سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

زمین‌لرزه ۶.۱ ریشتری کرمان را لرزاند/ ۵۵نفر مصدوم شدند

/ چهارشنبه, ۲۲ آذر ۱۳۹۶
/ KermanNews

به گزارش خبرنگار مهر، دو زمین لرزه شدید بامداد چهارشنبه حوالی «هجدک» در استان کرمان را تکان داد، این زمین لرزه ها در راور و زرند نیز احساس شد. نخستین زمین لرزه به شدت ۶.۱ ریشتر ساعت یک و ۱۱ دقیقه روی داد.

زمین لرزه دوم هم با شدت ۵.۱ ریشتر توسط مرکز لرزه نگاری کشوری ثبت شده است. این زلزله هم در ساعت ۱ و ۱۹ دقیقه و ۳۸ ثانیه ثبت شده است.

دو زمین لرزه ۶.۱ و ۵.۱ ریشتری بامداد امروز چهارشنبه، مردم کرمان را به خیابانها و معابر عمومی کشانده است. از این زمین لرزه ها خسارتی گزارش نشده است اما مردم از هراس زمین لرزه در فضای باز قرار گرفته اند.

این دو زمین لرزه در حالی رخ می دهد که ظهر روز سه شنبه زمین‌لرزه‌ای به‌شدت ۶.۲ ریشتر حوالی هجدک در استان کرمان را تکان داده بود، این زلزله ۳۰ مصدوم داشت و به تعدادی از خانه‌های روستایی هم خسارت زد. تاریخ و زمان وقوع این زمین‌لرزه به‌وقت محلی امروز سه شنبه ۲۱ آذر ماه، ساعت ۱۲:۱۳:۱۷ بوده است.

استاندار کرمان در جلسه ستاد مدیریت بحران شب گذشته تاکید کرده بود که تا اطلاع ثانوی ستاد بحران استان کرمان آماده باش است.

اخبار مربوط به زلزله ۶.۲ ریشتری ظهر سه شنبه هجدک کرمان را می توانید اینجا بخوانید.

از ظهر سه‌شنبه تا بامداد چهارشنبه حدود ۱۰۰ پس‌لرزه ثبت‌شده و وقوع پس‌لرزه‌ها همچنان ادامه دارد.


۱۰:۵۴ وقوع زلزله های دوقلو در کرمان/ساختمان های خشت‌وگلی تخریب می شوند

سید مصطفی آیت‌الهی‌موسوی سخنگوی ستاد بحران استان کرمان  در گفت وگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت منطقه زلزله زده بخش کوهساران راور اظهار کرد: هم اینک بنده در منطقه زلزله زده حضور دارم و در حال بررسی وضعیت روستاها هستیم.

آیت‌الهی‌موسوی از توزیع حدود ۱۵۰ تخته چادر بین ساکنان این مناطق خبر داد و گفت: طبق هماهنگی های صورت گرفته با هلال احمر در صورت نیاز مردم به والر و پتو این اقلام در اختیار آنها قرار گیرد.

وی با اشاره به وقوع زمین لرزه ۶.۱ ریشتری بامداد امروز هجدک اظهار کرد: تمامی زمین لرزه های رخ داده مربوط به یک گسل و یک منطقه است؛ براساس گفته کارشناسان مرتبط زمین شناسی این زمین لرزها مرتبط به یکدیگر است و لایه های مختلفی از زمین شکسته و انرژی آزاد می شود.

سخنگوی ستاد بحران استان کرمان افزود: برخی کارشناسان معتقدند که زمین لرزه های کرمان به صورت دوقلو (وقوع دو زمین لرزه بزرگ در فاصله زمانی اندک) است و زمین لرزه های اخیر هم این حالت را دارند امیدواریم این مساله درست باشد و گسل لکرکوه از همین فرضیه تابعیت کند.

وی با اشاره به اینکه زمین لرزه های اخیر در اثر فعالیت گسل «لکرکوه» رخ داده است، بیان کرد: این گسل از کوهبنان تا چترود امتداد دارد.


