سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

خسارت به واحدهای روستایی/اختلال شبکه تلفن همراه/ مدارس تعطیل شدند

/ سه شنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۶
/ KermanNews

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز لرزه‌نگاری کشوری، زلزله‌ای به  بزرگی ۶.۲ ریشتر حوالی هجدک در استان کرمان را تکان داد.

تاریخ و زمان وقوع این زمین‌لرزه به‌وقت محلی امروز سه شنبه ۲۱ آذر ماه، ساعت ۱۲:۱۳:۱۷ بوده است. این زلزله در طول جغرافیایی ۵۷.۳۲ و عرض جغرافیایی ۳۰.۷۵ در عمق ۱۰ کیلومتری زمین ثبت‌شده است.

این زمین‌لرزه در ۳۰ کیلومتری هجدک (کرمان)، ۴۲ کیلومتری چترود (کرمان) و ۴۹ کیلومتری کاظم آباد (کرمان) رخ داده است. نزدیک‌ترین مراکز استان‌ها به این زلزله کرمان با فاصله ۵۷ کیلومتری و بیرجند با  فاصله ۲۹۵ کیلومتری بوده است.

جزئیات اخبار این زمین لرزه را در زیر می خوانید.


۱۴:۳۰ آمار مصدومان به ۱۷ نفر رسید

زمین لرزه ۶.۲ ریشتری امروز کرمان تاکنون ۱۷ مجروح داشته است، همه این افراد حین فرار دچار سانحه شده اند.

ترک خوردگی برخی خانه های مسکونی قدیمی در کرمان و فرو ریختن برخی از خانه های روستایی در مرکز زمین لرزه از جمله گزارشهای مردمی است.

۱۱ نفر در بیمارستان باهنر کرمان، ۳ نفر در بیمارستان پیامبر اعظم، ۳ نفر در بیمارستان راور از جمله مصدومان هستند.

۸ تیم امدادی زمینی و دو تیم امدادی هوایی به منطقه زلزله اعزام شده اند.


۱۴:۲۲ حضور گسترده مردم در سطح شهر/ ترک خوردگی برخی از منازل قدیمی

پس از زمین لرزه ۶.۲ ریشتری کرمان همچنان مردم در معابر عمومی حضور دارند و پس لرزه های نیز ادامه دارد.

پس لرزه ها بین ۳.۵ تا ۴.۵ ریشتر شدت دارند و گزارشهای مردمی از ترک خوردگی جزیی خانه های قدیمی در کرمان و افتادن برخی از تیرهای برق حکایت دارد، تلفنهای همراه نیز همچنان مختل هستند.


۱۳:۵۵ رصد مناطق زلزله زده توسط بالگرد/ برخی دیوارهای قدیمی فرو ریخت

 مدیرعامل هلال احمر استان کرمان از رصد مناطق زلزله زده بخش کوهساران راور خبر داد و گفت: وضعیت در کرمان و چترود به وسیله بالگرد در حال بررسی است.

رضا فلاح در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: هم اینک در کانون زمین لرزه واقع در روستای «گورک» بخش کوهساران راور حضور دارم و با بررسی های صورت گرفته تاکنون خسارت جانی نداشته ایم.

وی از ریزش برخی دیوارهای قدیمی در منطقه زلزله زده خبر داد و افزود: از زمان زمین لرزه ۶.۱ ریشتری هفته گذشته تاکنون هلال احمر در منطقه حضور داشته و چادرهای توزیع شده همچنان پابرجا هستند.

فلاح گفت: مردم برخی در چادرها و برخی در ساختمان ها حضور داشتند اما با این وجود خسارت جانی نداشته ایم.

وی از حضور هشت تیم ارزیاب در منطقه هجدک راور خبر داد و گفت: در حال حاضر بررسی وضعیت شهرستان کرمان و منطقه چترود توسط بالگرد در حال انجام است.


