سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

عملکرد دوساله دولت تدبیر و امید در شهرستان های استان زنجان تشریح شد

/ سه شنبه, ۳ شهریور ۱۳۹۴
/ KermanNews

*** توسعه صنعتی زنجان در دولت تدبیر و امید مورد بازبینی قرار گرفته است
فرماندار شهرستان زنجان گفت: با آغاز فعالیت دولت یازدهم تلاش شده است محور توسعه صنعتی در سطح این شهرستان مورد بازبینی و بازنگری قرار گیرد که در کنار این مساله بازبینی در حوزه محورهای توسعه نیز از دیگر اقدامات بوده است.
مجید فرخی افزود: متناسب با بازبینی ها راهبردهای توسعه صنعتی مبتنی بر تولید صنعتی با ایجاد ارزش افزوده بالا و متکی بر دانش و فناوری های نوین در دستور کار قرار گرفته است و بر این اساس تامین زیر ساخت ها برای جذب سرمایه گذار در اولویت برنامه ها قرار دارد.
وی تاکید کرد: بر اساس اولویت برنامه ها توانستیم در دولت تدبیر و امید850 هکتار زمین صنعتی جدید را به مجموعه زمین های صنعتی شهرک های صنعتی شهستان اضافه کنیم به طوری که این عدد معادل تمام زمین های صنعتی در حوزه شهرستان زنجان است.
فرماندار شهرستان زنجان گفت: این کار با آغاز عملیات اجرایی در چهار شهرک صنعتی، ناحیه کارگاهی و ناحیه صنعتی انجام شده است.
فرخی با بیان اینکه در حوزه بازبینی در محور توسعه صنعتی شهرستان زنجان دلایلی داشتیم، اظهارکرد: بر اساس برنامه دولت تدبیر و امید تا پنج سال آینده 30 هزار مگا بایت ظرفیت تولید نیروی برق ایجاد خواهد شد و در استان زنجان نیز چهار واحد نیروگاهی500 مگابایتی را پیش بینی کرده ایم که تاکنون نیروگاه زنجان 3 اجرایی شده است.
وی با بیان اینکه نیروگاه شماره دو با هزار مگا بایت در فاز اول با ظرفیت 500 مگا بایت با 300 میلیون یورو اعتبار سال گذشته کلنگ زنی شد، یادآورشد: عملیات اجرایی این نیروگاه در دست انجام است و این پروژه تحولی در حوزه انرژی می باشد.
فرماندار شهرستان زنجان گفت: نیروگاه زنجان یک، در کنار این نیروگاه ها با عاملیت بانک صنعت و معدن و نیروگاه زنجان چهار نیز با عاملیت بانک ملی اجرایی خواهد شد.
فرخی ادامه داد: این پروژه ها در کنار ظرفیت تولید انرژی در استان و شهرستان زنجان در کنار صنایع ترانسفو، تسکو و پارس سوئیچ این شهرستان ما را وادار کرد که برنامه ریزی های خود را در بازبینی محور توسعه صنعتی این شهرستان انجام دهیم.
وی با بیان اینکه پیشنهاد ایجاد شهرک آی تی، الکترونیک فناوری اطلاعات و ارتباطات برای اولین بار توسط فرمانداری شهرستان زنجان مطرح شد، افزود: فاز اول این شهرک در اراضی کهناب کلنگ زنی و عملیات اجرایی آن آغاز شده است.
فرماندار شهرستان زنجان گفت: سیاست تغییر محور توسعه صنعتی در شهرستان زنجان به سمت صنایع پاک و عاری از آلایندگی به خصوص در حوزه برق، الکترونیک و آی تی که دارای ارزش افزوده اقتصادی، اشتغال بالا و مورد نیاز کشور است، هدایت می شود.
فرخی خاطرنشان کرد: توجه به سرمایه گذاری در حوزه غرب شهر زنجان با استقرار یکی از بزرگترین شهرک های صنعتی و برخی از صنایع بزرگ به منظور نگهداشت جمعیت و اشتغال به خصوص در حوزه زنجانرود مد نظر است.
وی افزود: محرومیت زدایی ازحوزه قره پشتلو و در تمامی حوزه ها، توجه به زیرساخت ها در حوزه صنعتی و کلنگ زنی شهرک صنعتی 700 هکتاری یکی از این اقدامات است.
فرماندار شهرستان زنجان با بیان اینکه در حال حاضر میزان اشتغال در حوزه صنعتی در سطح شهرستان زنجان 18 هزار و 21 نفر است، گفت: این رقم تنها در سه ماهه اول امسال هزار و 821 نفر افزایش یافته است این درحالی است که میزان اشتغال در این حوزه در مدت مشابه سال گذشته 16 هزار و 865 نفر بود.