۰۸:۵۲ فیلم/ ماشین خوابی شب گذشته مردم کرمان


۰۸:۴۳ فیلم/ تصاویری از صف های طولانی پمپ های بنزین نیمه شب گذشته در کرمان


۰۵:۱۳ کرمانی ها نیم میلیون لیتر بنزین خریدند

گفته می شود از زمان بروز زمین لرزه بامداد امروز نیم میلیون لیتر بنزین در کرمان توسط مردم خریداری شده است.


۰۴:۳۲ ۵۵ مصدوم بر اثر ترس

 ترس از زلزله هجدک در کرمان و راور۵۵ مصدوم بر جا گذاشت. این مصدومان به دلیل آسیب های غیر مستقیم ناشی از ترس و فرار دچار جراحت شدند.


۰۴:۰۳ سوخت گیری مجدد جایگاه های سوخت

فرماندار کرمان گفت: دو جایگاه عرضه سوخت در جاده تهران و یک جایگاه سوخت واقع در خیابان شهید رجایی اکنون دوباره سوخت گیری شدند.


۰۳:۵۶ وضعیت قرمز نیست

سخنگوی ستاد بحران استان کرمان اعلام وضعیت قرمز در کرمان را تکذیب کرد و گفت: در جلسه ستاد بحران استان کرمان حالت آماده باش اعلام شد.


۰۳:۱۱ زمین لرزه ۴.۷ ریشتری

زمین در پی بروز دو زمین لرزه ۶.۱ و ۵.۱ بار دیگر زمین لرزه ای ۴.۷ ریشتری  هجدک کرمان را تکان داد.

این زمین لرزه ۲:۵۷ دقیقه و در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد.


۰۲:۵۷ اختلال تلفن در بخش کوهساران راور

بخشدار کوهساران راور گفت :مشترکان تلفن همراه در مناطق زلزله زده با اختلال و قطع ارتباطی روبرو هستند.


۰۲:۴۴ کمبود بنزین در کرمان وجود ندارد/ تشکیل ستاد بحران

علی محرابی سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: زمین لرزه ۶.۱ تا کنون خسارتی نداشته است از مردم می‌خواهیم خونسردی خود را حفظ کنند و در زمان بروز زمین لرزه پناه بگیرند و اقدام به فرار نکنند چون بیشترین تلفات در این زمان روی می دهد.

وی در خصوص تامین سوخت نیز گفت: در این زمینه مشکلی وجود ندارد و پمپ بنزین‌ها شارژ می شوند.

وی همچنین از تشکیل ستاد بحران در استانداری کرمان خبر داد و بیان کرد: نیروی انتظامی هم به صورت گسترده در سطح شهر کرمان حضور دارد و امنیت برقرار است.


۰۲:۳۷ موردی از مصدوم و فوتی گزارش نشده است

دانشگاه علوم پزشکی کرمان اعلام کرد؛ به دنبال زمین لرزه های ۶.۱ و ۵.۱ ریشتری بامداد امروز مناطق هجدک، هروز، هنک، حرجند، گورک، بیدوئیه، چترود، شهداد، سیرچ، کوهپایه مورد ارزیابی قرار گرفته و موردی از مصدوم و فوتی گزارش نشده است.

اعزام تیمهای ارزیاب به  مناطق تحت تاثیر زلزله، تشکیل E.O.C دانشگاه علوم پزشکی کرمان، آماده باش بیمارستانهای استان و آماده سازی تیمهای انتقال شامل چهار آمبولانس و یک دستگاه اتوبوس آمبولانس از جمله اقدامات انجام شده است.

همچنین آیت الهی سخنگوی ستاد بحران کرمان اعلام کرد: مساجد مقاوم و سوله های ورزشی مقاوم برای اسکان مردم، امشب باز هستند.


۰۲:۳۳ درب مساجد مقاوم به روی مردم کرمان باز شد

زمین لرزه های کرمان در حالی ادامه دارد که مردم به دلیل سرمای هوا سعی می کنند ساعات پیش رو را در خودروهای خود سپری کنند. هجوم مردم به پمپ بزنین ها نیز موجب کمبود بنزین در برخی از جایگاه ها شده است.

