمهور برای تبدیل چهارمحال و بختیاری به قطب گردشگری اشاره و عنوان کرد: اکنون طرح جامع آماده شده، مقدار قابل توجهی اعتبار برای زیرساخت ها کمک شده و امیدواریم ادامه این کار، به خصوص با تصویب طرح جامع گردشگری در هیئت دولت در آینده ای نزدیک، به یک نقطه خیلی مطلوبی برسد.
وی یادآور شد: در سال 1393، علاوه بر تأکید بر انجام مصوبات سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به چهارمحال و بختیاری، قسمت زیادی از 84 طرح مصوب در آن سفر، به بهره ‍برداری رسید و بقیه طرح ها هم با مجموع اعتباری دو هزار و 270 میلیارد ریال، تا پایان امسال افتتاح می شود.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: علاوه بر مصوبات و اعتبارات مربوط به سفر رئیس جمهور و هیئت دولت به بام ایران، اعتبارات خوبی برای سایر پروژه های عمرانی در سال گذشته اختصاص داده شد.
وی گفت: در سال 1393، در زمینه راه ها تحرک بسیار بزرگی انجام شد، به گونه ای که 110 کیلومتر جاده جدید احداث، 260 کیلومتر آسفالت و روکش آسفالت جدید انجام، 38 کیلومتر جاده چهار خطه در محور ارتباطی لردگان افتتاح، 24 کیلومتر جاده در مسیر ارتباطی شهرکرد – بن بهره برداری و در مجموع، یک هزار و 570 میلیارد ریال در حوزه راه ها هزینه شد.
سلیمانی دشتکی تأکید کرد: تمامی مردم و مسوولان چهارمحال و بختیاری شاهد هستند که امسال، جاده لردگان، نسبت به دو سال قبل، دچار تحول عظیمی شده و امیدواریم این محور ارتباطی، به جز قسمت تونل های گردنه کره بس، تا پایان سال جاری، چهار خطه شود.
وی افزود: در جاده کارون چهار نیز که 26 خرداد سال جاری به دست معاون اول رئیس جمهور افتتاح شد، پروژه های بازسازی، به ویژه در دو قسمت تونل زره و جاده گورمیزه وجود داشته که اعتبار خوبی برای آن ها در نظر گرفته شده است.
استاندار در چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: محور ارتباطی شهرکرد – مسجد سلیمان هم در سال 1393 شاهد تحولات خوبی بوده، به طوری که از گردنه چری تا تاراز، (یعنی کل منطقه بازفت) آسفالت شده و برنامه تکمیل آن از دوآب صمصامی و آغاز عملیات اجرایی حفر تونل چری در سال جاری، انجام می شود.
وی بیان داشت:در همین محور ارتباطی شهرکرد – مسجد سلیمان ، تونل مسیر فارسان – بازفت – مسجد سلیمان، بعد از حدود 10 تا 12 سال، بازگشایی شد که این پروژه، هنوز ادامه دارد، اما اصل تونل کوه بری شده است.
سلیمانی دشتکی اضافه کرد: طول تونل فارسان – بازفت و مسجد سلیمانی، یک هزار و 520 متر بوده که در ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید، کمتر از 700 متر آن حفر شده بود و 820 متر این تونل، در همین دولت حفر شده و اکنون در حال مراحل زیرسازی و لاینینگ بوده که با بهره برداری کامل از آن، تحول خوبی در این جاده رخ می دهد.
وی همچنین با اشاره به وجود مشکلات بسیار زیاد در حوزه آب عنوان داشت: در زمینه آب آشامیدنی، در ابتدای فعالیت دولت یازدهم، 222 شهر، روستا و شهرک صنعتی چهارمحال و بختیاری، با تانکر آبرسانی می شد.
استاندار چهارمحال و بختیاری اظهار کرد: در سال گذشته، 440 میلیارد ریال اعتبار، برای اصلاح شبکه آبرسانی بهداشتی و ایجاد شبکه جدید در 176 روستای استان تأمین شد.
وی ادامه داد: در پروژه های آب شهری نیز، 220 میلیارد ریال کمک و بیشتر پروژه های آبرسانی در این زمینه شروع شده که از این پروژه ها، 70 تا 80 طرح افتتاح گردیده و بقیه آن در سال جاری قابل بهره برداری است.
سلیمانی دشتکی در زمینه فعالیت های صورت گرفته در حوزه بهداشت و درمان چهارمحال و بختیاری عنوان کرد: در سال 1393، حدود 40 خانه بهداشت جدید احداث و به بیمارستان های در دست احداث استان، 120 میلیارد ریال کمک شده است.