فرخی تعداد واحدهای فعال صنعتی در سه ماهه اول سال گذشته را 728 واحد برشمرد و افرود: این تعداد در سال جاری به 755 واحد ارتقا یافته است.
وی تاکید کرد: سرمایه گذاری صنعتی در سه ماهه نخست امسال از 898 میلیارد تومان به هزار و 88 میلیارد تومان ارتقا یافته است.
فرماندار شهرستان زنجان گفت: از مجموع 9 طرح صنعتی مهم در حال اجرا در سطح استان زنجان، سه طرح مهم با سرمایه گذاری 251 میلیارد تومان در حوزه این شهرستان با 33 میلیون دلار و 45 میلیون یورو با اشتغال یک هزارو 500 نفر در دست اجرا قرار دارد.
فرخی با اشاره به اینکه 33 طرح باغبانی، شیلاتی، صنایع کشاورزی و طیور نیز با 34 میلیارد تومان در دست اجراست، اظهارکرد: 43 پروژه در بخش کشاورزی با 17 میلیارد تومان به بهره برداری رسیده است.
وی پی گیری سیاست اقتصاد مقاومتی، کنترل تورم، کاهش نرخ بیکاری، احداث سه نیروگاه گازی حرارتی با ظرفیت هزار مگابایت، منطقه ویژه اقتصادی، دوخط کردن راه آهن زنجان – تهران، پروژه سبزه میدان، اجرای سیستم آبیاری تحت فشار برای 25 هزار هکتار از اراضی کشاورزی، تبدیل زنجان به قطب آی تی برق، الکترونیک و فناوری اطلاعات را از مهمترین اقداماتی برشمرد که در طول دو سال اخیر در زنجان پیگیری شده است.
فرخی یادآورشد: همزمان با هفته دولت361 پروژه با اعتبار 195 میلیارد تومان در این شهرستان کلنگ زنی و یا به بهره برداری خواهد رسید.
فرماندار شهرستان زنجان گفت: افزایش نرخ رشد اقتصادی، خروج از رکود و کاهش نرخ تورم از سیاست های دولت تدبیر و امید بود که این سیاست ها نیز در استان ها و شهرستان ها توسط مسوولان پیگیری شده است.
فرخی افزود: تاپایان 93 نرخ بیکاری کشور 10.6درصد و استان زنجان 9.8 درصد و هم اکنون 8.5 درصد است که این استان رتبه نهم را دارد نرخ مشارکت اقتصادی استان زنجان 38.1 درصد است در حالیکه متوسط کشوری 37.2 درصد و این نرخ در سال جاری در زنجان به 38.5درصد رسیده است.
وی مشارکت زنان و بیکاری این قشر در سطح کشور را به ترتیب 12.4 درصد و 19.7 بیان کرد و افزود: این شاخص ها در استان زنجان به ترتیب 12 و 13 درصد است.
فرماندار شهرستان زنجان گفت: توانسته ایم در این استان نرخ اشتغال زنان در بخش خدمات را در دو سال اخیر از 35 به 37.9 درصد افزایش دهیم.
فرخی ادامه داد: امسال نرخ مشارکت اقتصادی از 38.1 درصد به 38 و نیم درصد و نرخ بیکاری نیز از 9.8 درصد به هشت و نیم درصد کاهش یافته که این شاخص ها بیانگر بهبود وضعیت در استان زنجان است.
وی با تاکید بر اینکه استان زنجان برنامه ارتقای رتبه صنعتی را به عدد 12 و تک رقمی شدن در بخش معدن را برعهده دارد، خاطرنشان کرد: این موضوعات بیانگر آنست که سیاست های دولت تدبیر و امید در سطح استان و شهرستان ها به طور جدی دنبال شده است.
فرخی ادامه داد: در پایان سال 91 نرخ تورم کشور28.6 درصد بود که در شش ماهه اول 92 با افزایش صعودی این رقم به 36.2 درصد رسید.

*** اعتبارات شهرستان خدابنده 50 درصد افزایش یافته است
فرماندار شهرستان خدابنده در ادامه این نشست گفت: پس از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید تحرک جدی و رویکردی که دولت دارد در سیاست خارجی در خصوص موضوعات هسته ای، کاهش و کنترل تورم، رشد اقتصادی و تحرک بخشی در پروژه های عمرانی است.
باب الله فتحی بابیان اینکه اعتبارات سال 92 تملک دارایی های سرمایه ای شهرستان خدابنده 183 میلیارد ریال بود که 80 میلیارد ریال آن تخصیص یافت، افزود: این رقم در سال 93 به مبلغ 310 میلیارد ریال افزایش یافت که 184 میلیارد ریال آن تخصیص یافت.