۱۳:۴۳ تعطیلی کلاس های دانشگاه

 تمامی کلاس‌ها و امتحانات دانشگاه شهید باهنر کرمان امروز و فردا لغو شد.

به گفته حامد حسینخانی مدیر روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر کرمان در پی وقوع زلزله ۶.۲ ریشتری ظهر امروز هجدک تمامی کلاس‌ها و امتحانات دانشگاه شهید باهنر کرمان، عصر امروز سه شنبه و فردا چهارشنبه ۲۲ آذرماه لغو شدند.

بنا به نظر هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی کرمان با توجه به زمین لرزه اخیر برای رفع نگرانی خانواده ها بالاخص خانواده های دانشجویان ساکن در خوابگاه های وابسته به دانشگاه، کلاس ها و امتحانات دانشجویان مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری حرفه ای و PhD در نوبت عصر سه شنبه ۲۱ آذر ماه لغایت چهارشنبه ۲۲ آذر ماه  برگزار نمی شود.

دانشکده فنی حرفه ای شهید دادبین هم امروز تعطیل شد؛ ضمن اینکه دانشکده فنی شهید چمران نیز امروز  و فردا تعطیل اعلام شد.


۱۳:۴۲ آمار اولیه مصدومان

سخنگوی اورژانس در گفتگویی با شبکه خبر اعلام کرد: بر اثر زلزله ظهر امروز در هجدک ۶ نفر مصدوم شدند.

این افراد در حین فرار دچار مصدومیت شده‌اند.

همچنین به گفته مسئولان زلزله هجدک به تعداد معدودی از واحدهای روستایی خسارت وارد کرد  


۱۳:۴۰ تخریب برخی خانه‌های قدیمی روستایی

سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: طی ارزیابی ها در روستای گزک دیوار ٢٠ خانه تخریب شده و در روستای هرجن دیوارهای یک بنای قدیمی تاریخی تخریب و دو نفر هنگام خروج از خانه مجروح شدند.


۱۳:۳۷ راه ارتباطی چند روستا در کرمان قطع شد

سید علی صابری در گفت و گو با خبرنگار مهر در ارتباط با زلزله کرمان اظهار داشت: در پی وقوع زلزله در کرمان شاهد قطع راه های ارتباط با چند روستا بودیم که در حال حاضر در خود شهر کرمان مشکلی وجود ندارد.

وی بیان داشت: در پی وقوع زلزله ۶.۲ دهم ریشتر در کرمان، در حال حاضر امکان ارائه، آماری از تلفات وجود ندارد و تنها می توان گزارش داد که ارتباط ما با چند روستا قطع شده است.

 مدیر مرکز حوادث و فوریت‌های پزشکی کرمان با بیان اینکه هم اکنون در شهر کرمان مشکل خاصی نداریم، بیان داشت: احتساب احتمال میزان خسارت در حال حاضر امکانپذیر نیست.

وی گفت: اینکه چه تعداد در روستاها بر اثر زلزله جان خود را از دست دادند یا اینکه چه میزان ویرانی در روستاها داریم در وضعیت فعلی قابل گزارش نیست.


۱۳:۲۳ مدارس شیفت عصر امروز در کرمان تعطیل شد

امید سلاجقه مدیر روابط عمومی آموزش و پرورش استان کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در پی وقوع زمین لرزه ۶.۲ ریشتری ظهر امروز هجدک مدارس شیفت عصر شهرستان کرمان شامل نواحی یک و دو تعطیل است.

وی گفت: با تشکیل جلسه ستاد بحران در استانداری کرمان در خصوص وضعیت مدارس در فردا تصمیم گیری و سپس اطلاع رسانی می شود.


۱۳:۲۱ استمرار پس لرزه‌ها

در پی وقوع زمین لرزه ۶.۲ ریشتری در منطقه هجدک استان کرمان تا کنون چندین پس لرزه ثبت شده است.