وی با اشاره به اختصاص اعتبارات فراوان در حوزه فرهنگ چهارمحال و بختیاری یادآور شد: به عنوان نمونه، برای تکمیل و بهره برداری از فرهنگسرای بزرگ شهرکرد که احداث ان 11 تا 12 سال پیش شروع شده بود، نزدیک 25 تا 30 میلیارد ریال در سال 1393، اختصاص داده شد.
استاندار چهارمحال و بختیاری رشد اعتبارات سال 1393 را مطلوب ارزیابی و بیان کرد: در سال 1392، تخصیص اعتبارات استان، 22 و چهار دهم درصد بوده، در سال 1393، میانگین تخصیص، از محل منابع ملی، مواد 10، 12 و 180، توازن منطقه ای و تبصره 22، بالای 80 درصد بوده است.
وی گفت: علاوه بر این ها، جمع اعتباراتی که ویژه چهارمحال و بختیاری به تصویب هیئت دولت رسیده، در زمینه اعتبارات خشکسالی و حوادث، عدد قابل توجهی شده که در یک سال و نیم گذشته، حدود دو و هفت دهم برابر کل اعتبارات دولت های نهم و دهم بوده است.
سلیمانی دشتکی با تشریح برنامه های مدیریت ارشد چهارمحال و بختیاری در سال 1394 اظهار داشت: سال جاری شروع خوبی داشت و در این سال، همایش بزرگ ‘وحدت، همدلی و هم زبانی’ بین نبروهای فعال، کاردان و علاقه مند به استان، از سوی نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد پیشنهاد و با هماهنگی و همدلی برگزار شد.
وی تأکید کرد: افزون بر یک هزار نفر از فعالان، چهارمحال و بختیاری در این همایش و گردهمایی شرکت و مباحث خود را ارائه کردند.
استاندار چهارمحال و بختیاری افزود: در مرحله بعد، همایش دو روزه ملی تدبیر در توسعه چهارمحال و بختیاری، با حضور یک هزار و 100 تا یک هزار و 200 نفر از اساتید دانشگاهی، صاحبان فن و اندیشه سراسر کشور، برگزار شد.
وی تصریح کرد: این همایش ملی، پیرو فراخوان مقاله، از سه تا چهار ماه قبل از آن شروع شده بود که شرکت کنندگان، مقالات، طرح ها نظرات خود را به دبیرخانه آن ارسال کردند و در نهایت، برترین ها انتخاب شدند که در نهایت، نتیجه این آثار، در تدوین برنامه ششم و نقش چهارمحال و بختیاری در این برنامه، مثمر ثمر خواهد بود.
وی فعالیت های صورت گرفته در حوزه کشاورزی چهارمحال و بختیاری در دولت تدبیر و امید را تشریح و اضافه کرد: سال گذشته در این بخش، موفقیت های زیادی به دست آمد.
استاندار چهارمحال و بختیاری عنوان داشت: به عنوان نمونه، در سال 1393، پیش بینی تغییر الگوی ابیاری در شش هزار هکتار از یمین های کشاورزی استان صورت گرفت و برای این مهم، 360 میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت که از این مبلغ، 200 میلیارد ریال از منابع ملی و 160 میلیارد ریال از محل منابع استانی تخصیص داده شد.
وی اظهار کرد: با همین تخصیص اعتبار، توانستیم تا پایان سال گذشته، تجهیز شبکه های آبیاری نوین در 850 هکتار زمین کشاورزی را افتتاح کنیم و بیش از پنج هزار هکتار را هم در سال جاری به بهره برداری برسانیم.
سلیمانی دشتکی ادامه داد: با تزریق اعتبار به پروژه های نیمه تمام مجتمع های بزرگ اجرای سیستم آبیاری و ایجاد باغات، در مسیر سامان، بن و زاینده رود، شاهد افتتاح بیشتر این طرح ها در سال جاری هستیم.
وی عنوان کرد: با توجه به فعالیت های و تلاش های بی وقفه صورت گرفته از سوی مدیریت ارشد و مسوولان چهارمحال و بختیاری در دولت یازدهم، در نهایت سال 1394، از نظر عمران و آبادانی، سال بسیار خوبی برای استان به نظر می رسد.
استاندار چهارمحال و بختیاری یادآور شد: البته سال 1394، سال پر خیر و برکتی برای ما خواهد بود، زیرا این سال با نام حضرت فاطمه زهرا (س) شروع شد، با همین نام ادامه پیدا کرد و پایان سال نیز با همین نام به پایان می رسد که باعث خیر و برکت برای کشور و استان است.
وی به ارائه گزارش عملکرد مدیریت ارشد چهارمحال و بختیاری در هیات دولت اشاره و بیان کرد: من به عنوان خدمتگزار استان، ششم خرداد سال جاری، گزارش جامعی از عملکرد سال 1393، به هیئت دولت ارائه دادم.