وی اظهارکرد: اعتبارات سال 94 این شهرستان نسبت به سال 93 حدود 50 درصد افزایش یافته است و این موضوع فرصت مناسبی برای تکمیل پروژه های نیمه تمام و ارتقا شاخص های زیربنایی خواهد بود.
فرماندار شهرستان خدابنده گفت: در سفر سال گذشته کاروان تدبیر و امید به استان زنجان و شهرستان خدابنده، ارتقا راه سلطانیه – قیدار – کبودرآهنگ، احداث بیمارستان 244 تختخوابی، پروژه آبخیزداری شهرقیدار، تکمیل بازداشتگاه، گازرسانی و اجرای طرح هادی در روستاها، شبکه آبرسانی پایاب سد تالوار مورد توجه جدی این دولت قرار گرفت.
فتحی تاکید کرد: بیمارستان امیرالمومنین(ع) شهرستان خدابنده 150 تختخواب کمبود داشت که برای توسعه این بیمارستان حدود 100 میلیارد ریال هزینه شده است.
وی با بیان اینکه از بند ق تبصره دو اعتبار قابل توجهی برای روستاهای بالای 20 خانوار به منظور بهره مندی از گاز تخصیص یافته است، اظهارکرد: امسال عملیات گازرسانی به 73 روستای شهرستان خدابنده با اعتباری بالغ بر 600 میلیارد ریال پیمان سپاری خواهد شد.
فرماندار شهرستان خدابنده جمعیت برخوردار از نعمت گاز شهری را از 78 درصد به 93 درصد در دو سال گذشته بیان کرد و گفت: امسال و سال آینده شاهد برخورداری بیش از 115 روستا از بند ق تبصره دو خواهیم بود.
فتحی افزود: هفته دولت گاز شهری 25 روستا و شهر گرماب و زرین رود به بهره برداری خواهد رسید.
وی با اشاره به مقام سازی مسکن روستایی در شهرستان خدابنده افزود: برای احداث مسکن و مقاوم سازی آن به بیش از هزار و 300 نفر وام پرداخت شده و 98 واحد مسکن محرومان نیز کلنگ زنی شده است.
فرماندار شهرستان خدابنده با بیان اینکه طی دو سال گذشته در 16 روستای این شهرستان طرح هادی اجرا شده است گفت: برای 17 روستای این شهرستان نیز طرح هادی تهیه شده است که با احتساب این موضوع 100 درصد روستاهای بالای 20 خانوار شهرستان دارای طرح هادی خواهند شد.
فتحی اظهارکرد: از محل اعتبارات دهیاری ها نیز در 124 روستا بازگشایی معبر یا احداث ساختمان دهیاری، ایجاد فضای سبز، جدول کشی، احداث غسالخانه، و تامین ماشین آلات، اجرا شده و دهیاری هفت روستا مجوز فعالیت گرفته اند و در طول دو سال گذشته از محل اعتبارات دهیاری ها بیش از هشت میلیارد و 500 میلون تومان اعتبار هزینه شده است.
وی با بیان اینکه اعتبارات خوبی در سال 93 و 94 به مساله آب آشامیدنی تخصیص یافته است، ادامه داد: شهرستان خدابنده در مقایسه با سایر شهرستان های استان زنجان در همه شاخص ها از امتیاز پایین تری برخودار بود.
فتحی یادآورشد: از 240 روستادر این شهرستان 140 روستا تحت پوشش شرکت آب و فاضلاب روستایی است و در همه روستاها به لحاظ آب آشامیدنی مشکلاتی وجود دارد.
فرماندار شهرستان خدابنده گفت: حدود 20 میلیارد ریال برای مجتمع های زرند، کوثر و زاغج تخصیص یافته است که این مجتمع ها 50 روستا را تحت پوشش آب آشامیدنی قرار می دهد و در این خصوص 70میلیارد ریال تخصیص یافته است که بخشی از این اعتبارات جذب شده است.
فتحی تاکید کرد: مشکل تامین آب شرب برخی از روستاها نیز به صورت موردی مرتفع شده که از آن جمله آب شرب 30 روستای شهرستان خدابنده با مشارکت اهالی و از محل کمک های اعتبارات دهیاری ها تامین شده است.
وی ادامه داد: در دوسال اخیر نیز 40 میلیارد ریال برای ارتقا مسیرهای گردشگری این شهرستان تخصیص یافته است که عملیات نصب تابلو، رفع نقاط پرحادثه و اصلاح مسیرهای گردشگری انجام شده است.
فتحی تاکید کرد: در این مدت 30 میلیارد ریال نیز در حوزه ورزش و جوانان به شهرستان تخصیص یافته است.