برخی از مردم نیز اقدام به برپایی چادر در پارکها کرده اند، استانداری کرمان اما از باز شدن درب های مساجد مقاوم و سالن های ورزشی به روی مردم خبر داده است.


۰۲:۲۰ استمرار پس‌لرزه‌ها


۰۲:۱۵ ۶ تیم ارزیاب به منطقه زلزله زده کرمان اعزام شد

رضا فلاح مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: شش تیم ارزیاب هلال احمر به منطقه اعزام شد و پس از ارزیابی تمامی روستاهای منطقه هجدک شهرستان راور خسارتی گزارش نشده است.

وی گفت: هم اکنون تیم های ارزیاب مشغول بررسی و ارزیابی شهرستان کرمان هستند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر  استان کرمان بیان کرد: اقلام امدادی مورد نیاز بین زلزله زدگان توزیع شده و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.


۰۲:۱۵ تاکنون خسارتی گزارش نشده است

سرپرست معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کرمان اعلام کرد که تاکنون به دنبال زمین لرزه های رخ داده طی بامداد امروز خسارتی گزارش نشده است.


۰۱:۵۰ مردم آرامش خود را حفظ کنند

سرپرست اداره کل مدیریت بحران استان کرمان از مردم مناطق زلزله زده به خصوص شهر کرمان خواست آرامش خود را حفظ کنند.

علی محرابی در گفتگو با مهر اظهارداشت: گروه های امدادی که در منطقه هجدک حضور دارند کار ارزیابی روستاهای واقع در کانون زلزله را آغاز کرده و گروههای جدیدی به کمک آنها اعزام شده اند.

وی بیان کرد: هنوز ارزیابی اولیه قابل اتکایی از خسارات یا آسیبهای احتمالی دریافت نشده است اما چون همین منطقه چند ساعت قبل زلزله ۶.۲ دهم ریشتری را تجربه کرد و مردم در آمادگی نسبی بسر می برند احتمال تخریب اماکن یا  آسیب دیدگی افراد را کم می دانیم اما هنوز هیچ چیز قطعی نیست. مردم آرامش خود را کاملا حفظ کنند.


۰۱:۴۰ حضور شبانه مردم کرمان در معابر عمومی

 دو زمین لرزه شدید مردم کرمان را در سرمای ۱۰ درجه به خیابانها کشانده است.

بر اساس مشاهدات میدانی خبرنگار مهر صف های طولانی در پمپ بنزین ها تشکیل شده است.


۰۱:۳۹ وقوع پس لرزه ۳.۶ ریشتری

دقایقی قبل دوباره هجدک با پس لرزه ۳.۶ ریشتری لرزید. این زمین لرزه در ساعت ۰۱:۳۰:۳۱ ثبت شده است.


۰۱:۳۰ وقوع پس لرزه ۴.۳ ریشتری

بنابر اعلام مرکز لرزه‌نگاری کشوری، پس از وقوع دو زمین لرزه شدید ۶.۱ و ۵.۱ ریشتری زلزله‌ای به  بزرگی ۴.۳ حوالی هجدک(کرمان) را تکان داد.

تاریخ و زمان وقوع این زمین‌لرزه به‌وقت محلی امروز چهارشنبه ۲۲ آذرماه، ساعت ۰۱:۲۵:۴۴ بوده است. این زلزله در طول جغرافیایی ۵۷.۳۵ و عرض جغرافیایی ۳۰.۷۲ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین ثبت‌شده است.

این زمین‌لرزه در ۳۴ کیلومتری هجدک (کرمان)، ۴۴ کیلومتری چترود (کرمان) و ۴۷ کیلومتری شهداد (کرمان) رخ داده است. نزدیک‌ترین مراکز استان‌ها به این زلزله کرمان با فاصله ۵۵ کیلومتری و بیرجند با  فاصله ۲۹۶ کیلومتری بوده است.

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.