سلیمانی دشتکی اظهار داشت: در نشست هیئت دولت، پس از ارائه گزارش، رئیس جمهور، معاون اول رئیس جمهور، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و برخی وزرا، در ارتباط با عملکرد چهارمحال و بختیاری و پیشنهادات استان برای توسعه اظهار نظر کردند.
وی تأکید کرد: پس از جمع بندی بسیار ارزشمند و خوبی به عمل آمده در هیئت دولت، اما بازهم مدیریت ارشد چهارمحال و بختیاری قانع نشد و به دنبال آن، کمیته ای برای پیگیری پیشنهادات ارائه شده به هیئت دولت تشکیل شد.
استاندار در چهارمحال و بختیاری افزود: این کمیته شامل دبیر هیات دولت و رؤسای کمیسیون های دولت بوده که به طور مفصل در ارتباط با پیشنهادات شورای برنامه ریزی به دولت، بحث و تبادل نظر کرده و بسیاری از این پیشنهادات، مورد قبول کمیسیون های دولت قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: بر همین اساس، مقرر شده تا طرح های نیازمند طرح و تصویب در دولت، انجام گردد، طرح های نیازمند اجرا از سوی وزارتخانه ها ارائه و طرح های نیازمند ارسال برای بودجه به مجلس شورای اسلامی، در سال 1395، انجام شود.
سلیمانی دشتکی،در بخش دیگری از سخنان خود بیان داشت: در سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به چهارمحال و بختیاری، مدیریت ارشد استان 31 تقاضا داشته که 27 مورد آن تقاضای عمومی بوده است.
وی اضافه کرد: به عنوان نمونه، سرعت در شروع به کار و توجه به وضعیت فعلی راه آهن مبارکه – شهرکرد بود.
استاندار چهارمحال و بختیاری عنوان داشت: اطلاع داریم در سال 1393، اعتبار راه آهن مبارکه – شهرکرد بسیار کم و حدود 20 میلیارد ریال بوده که این اعتبار به 70 میلیارد ریال رسیده، اما قانع نشدیم و تقاضا کردیم حداقل 300 تا 400 میلیارد ریال دیگر در سال 1394 به این پروژه تزریق شود، که مورد قبول دکتر نوبخت قرار گرفت.
وی اظهار کرد: پروژه بعدی که از سوی مدیریت ارشد چهارمحال و بختیاری در سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به شهرکرد پیگیری و مطالبه شد، پروژه تخصیص درصدی از درآمد آب خروجی از استان برای عمران این استان و بازسازی، آبخیزداری و آبخوان داری بالادست کارون و زاینده رود بود که با موافقت دکتر نوبخت، قرار شد تا این طرح، به صورت یک لایحه، به دولت برود و در آن جا به طور کارشناسی، بررسی شود.
سلیمانی دشتکی ادامه داد: در این سفر، همچنین پیشنهاد شد تا راه های چهارمحال و بختیاری ارتقا پیدا کند و بزرگ راه ها به آزادراه، راه های اصلی به بزرگ راه و راه های روستایی به راه اصلی، تبدیل شوند که تمامی اینها، هزینه دارد.
وی عنوان کرد: همچنین در سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به شهرکرد، پیشنهاد دادیم تا برای تبدیل چهارمحال و بختیاری به قطب گردشگری، تحولات هزینه ای و تخصیص بودجه ای قابل توجهی به وجود بیاید.
استاندار چهارمحال و بختیاری یادآور شد: پس از سفر معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به چهارمحال و بختیاری، کارگروهی به ریاست دکتر پورمحمدی، معاون دکتر نوبخت در حوزه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و عضویت مدیران کل مربوطه در این سازمان تسکیل شد.
وی بیان کرد: تاکنون دو جلسه در این رابطه گرفته شده که موفقیت های خوبی کسب شده است.
سلیمانی دشتکی اظهار داشت: نخستین موفقیت در این حوزه، ارسال مجدد 740 میلیارد ریال اعتبارات ردیف های 10 و 12 به دولت بود که در سال گذشته، به دلیل خالی بودن خزانه، پرداخت نشده بود.
وی تأکید کرد: این اعتبار، پس از تصویب مجدد در هیئت دولت، در سال جاری ابلاغ می شود که می تواند تنگناهای بسیاری را جبران کند.
استاندار چهارمحال و بختیاری همچنین با اشاره به سفر معاون اول رئیس جمهور به شهرکرد و نتایج مطلوب حاصل از این سفر افزود: در سفر دکتر جهانگیری و مسوولان دولتی همراه وی به بام ایران، در دو فاز حرکت کردیم.
وی تصریح کرد: فاز نخست، افتتاح پروژه های بزرگ و ارزشمند چهارمحال و بختیاری، از جمله افتتاح جاده جایگزین کارون چهار بود که در بالا به آن اشاره شد.