وی احداث گودی زور خانه شهر قیدار، سالن ورزشی سهرود، بهره برداری از استخر سرپوشیده گرماب، سالن ورزشی سجاس و محمود آباد را از جمله پروژه های مهم این شهرستان در حوزه ورزشی بیان کرد.
فرماندار شهرستان خدابنده با اشاره به بخش کشاورزی شهرستان خدابنده افزود: دو هزار و 437 هکتار از اراضی این شهرستان با اعتباری بالغ بر 130 میلیارد ریال تحت پوشش سیستم آبیاری تحت فشار قرا گرفته اند است.
فتحی ادامه داد: در دوسال اخیر 850 هزار تن محصولات باغی و زراعی در این شهرستان تولید شده است که در این زمینه رتبه اول استان زنجان را به خود اختصاص داده است.
وی با بیان اینکه در بخش راه پروژه های متعددی در این شهرستان اجرا و به بهره برداری رسیده است افزود: 136 کیلومتر از راه های شهرستان خدابنده در دو سال گذشته با اعتباری بیش از 280 میلیارد ریال اجرا شده است.
فتحی اظهارکرد: 20 پروژه نیمه تمام در این شهرستان وجود داست که با تخصیص اعتبار همه آنها اجرایی شد.
فرماندار شهرستان خدابنده گفت: در حوزه بهسازی و عمران شهری اعتبارات سالانه یک میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار بوده است که اعتبارات 10 شهردار شهرستان خدابنده در دوسال اخیر 60 میلیارد ریال بوده است.
فتحی افزود: 205 پروژه عمرانی در این شهرستان همزمان با هفته دولت به بهره برداری و یا گلنگ زنی خواهد شد.

*** اجرای پروژه های عمرانی در شهرستان طارم شتاب بیشتری گرفته است
معاون فرماندار شهرستان طارم با اشاره به حوزه راه های مواصلاتی این شهرستان گفت: فاز اول مسیر سرخه دیزج – چفتان هشت کیلومتر، فاز اول شفت – ملاسرا – طارم طرحی ملی است که فاز اول آن از سه راهی سرخه دیزج تا آب بر، محور خلخال –- کلوخ – درام و محور خلخال – جعفر آباد – طارم توسط پیمانکار در دست اجرا قرار دارد که می تواند کمک موثری در رونق اقتصاد این شهرستان داشته باشد در دست اجرا برای ارتقا به راه اصلی درجه یک است.
ستار صفری افزود: طی دو سال گذشته 33 کیلومتر آسفالت راه روستایی در پنج روستای شهرستان طارم انجام شده است و روکش آسفالت سه محور به طول 30 کیلومتر نیز در دست انجام است.
وی با بیان اینکه پروژه پل چورزق – جزلان دشت از سال 86 در این شهرستان شروع شده بود در مراحل پایانی قرار دارد که امید است تا دو ماه آینده به بهره برداری برسد.
معاون فرماندار شهرستان طارم با بیان اینکه در خصوص راه روستایی سرخه میشه – سیران طی سال های گذشته وعده هایی داده شده بود اما محقق نشده بود، گفت: عملیات زیرسازی و بهسازی این پروژه انجام شده است که تا دو ماه آینده آسفالت ریزی و مورد بهره برداری قرار خواهد گرفت.
صفری با اشاره به اینکه قبل از استقرار دولت یازدهم تنها 26 درصد از ساکنان شهرستان طارم از نعمت گاز شهری برخوردار بودند، خاطرنشان کرد: با شروع کار دولت تدبیر و امید این رقم به 31 درصد افزایش یافته است.
وی یادآورشد: در حال حاضر صد در صد خانوارهای شهری این شهرستان از این نعمت برخورداراند و تاکنون 43 درصد از خانوارهای شهری و رستایی دارای گاز شهری هستند.
معاون فرماندار شهرستان طارم گفت: 18 روستا از گاز شهری بهره مند شده اند و گاز رسانی به 13 روستای دیگر نیز در دست انجام است و در هفته دولت نیز گاز 19 روستا به بهره برداری خواهد رسید.
صفری ادامه داد: در حوزه کشاورزی و صنایع تبدیلی با توجه به اینکه میزان تولید سیر و زیتون سیاست گذاری بر استقرار صنایع تبدیلی در این شهرستان است.
وی تاکید کرد: طی دو سال گذشته استقرار سه واحد صنایع تبدیلی و بسته بندی در شهرستان طارم به کمک تسهیلات دولتی به بهر برداری رسیده است و بزرگترین کارخانه بسته بندی دو هزارتنی خاورمیانه’نگین سبز طارم’ همزمان با هفته دولت نیز به بهره برداری خواهد رسید.
معاون فرماندار شهرستان طارم با بیان اینکه چند طرح دیگر در خصوص صنایع تبدیلی و بسته بندی در دست اجرا قرار دارد، افزود: این پروژه ها تا پایان سالجاری به بهره برداری می رسد.
