سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

سوغاتی مرگبار از آن سوی مرزها/ تب کنگو در تابستان بالا می رود

/ چهارشنبه, ۳ خرداد ۱۳۹۶
/ KermanNews

خبرگزاری مهر – گروه استان ها: استان کرمان به دلیل قرار گرفتن در مجاورت استان های مرزی با افغانستان و پاکستان و راه های گسترده داخلی یکی از مبادی انتقال دام های قاچاق به استانهای مرکزی شده است.

قاچاقچیان بعد از اینکه دامهای زنده را لب مرزهای شرقی با قیمت بسیار کمتر از نرخ دام زنده در داخل کشور خریداری می کنند آنها را از دشتهای سیستان و بلوچستان به سمت کرمان کوچ می دهند و یا به وسیله خودروهای حمل دام غیر مجاز دام ها را به استانهای مرزی منتقل می کنند.

اما مهمترین راهکار قاچاقچیان برای دور زدن پستهای قرنطینه و نظارتهای دائمی موجود در جاده های استان وارد کردن دامهای قاچاق در گله های دامهای محلی است.

این اقدام در فصلهای مختلف موجب شیوع سویه های مختلف و کنترل نشده بیماری های دامی می شود و در نهایت هزینه های بسیاری به صنعت دام کشور وارد می کند.

با آغاز فصل تابستان و گرم شدن هوا بیماری تب کریمه کنگو که بیماری مشترک بین انسان و دام محسوب می شود بین جمعیت دامی شیوع می یابد

نکته مهم این است که بیماری در جمعیت دامی هیچ گونه خسارت جانی ندارد و پس از یک هفته علائم بیماری در دام برطرف می شود اما منجر به کاهش شیر دهی و افت وزن دامها می شود.

عامل بیماری از طریق کنه که در بدن حیوان زندگی می کند به حیوان دیگر منتقل می شود اما اگر این کنه ها انسان را بگزند بیماری به سادگی به انسان منتقل می شود و مرگ و میر ناشی از بیماری در انسان در صورت ابتدا احتمالی معادل ۳۰ تا ۴۰ درصد دارد.

با توجه به نزدیک شدن به ایام ماه رمضان و افزایش افطاری های جمعی و کشتار دام، نگرانی ها از شیوع این بیماری بیشتر شده است، هر چند هنوز آمار دقیقی از میزان ابتلاء به تب کنگو در سال جاری منتشر نشده است اما مسئولان اکثر استانهای کشور به خصوص کرمان هشدارهایی جدی در خصوص شیوع بیماری داده اند.

هشدار به مردم کرمان در خصوص شیوع تب کریمه کنگو

مدیر کل دامپزشکی استان کرمان نیز در گفتگو با مهر ضمن هشدار به مردم از افرادی که با پرورش دام و یا کشتار دام سر و کار دارند خواست توصیه های کارشناسان دامپزشکی را جدی بگیرند.

حسین رشیدی افزود: درمان این بیماری هزینه بر و پروسه ای طولانی و پر ریسک دارد اما به سادگی می توان با رعایت نکات ابتدایی از ابتلا جلوگیری کرد.

درمان این بیماری هزینه بر و پروسه ای طولانی و پر ریسک دارد اما به سادگی می توان با رعایت نکات ابتدایی از ابتلا جلوگیری کرد

وی از مردم خواست به صورت جدی گوشت مورد نیاز خود را فقط از کشتارگاههای مورد تائید دامپزشکی تهیه کنند و به هیچ عنوان از دام در مراکز جمعیت انسانی نگهداری نکنند.

وی ادامه داد: کشتار دام طبق قانون در خارج از کشتارگاه ممنوع است و بی توجهی به این مساله می تواند عواقب جبران ناپذیری داشته باشد.

رشیدی گفت: مردم باید در زمان تهیه گوشت از لیبل و مهر دامپزشکی بر روی لاشه های گوشت مطمئن شوند.

وی تصریح کرد: طرح سمپاشی محلهای نگهداری دامها به صورت جدی در استان کرمان در حال انجام است و دامداران در صورت مشاهده کنه باید کارشناسان دامپزشکی را مطلع کنند.

