سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

راه‌اندازی مرکز تخصصی واحد مراقبت‌های سکته مغزی در بیمارستان شفای کرمان

/ چهارشنبه, ۶ آبان ۱۳۹۴
/ KermanNews

هفتم آبان ماه به عنوان روز جهانی سکته مغزی نامگذاری شده است. مدتی است در دنیا برای یادآوری اهمیت بیماری و اینکه سکته مغزی چه باری از لحاظ اجتماعی، اقتصادی و روانی برای خانواده، جامعه و دولت دارد چنین روزی را به عنوان روز جهانی سکته مغزی نامگذاری کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کویر، در ایران یکی دو سال است که به این موضوع بها داده شده است که در این روز برنامه‌هایی برای افزایش آگاهی‌های مردم نسبت به این بیماری برگزار می‌شود. اگر این آگاهی به جامعه داده شود که همان اندازه که سکته قلبی اهمیت دارد سکته مغزی نیز دارای اهمیت است در درمان و کنترل عوارض آن موفق‌تر خواهیم بود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان و متخصص مغز و اعصاب در این رابطه گفت: مغز مرکز اصلی کنترل کل بدن است و اگر به هر دلیلی خون‌رسانی به مغز کاهش پیدا کند مغز خیلی سریع و در عرض چند ساعت فعالیت خودش را از دست می‌دهد و منجر به ناتوانی و معلولیتی می‌شود که همه بر آن واقف هستند.

دکتر “بهناز صدیقی” به مناسبت روزجهانی سکته مغزی اظهار کرد: سکته مغزی شایع‌ترین معلولیتی است که در جامعه و در افراد می‌بینیم به طور متوسط از هر شش نفر یک نفر دچار سکته مغزی می‌شوند و بر اساس آمار هر پنج دقیقه یک نفر سکته مغزی می‌کند.

وی ادامه داد: این بیماری نه رده سنی خاص و نه افراد خاصی دارد و هرکس ممکن است دچار این بیماری شود لذا جامعه باید برای آن آمادگی داشته باشد.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: البته هر چه سن بالاتر رود مخصوصا سن 55 سال به بالا با توجه به عوامل خطری که منجر به تنگی عروق مغزی می‌شود ریسک بالاتر می‌رود و این به بدان معنا نیست که سن‌های پایین‌تر نسبت به بیماری مصونیت دارند، حتی یک کودک شیرخوار هم ممکن است دچار چنین اتفاقی شود.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه به هر دلیلی مغز می‌تواند از خون رسانی محروم شود، تصریح کرد: این محرومیت می‌تواند به صورت دو دسته عمده باشد، ممکن است لخته‌ای در مغز ایجاد شود و در واقع باعث کاهش خون‌رسانی شود که عمده سکته‌های مغزی از این نوع هستند و گروه دیگر هم خونریزی‌های مغزی هستند که به دلیل پارگی عروق در بافت مغز و یا در فضای تحت عنکبوتی دور مغز است.

وی افزود: هر عاملی که باعث ایجاد تنگی عروق شود ریسک ابتلا به سکته مغزی را بالاتر می‌برد و ممکن است این اتفاقی که در عروق می‌افتد و این تنگی رگ‌ها به دلیل لخته‌ای باشد که از خارج از مغز به داخل مغز وارد شده که شایع ترین آن قلب است. نامنظم زدن‌های قلب و یا نارسایی‌های قلبی می‌توانند علت ایجاد کننده سکته مغزی باشند.

پیشگیری مهمترین عامل از بروز سکته مغزی

صدیقی مهمترین عامل از بروز سکته مغزی را پیشگیری دانست و گفت: کنترل فشار خون مهمترین عاملی است که باید به آن دقت و توجه کرد ضمن آنکه بیماری‌هایی مانند دیابت و چربی خون بالا از دیگر عوامل خطر در بروز سکته مغزی هستند که به راحتی قابل پیشگیری هستند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: خانم‌ها در سکته مغزی عوارض بیشتری پیدا می‌کنند اما مردها در بعضی از گروه‌ها به سکته‌های مغزی بیشتر مبتلا می‌شوند.