صفری اظهارکرد: طی سال گذشته و امسال 222 هکتار از راضی این شهرستان تحت پوشش سیستم آبیاری تحت فشار قرار گرفته اند در حال حاضر 221 هکتار از اراضی کشاورزی نیز تحت پوشش آبیاری نوین قرار خواهد گرفت.
وی ادامه داد: در سطح شهرستان دو هزار 950 هکتار از اراضی کشاورزی با احتساب 19 هزار هکتار اراضی باغی تحت وشش این نوع آبیاری قرار دارد که از کل اراضی کشاورزی شهرستان طارم 15 درصد با سیستم آبیاری می شود.
معاون فرماندار شهرستان طارم گفت: طی دو سال گذشته در هفت روستا طرح هادی و در دو روستا نیز دو خانه عالم توسط بنیاد مسکن ساخته شده است و 215 نفر نیز تسهیلات مقام سازی دریافت خواهند کرد که این تعداد هر کدام 150 میلیون ریال تسهیلات دریافت می کنند.
صفری افزود: در حوزه دهیاری ها در دو سال گذشته 10 دستگاه ماشین آلات حمل زباله از محل قانون ارزش افزوده و سایر منابع مالی و اعتبار واگذار شده است و در کل به همه دهیاران این شهرستان 30 میلیارد ریال تخصیص یافته است.
وی اظهارکرد:همزمان با هفته دولت 62 پروژه با اعتباری بالغ بر 524 میلیارد و 303 میلیون ریال کلنگ زنی و یه به بهره برداری خواهد رسید.
صفری خاطرنشان کرد: از 62 پروژه 40 مورد قابل بهره برداری و 22 پروژه دیگر نیز کلنگ زنی می شود.

*** اجرای پروژه های عمرانی و سرمایه گذاری در شهرک صنعتی شهرستان خرمدره افزایش یافته است
فرماندار شهرستان خرمدره نیز در این نشست با بیان اینکه از عمر تفکیک خرمدره از شهرستان ابهر 17 سال سپری می شود، گفت : طی سال 79تا 92 (در مدت 13سال) دو میلیارد و 600میلیون تومن در شهرک صنعتی این شهرستان سرمایه گذاری شده بود که از سال 93 تاکنون یک میلیارد و 600میلیون تومان سرمایه گذاری در این شهرک سرمایه گذاری شده است.
جمشید شیخی افزود: پروژه های عمرانی انجام شده در روستاهای این شهرستان در سال 92 در مجموع سه میلیارد و 300میلیون تومان و در سال 93 و 94 پروژه های اجرا شده در این بخش 12میلیارد و 200میلیون تومان بوده است.
فرماندار خرمدره با بیان اینکه این شهرستان یک منطقه مهاجر پذیر محسوب و هر روز بر تعداد مهاجران افزوده می شود، افزود: 80 درصد جمعیت خرمدره را شهری و 20 درصد را روستایی تشکیل می دهد و در مجموع دارای 60 هزار سکنه است.
شیخی اقتصاد غالب این شهرستان را کشاورزی عنوان کرد و یادآورشد: بزرگترین مشکل ما در این شهرستان موضوع اشتغال است.
فرماندار شهرستان خرمدره گفت: علیرغم وجود شهرک صنعتی در این منطقه، بیشترین سهم اقتصاد آن متعلق به بخش کشاورزی بوده و بر همین اساس تولیدات محصولات کشاورزی و دامی از اهمیت خاصی در آن برخوردار است.
شیخی خاطر نشان کرد: سال 93 مشکل برق شهرک صنعتی پس از 16 سال با صرف اعتباری بیش از 30 میلیارد ریال رفع شد.
وی ادامه داد: خرمدره با داشتن واحد تولیدی کشت و صنعت، بزرگترین واحد کشاورزی استان زنجان با 800 هکتار اراضی و هفت هزار راس گاو شیرده است و این واحد فرآوری محصولات کشاورزی، نخستین مقام تولید شیر این استان را دارد و محصولات خود را به سایر نقاط استان و خارج از آن صادر می کند.
فرماندار شهرستان خرمدره گفت: در این شهرستان 288 حلقه چاه عمیق وجود دارد که از این تعداد 266 حلقه مجاز و 22 حلقه غیر مجاز است.
وی افزود: اجرای آبیاری تحت فشار از سال گذشته را در اولویت برنامه ها قرار داده شده است و کشاورزان به استفاده از این سیستم ترغیب می شوند.
شیخی افزود: از سال 93 بنا شد پروژه های زیر بنایی را در شهرستان خرمدره در بخش های مختلف اجرا شود.