وی سردرد، تب، خستگی، احساس سرما، خونریزی از لثه، بینی و زیر پوست ناحیه ساق پا و دستها از جمله علائم بیماری تب کریمه کنگو دانست و گفت: این بیماری در دام علائم خاصی ندارد و دام پس از مدتی ابتلا بهبود می یابد اما انسان در صورت ابتلا باید بلافاصله بستری و تحت درمان های تخصصی قرار گیرد.

وی از مردم خواست برای اطمینان بیشتر در خصوص سلامت گوشت حتما پس از تهیه گوشت گرم به مدت ۲۴ ساعت گوشت در یخجال نگهداری و بعد از این مدت بسته بندی شود.

رشیدی استفاده از دست کش، رو پوش و ماسک برای افرادی که با گوشت و دام در ارتباط هستند را بسیار ضروری دانست.

در همین رابطه شهرستان شهربابک نیز که قطب اصلی دامپروری استان کرمان است مورد توجه قرار گرفته و رئیس شبکه دامپزشکی این شهرستان نیز خواستار توجه دامداران به این بیماری و پیشگیری از آن شده است.

مجید اسدی به خبرنگار مهر می گوید: طرح های نظارتی و کنترل جدی در شهرستان اجرا شده و سم پاشی نیز با دقت در حال انجام است.

وی تاکید کرد که در صورت تماس زخم یا مخاط بدن انسان به عامل بیماری زا تب کنگو به سادگی منتقل می شود.

وی ادامه داد: این بیماری در انسان احتمال بالای مرگ دارد و به همین دلیل باید قبل از وقوع پیشگیری کرد که روشهای ساده آن به دامداران آموزش داده شده است.

دامپزشکی ریگان که بین استان کرمان و سیستان و بلوچستان قرار گرفته نیز هشدارهای جدی در خصوص حمل و نقل و کشتار دامها داده است و از مردم خواسته از ورود دامهای ناشناس و فاقد لیبل به دامداری ها جدا خودداری کنند.

با این وجود به نظر می رسد درصد بالای شیوع این بیماری که در سالهای گذشته نیز مواردی از مرگ و میر را در ایران موجب شده آنقدر حساس است که موجب نگرانیهای عمده شده است.

از مردم خواسته شده است پس از تهیه گوشت مورد نیاز و قبل از استفاده از آن حتما برای ۲۴ ساعت گوشت را در دمای یخچال نگهداری کنند و به هیچ عنوان در معرض تماس با دام قرار نگیرند

پس از طی شدن ۲۴ ساعت کار بسته بندی گوشت نیز باید با دست کش انجام شود.

بیماری تب کنگو که با سردرد شدید، تب، درد عضلانی و خونریزی زیر جلدی همراه است، اگر به سرعت تحت درمان‌های اختصاصی از طریق داروهای ضدویروسی قرار بگیرد، در بیشتر موارد قابل درمان خواهد بود.

راههای انتقال بیماری

انتقال از طریق گزش کنه ای از گونه هیالوما و سایر حشرات

 انتقال از طریق له کردن کنه

 تماس مستقیم با لاشه گوشت ،خون ،ترشحات و بافتهای آلوده

 تماس با ترشحات ،خون و تنفس افراد مبتلا

 تنفس در تماس با دامهای آلوده

پیشگیری بیماری تب کریمه کنگو در انسان

 جدا نگاه داشتن جایگاه دام از محل زندگی

 خودداری از له کردن کنه با دست یا روی بدن دام

 خودداری از تماس بدن با ترشحات و خون دام

  خودداری کشتار دام در محلهای غیر مجاز

تهیه گوشت مورد نیاز از محلهای مطمئن و تحت نظارت دامپزشکی

 رعایت اصول ایمنی در موقع تماس با گوشت تازه ، جگر و سایر آلایش دام

 روشهای حفاظت شخصی در تماس با ترشحات و خون حیوانات پوشیدن دستکش ، لباس بلند ، چکه ، ماسک و عینک

 روشهای حفاظت شخصی از گزش کنه و حشرات

  خودداری از رفت و آمد در محلهای کشتار غیر مجاز

 اجتناب از خوردن گوشت ، جگر خام و نیم پخته ، نگهداری جگر ، دل ، قلوه به مدت ۴۸ ساعت در یخچال و سپس استفاده از آن

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , , , , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.