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت زندگی روزمره باید به چه شکلی باشد که از بروز سکته مغزی جلوگیری کند، گفت: متاسفانه ناسالم بودن رژیم‌های غذایی، مصرف بیش از حد چربی، کم تحرکی، مصرف دخانیات و سیگار، از عوامل خطر این بیماری محسوب می‌شوند.

علائم زنگ خطر سکته مغزی

صدیقی آگاه کردن جامعه نسبت به عوامل بروز سکته و همچنین مراجعه به موقع بیمار برای درمان را ضروری دانست و گفت: مردم باید به علائمی که زنگ خطر سکته مغزی حتی علائم گذرا خوب توجه کنند، این علامت‌ها می‌تواند سنگینی زبان، بی حسی نصف بدن، سنگینی دست و پا و …باشند.

وی با تاکید بر این مطلب که باید در مورد چنین بیمارانی سرعت عمل داشت، گفت: بیمار سکته مغزی باید در سه ساعت اول و حتی در دقایق اولیه به پزشک مراجعه کند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان بیان کرد: اکنون در بیمارستان شفا مرکز تخصصی واحد مراقبت‌های سکته مغزی راه‌اندازی شده که با مراجعه به موقع بیمار به این مرکز و با تزریق دارو می‌توان از بروز معلولیت‌ها در فردی که دچار سکته مغزی شده جلوگیری کرد.

به گفته این متخصص مغز و اعصاب در بیمار سکته مغزی به ازای هر دقیقه‌ای که فرد فرصت را از دست می‌دهد سلول‌های مغزی از بین می‌روند به همین دلیل اگر بالای سه یا چهار ساعت بیمار سکته مغزی به واحدهای بیمارستانی برسد عملا وقت از دست رفته و کاری برایش نمی‌توان از لحاظ از بین بردن لخته مغزی انجام داد.

راه‌اندازی واحد مراقبت‌های سکته مغزی با شش تخت فعال در کرمان

وی اضافه کرد: واحد مراقبت‌های سکته مغزی با شش تخت فعال از دو سال پیش به همت مسئولان فعلی و قبلی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در بیمارستان شفا راه‌اندازی شد و مسئولیت این واحد نیز بر عهده دکتر ایرانمنش است که آموزش‌های لازم را در خارج از کشور فرا گرفتند و در این رابطه دستیاران مغز و اعصاب و پرستاران آموزش‌های لازم را دیده‌اند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: بیمار سکته مغزی بیماری است که مدت کوتاهی در بیمارستان است و بعد از آن متاسفانه چون سیستم خدمات اجتماعی بعد از آن را نداریم بیمار تحویل خانواده داده می‌شود و خانواده این بیمار را که در بسیاری از موارد معلولیت دارد باید سرویس دهند که هزینه‌های بسیاری به خانواده تحمیل می‌شود.

یک سوم افراد دچار سکته مغزی جان خود را از دست می‌دهند

صدیقی افزود: بسته به نوع سکته مغزی و وسعت آن، یک سوم این افراد ممکن است جان خود را از دست بدهند، یک سوم کاملا معلول می‌شوند و معلول می‌مانند و یک سوم در حدی ممکن است کارایی پیدا کنند، نکته حائز اهمیت این است که سکته مغزی با این عظمت و تراژدی قابل پیشگیری است و می‌توان به موقع به آن رسیدگی کرد تا فاجعه‌ای اتفاق نیفتد.

این متخصص مغز و اعصاب با بیان اینکه مردم باید آگاه باشند و علامت‌های سکته مغزی را بشناسند، خاطر نشان کرد: عمده صحبت متخصصان مغز و اعصاب افزایش آگاهی مردم است که متاسفانه در این زمینه ضعیف هستیم و خیلی از مردم ما اطلاعاتشان در رابطه با سکته مغزی کم است، متاسفانه صدا و سیما به عنوان مهم‌ترین ارگانی که می‌تواند نقش مهمی در افزایش آگاهی مردم داشته باشد در بخش اطلاع‌رسانی کمرنگ کار می‌کند.

انتهای پیام

گروه : اخبار استان کرمان
, , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.