شیخی با اشاره به اینکه در حال حاضر در بخش بهداشت و درمان 10 طرح در دست اجرا قرار دارد، گفت: این طرح ها با اعتباری نزدیک به دو میلیارد تومان است که بخش عمده اعتبار مورد نیاز آن از طریق مشارکت مردمی تامین شده است و بخش عمده ای از این طرح تا پایان سال جاری به بهره برداری می رسد.
وی ادامه داد: خرمدره اولین شهرستان در سطح استان زنجان است که مرکز فوریت های پزشکی ساختمان مستقلی دارد و عملیات اجرایی آن سال گذشته در سفر استاندار به این منطقه آغاز شد و هم اکنون مراحل پایانی اجرا را می گذارند.
شیخی خاطرنشان کرد: در شهرستان خرمدره توسعه تنها بیمارستان شهرستان به نام بوعلی را داریم که علاوه بر خدمت رسانی به مردم شهر خرمدره، شهر صائین قلعه و روستاهای اطراف نیز از خدمات آن بهره مند می شوند.
فرماندار شهرستان خرمدره گفت: بر همین اساس با حضور استاندار زنجان کلنگ توسعه اورژانس بیمارستان زمین زده شده است که با اعتباری بالغ بر 500 میلیون تومان تا پایان سال جاری به اتمام می رسد.
شیخی ادامه داد: احداث سه درمانگاه خیر ساز را در دستور کار داریم یکی در روستای قلعه حسنیه و دو مورد هم در شهر خرمدره که دو مورد از آنها آماده است و در نیمه دوم سال به بهره برداری می رسد و مورد سوم هم نیاز به مشارکت مردم دارد که تشویق می کنیم وارد شوند و آن را به اتمام برسانند.
وی افزود: امسال در محرومترین شهرستان خرمدره در روستای اینجه لنگه نیز درمانگاه احداث و تکمیل شده است و در هفته دولت به بهره برداری می رسد.
شیخی اظهارکرد: این شهرستان 18 روستا دارد که 15 مورد از آنها از نعمت گاز بهره مند هستند و ظریب نفوذ گاز در این شهرستان به 99 درصد می رسد.
فرماندار شهرستان خرمدره گفت: مشکل برق نداریم مشکل آب نداریم و شهرستانی برخوردار است.
شیخی تاکید کرد: با عنایتی که دولت داشت پارسال توانستیم 741 تن قیر رایگان از دولت بگیریم و امروز تمام روستاها این شهرستان از نعمت راه آسفالته برخوردار هستند و بسیاری از آنها در هفته دولت به بهره برداری می رسد.
وی با بیان اینکه غالب پروژه های ما در روستاها اجرا می شود، ادامه داد: معتقدیم که اگر روستایی برخوردار باشد مانع از مهاجرت روستاییان خواهد شد و به آن اعتقاد راسخ داریم و دو میلیارد و 700 میلیون تومان امسال و سال گذشته پروژه در روستاها اجرا شد.
شیخی افزود:در کنار این ها عنایت خاصی به روستاییان در تامین آب شده است و حتی آب روستاهایی را که پیش از این خالی از سکنه بود اما به تازگی شاهد حضور برخی از این روستاییان به این مناطق بودیم 800 میلیون تومان برای تامین آب این مناطق اختصاص یافت و هم اکنون در مراحل پایانی است و روستاییان می توانند به راحتی در آنجا حضور داشته باشند و مشکلی نداشته باشند.
فرماندار شهرستان خرمدره گفت: احداث مخزن آب را درروستای قلعه حسینیه داشتیم با اعتباری بالغ بر یک میلیارد و 200 میلیون تومان که هم اکنون در مراحل پایانی قرار دارد.
شیخی افزود: علاوه بر این در روستای نصیر آباد دو میلیارد تومان فقط به سالن ورزشی یک روستا اختصاص دادیم.
وی با بیان اینکه تعداد روستاهایمان کم هست و به علت تعداد کم هم به آنها رسیدگی شده است، خاطرنشان کرد: در داخل سطح شهر نیز پروژه های خوبی همچون بازسازی مدرسه زینبیه که پیش از این رها شده و متروکه بود اجرا شده است و و قبل از این محل اسکان معتادان شده بود.
شیخی ادامه داد: بازسازی این مدرسه در مراحل پایانی قرار دارد و چهار میلیارد تومان نیز به آن تخصیص یافته است.
فرماندار شهرستان خرمدره از بهره برداری هنرستان سراج این شهرستان همزمان با هفته دولت خبرداد و گفت: آسفالت راه های روستایی ژ طی 36 سال گذشته در شهرستان خرمدره بی سابقه بوده است و تاکنون توانستیم مشکلات خرمدره را در حد توان برطرف کنیم.