سلیمانی دشتکی بیان داشت: افتتاح پروژه بزرگ کارخانه کاشی و سرامیک پاسارگاد گندمان در شهرستان بروجن از دیگر پروژه های افتتاحی در سفر معاون اول رئیس جمهور به چهارمحال و بختیاری بود.
وی اضافه کرد: برای اجرای این پروژه، 600 میلیارد ریال هزینه شده که قسمت عمده آن در سال 1393 و اواخر 1392 انجام شده است.
استاندار چهارمحال و بختیاری عنوان داشت: در سفر معاون اول رئیس جمهور به بام ایران، افتتاح سد سورک انجام شد که برای این پروژه، 450 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی اظهار کرد: سد سورک، پروژه ای بوده که 11 تا 12 سال پیش آغاز و به پروژه ای فرسایشی تبدیل شده بود، اما در دو سال گذشته، اعتبارات تکمیلی از محل منابع ملی و استانی برای آن در نظر گرفته شد.
سلیمانی دشتکی ادامه داد: با بهره برداری از سد سورک، آبگیری و آبرسانی به دو هزار و 200 هکتار هکتار مزارع موجود و پیش بینی شش هزار هکتار مزارع جدید صورت گرفته که از مجموع دو هزار و 200 هکتار زمین کشاورزی موجود، شبکه آبرسانی در بیش از یک هزار هکتار آن انجام شده است.
وی عنوان کرد: اجرای شبکه آبرسانی در بقیه این زمین ها، جزو برنامه سال های 1394 و 1395 بوده که تمامی مزارع اطراف آن در مجموع با افزون بر هشت هزار هکتار، تجهیز می شوند.
استاندار چهارمحال و بختیاری یادآور شد: در سفر معاون اول رئیس جمهور به چهارمحال و بختیاری، فرهنگسرای بزرگ شهرکرد نیز بهره برداری شد.
وی بیان کرد: برای احداث فرهنگسرای بزرگ شهرکرد، 140 میلیارد ریال هزینه شده و عملیات اجرایی آن بالای 11 سال طول کشیده، یعنی از سال 1382 شروع و فرسایشی شده که به صورت قطره ای به آن تزریق اعتبار صورت گرفته است.
سلیمانی دشتکی اظهار داشت: در سال 1393 بیش از 25 میلیارد ریال به منظور تکمیل و بهره برداری فرهنگسرای بزرگ شهرکرد تخصیص داده شد.
استاندار چهارمحال و بختیاری افزود: مهمترین موضوع پرداخته شده در سفر دکتر جهانگیری به شهرکرد، موضوع آب، به خصوص شروع هر چه سریع تر سد بهشت آباد، بود.
وی تصریح کرد: همان طور که اطلاع دارید، در سیزدهمین جلسه شورای عالی آب، به ریاست معاون اول رئیس جمهور، در 17 فروردین 1393، تصویب شده بود که سد بهشت آباد ادامه پیدا کند، اما تونل بهشت آباد حذف شود و به جای حفر تونل، انتقال آب به استان های اصفهان، کرمان و یزد، از طریق پمپاژ و خط لوله انتقال آب باشد.
سلیمانی دشتکی بیان داشت: دکتر جهانگیری دستور داد که این مصوبه سریع تر اجرایی شود و اکنون شاهد هستیم که ماشین آلات آمده و به زودی عملیات اجرایی سد بهشت آباد شروع می شود.
وی اضافه کرد: همچنین در ارتباط با زاینده رود و پروژه هایی که در دست اقدام بوده، بحث و تبادل نظر صورت گرفت و پیشنهاد داده شد که ما خواهان این هستیم که در انتقال آب به اصفهان، لطمه به زاینده رود در قسمت چهارمحال و بختیاری نرسد تا زاینده رود در این قسمت پایدار و زنده بماند، زیرا حیات ما به زاینده رود بستگی دارد.
استاندار چهارمحال و بختیاری عنوان داشت: معاون اول رئیس جمهور نیز قبول کرد که اگر قرار است آب از مسیر دیگری به اصفهان انتقال پیدا کند، باید منبع آب آن مشخص گردد که از زاینده رود نباشد و منبع جدیدی برای این کار تعریف شود.
وی اظهار کرد: مکمل پروژه هایی از چهارمحال و بختیاری نیز که به دولت و معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور داده شده بود، به معاون اول رئیس جمهور جهانگیری ارائه شد.
سلیمانی دشتکی ادامه داد: یک کمیته هم برای پیگیری مصوبات سفر معاون اول رئیس جمهور تشکیل شدع و شروع به کار کرده که امیدواریم نتایج این سفر نیز، به زودی تعیین تکلیف و به اطلاع مردم شریف چهارمحال و بختیاری رسانده شود.
2097

 

گروه : اخبار استان کرمان
,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.