 شدت این زمین لرزه ها به ترتیب ۳.۸؛ ۲.۸،۳، ۳.۶ ،۲.۹  و ۳.۱ و ۳.۶ ریشتر ثبت شده است.

مدیرکل مدیریت بحران وزارت نیرو با اشاره به وقوع زلزله در هجدک کرمان گفته است: شرکت‌های آب وبرق کرمان واستان‌های معین در حالت آماده باش هستند و تیم‌های عملیاتی برای ارزیابی شرایط آب و برق به منطقه اعزام شده اند.


۱۳:۰۵ خسارتی تاکنون گزارش نشده است

مرتضی سلیمی اظهار داشت: زلزله ۶.۲ ریشتری را ساعت ۱۲ و ۱۳ دقیقه در استان کرمان داشتیم که تیم‌های ارزیابی با توجه به زلزله قبل در منطقه حضور داشتند و ارزیابی انجام شده و تا این لحظه خوشبختانه هیچ‌گونه خسارتی مشاهده نشده است.

وی اضافه کرد: ۱۰ تیم کار ارزیابی منطقه‌ای را انجام می‌دهند و با توجه به اینکه ساختمان های آن منطقه توسط بنیاد مسکن بازسازی شده بود، امیدواریم با همین روند هیچگونه خسارتی را شاهد نباشیم.

رئیس سازمان امداد و نجات بیان کرد: عوامل امدادی ما برای زلزله قبل در منطقه حضور داشته‌اند و هم‌اکنون نیز آمادگی کاملی داریم که در صورت بروز هر گونه مشکلی در سریع‌ترین زمان وارد عمل شویم.

وی گفت: امیدواریم که همانند زلزله قبل باز هم مشکلی نداشته باشیم. عوامل در منطقه حضور دارند و در کانون زلزله هستند و روستاها را مورد ارزیابی قرار می‌دهند  و در نزدیک‌ترین محل به مرکز زمین‌لرزه هستند و اطلاعات تکمیل را تا دقایقی دیگر اعلام می‌کنیم.


۱۳:۰۱ خسارت به برخی از خانه های قدیمی در شهر راور


۱۳:۰۰ فیلم/ لحظه وقوع زلزله ۶.۲ ریشتری در کرمان


۱۲:۵۲ آماده باش مراکز درمانی

سخنگوی سازمان اورژانس کشور گفت: در پی زمین‌لرزه ای که دقایقی پیش حوالی هجدک کرمان را لرزاند ۴ دستگاه آمبولانس به محل زلزله اعزام شد.

همه مراکز درمانی شهرستان های راور و کرمان در حالت آماده باش قرار دارند.


۱۲:۵۱ فیلم/ وضعیت شهر کرمان پس از زلزله ۶.۲ ریشتری


۱۲:۴۶ امکان برقراری ارتباط تلفنی وجود ندارد

 پس وقوع زمین لرزه ۶.۲ ریشتری در هجدک واقع در استان کرمان امکان ارتباط تلفنی در شهر کرمان و مناطق زلزله زده قطع شده است. شدت زمین لرزه به حدی بود که حتی در خراسان جنوبی هم احساس شده است.

بعد از وقوع زمین لرزه خطوط تلفن همراه در مناطق زلزله زده قطع شده است.


۱۲:۲۵ ۱۰ تیم ارزیابی به منطقه اعزام شد

مرتضی سلیمی رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از اعزام ۱۰ تیم برای ارزیابی خسارات احتمالی زلزله زلزله ۶.۲ ریشتری کرمان خبر داد و تاکید کرد که گزارش های اولیه در این زمینه تا دقایقی دیگر اعلام می شود.

وی افزود: تا این لحظه خساراتی از وقوع این زمین لرزه گزارش نشده است.


۱۲:۱۹ مردم وحشت زده راهی خیابان ها شدند

وقوع زمین لرزه شدید هجدک موجب وحشت مردم و حضور آن‌ها در خیابان شده است.

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.