شیخی با بیان اینکه هفته دولت هشت طرح با اعتباری بالغ بر 12 میلیارد تومان به بهره برداری می رسد، اظهارکرد: بهره برداری پروژه ها از دوم شهریور تا پایان این هفته انجام می شود.

**دولت تدبیر و امید فعالیت خود را با منابع اعتباری محدود آغاز کرد
فرماندار شهرستان نیز ابهر گفت: آنچه که به طور کلی می توان گفت، دولت با توجه به شرایط خاصی که در آن شروع به کار کرد، با انبوهی ازمشکلات مواجه بود و دولت با منابع اعتباری محدودی که در اختیار داشت، فعالیت خود را آغاز کرد.
ولی الله ایمانی افزود: در آن زمان منابع موجود در خزانه دولت را یک هزار و 800 میلیارد تومان تشکیل می داد و دولت باید سه هزار و 500 میلیارد تومان یارانه و پنج هزار و 200 میلیارد تومان نیز حقوق پرداخت می کرد و با شرایط بسیار نگران کننده پیش می رفت.
وی یادآورشد: دولت شروع با انبوهی از پروژه هایی که از گذشته باقی مانده بود شروع به کار کرد و تفاوت این دولت با دولت گذشته در این بود که پروژه ها بر اساس برنامه های کارشناسی اجرا شود و در همین راستا در استان مسوولان بنا را بر این گذاشتند که پروژه هایی که از اولویت و پیشرفت بالایی برخوردارند در دستور کار قرار بگیرد و این پروژه ها نیز در سطح شهرستان ها پراکنده بود.
ایمانی ادامه داد: یک هزار و 400 پروژه در استان زنجان وجود داشت که کلنگ زنی شده بود و در مردم انتظار ایجاد کرده و مسوولان باید سعی می کردند با منابع محدودی که در اختیار داشتند با آن تعهدات باقی مانده از دولت قبل را به سمتی هدایت کنند که این پروژه ها به بهره برداری برسد.
فرماندار شهرستان ابهر گفت: در این شهرستان تعداد پروژه ها در سال 91، 128 مورد بود که نیازمند حدود 200 میلیارد تومان اعتبار بود که تا پایان این سال اعتبارات تخصیص یافته به هفت و نیم میلیارد تومان رسید.
ایمانی اظهارکرد: سال 91 ، 128 پروژه گزارش شده به حدود 159 پروژه رسید که 26 و نیم میلیارد تومان اعتبار مصوب آنها بود که فقط پنج میلیارد و 800 میلیون تومان به آن اختصاص یافت.
وی یادآورشد: سال 92 نیز بار دیگر پروژه ها تعریف شد، البته دولت روحانی که از شهریور کشور را هدایت کرد تعداد پروژه ها به 147 مورد کاهش یافت اما از این تعداد 21 میلیارد و 900 میلیون تومان اعتبار مصوب بود که شش میلیارد و 130 میلیون ریال آن اختصاص یافت که در پنج ماهه اول همین سال تخصیصی وجود نداشت و تخصیص هفت ماهه دوم 27.9 درصد اعتبار مصوب بود.
فرماندار شهرستان ابهر با بیان اینکه سیاست دولت اتمام پروژه های اولویت دار بود، گفت: سال گذشته 147 پروژه به 137 پروژه کاهش یافت و 27 میلیارد و 420 میلیون تومان اعتبار برای این تعداد پروژه ها مصوب شد که از این میزان 19 میلیارد و 400 میلیون تومان تخصیص یافت.
ایمانی با بیان اینکه اعتبارات سال 94 تاکنون نهایی نشده است، از پیش بینی 74 پروژه برای سالجاری در این شهرستان خبرداد.
وی افزود: سال گذشته تخصیص اعتبارت به پروژه های عمرانی 3.24 برابر شد.
ایمانی یادآور شد: شهرستان ابهر دارای 24 پروژه ملی است و این موضوع یک اتفاقی بزرگ در این شهرستان بود.
فرماندار شهرستان ابهر با بیان اینکه هم اکنون اولویت اعتبارات دهیاری ها اجرای پروژه های عمرانی است، گفت: در سال 90، 612 میلیون تومان برای 31 پروژه، در سال 91، 907 میلیون تومان برای 23 پروژه، سال 92، دو میلیارد و 507میلیون تومان برای 70 پروژه و در سال 93، پنج میلیارد و 770 میلیون تومان برای 108 پروژه عمرانی در دهیاری های تخصیص یافت.
ایمانی خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری ها تا پایان سه ماهه نخست سال جاری در یک هزار و 389 واحد صنعتی فعال استان زنجان 27 هزار و 919 میلیارد تومان می شود که 35 هزار و 283 نفر اشتغالزایی داشته است.
وی اظهارکرد: میزان سرمایه گذاری ثابت 9 طرح صنعتی مهم که بیشتر آن در دولت تدبیر و امید انجام شده است بالغ بر 24 هزار و 408 میلیارد ریال است.
ایمانی ادامه داد: در شهرستان ابهر تاپایان سال 93، 201 واحد صنعتی فعال وجود داشت که طی سه ماهه نخست امسال 17 واحد دیگر به این مجموعه اضافه شد.
فرماندار شهرستان ابهر میزان اشتغال در پایان سه ماهه چهارم سال گذشته را هشت هزار و 40 نفر بیان کرد و گفت: در پایان سه ماهه نخست امسال میزان این شاخص شهرستان به 9 هزار و 66 نفر افزایش یافته است.
ایمانی تاکید کرد: 25.4 درصد سهم اشتغال واحدهای صنعتی شهرستان ابهر به 27.1 درصد ارتقا یافته است.
وی ادامه داد: از میزان 27 هزار و 919 میلیارد ریال سرمایه گذاری انجام شده تا پایان خرداد در سطح استان، 12 هزار و 75 میلیارد ریال در شهرستان ابهر انجام شده است.
فرماندار شهرستان ابهر گفت: میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این شهرستان دو سال قبل به هفت هزار و 354 میلیارد ریال می رسید که این رقم تا پایان خرداد امسال به 12 هزار و 75 میلیارد ریال رسید.
ایمانی با بیان اینکه هم اکنون در سطح استان زنجان 743 طرح صنعتی در دست اجراست، اظهارکرد: از این تعداد تا پایان خرداد 94، 134 طرح در شهرستان ابهر در دست اجرا قرار دارد.
وی ادامه داد: هم اکنون 9 طرح صنعتی بزرگ در این استان در دست اجراست که مجموع سرمایه ثبات آنها به 24 هزار و 408 میلیارد ریال می رسد و از این میان چهار طرح در ابهر با سرمایه ای بالغ بر 10 هزار و 390 میلیارد ریال اجرا می شود .
ایمانی یادآورشد: ما طی سال گذشته یک هزار و 500 نفر به بیمه شدگان ابهر اضافه شد و نرخ بیکاری آن از 11.8 درصد در سال 92 به 11. 5 درصد تا پایان خرداد سالجاری رسید.

*** فرماندار شهرستان ایجرود نیز که در اولین روز کاری خود پس از انتصاب به سمت فرماندار شهرستان ایجرود در این نشست حاضر شده بود گفت: شهرستان ایجرود در هفته دولت 31 پروژه برای افتتاح دارد که هفت پروژه کلنگ زنی و مابقی در مرحله بهره برداری هستند.
اسماعیل بیات افزود: از اهم این طرح ها می توان به بهره برداری از شرکت ریخته گری پیوسته سهند با سرمایه گذاری نزدیک به 600 میلیارد تومان از سوی سرمایه گذاری خارجی اشاره کرد.
وی یادآورشد: در هفته دولت امسال فاز اول شبکه آبیاری و زهکشی سد گلابر به بهره برداری می رسد که با این کار نزدیک به دو هزار و 700 هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان به اراضی آبی تبدیل می شود.
بیات به بهره برداری از فرهنگسرای ایجرود با بیش از10 میلیارد ریال سرمایه گذاری اشاره و اظهار کرد: روکش آسفالت محور زنجان – بیجار از دیگر پروژه های قابل بهره بردای در هفته دولت محسوب می شود.
فرماندار شهرستان ایجرود گفت: از این 31 پروژه، 11 طرح مربوط به دهیاری ها است که شش مورد از آنها در مرحله بهره برداری و پنج مورد نیز آغاز عملیات اجرایی است.
وی خاطر نشان کرد: بهسازی معابر شهری زرین آباد و پارک کوهستانی حلب از دیگر پروژه های قابل بهره برداری ایجرود محسوب می شوند که توسط شهرداری های این مناطق اجرا شده اند.
بیات ادامه داد: در سال های 93 و 94 در بخش صنعت این شهرستان پنج میلیارد و 200 میلیون تومان تسهیلات داده شده و سیلوی خانگاه با دو میلیارد تومان سرمایه گذاری در سال 93 به بهره برداری رسیده است.
فرماندار شهرستان ایجرود گفت: پست برق 400 کیلو وات زرین آباد با 90 میلیارد تومان سرمایه گذاری در سال 93 به بهره برداری رسید.
وی افزود: همچنین طی دوسال گذشته دو شرکت بخش خصوصی توسعه سرب و روی ایرانیان و توسعه گران رنگین فلز با 12 میلیارد و 510 میلیون تومان در این شهرستان به بهره برداری رسیده است.
7325/3001/6085

 

گروه : اخبار استان کرمان


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.