سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

توسعه حول محور ولایت شعار دولت یازدهم در کرمان

/ شنبه, ۳۱ مرداد ۱۳۹۴
/ KermanNews

به گزارش ایرنا دو سال از تشکیل کابینه تدبیر و امید گذشت و تحولات اساسی در بخش های مختلف بویژه سیاست خارجی و اقتصادی را در کشور شاهد بوده ایم؛ تحولاتی که به واقع مردم در 24 خرداد 92 به امید شکل گیری آنها، تدبیر امور کشور را به دکتر حسن روحانی سپردند.
دولت یازدهم کارش را با مشکلات فراوان چون افزایش فشارهای خارجی، تحریم ها، کاهش قیمت نفت، بدهی های دولت در بخش های مختلف، تورم بالا و نوسانات نرخ ارز شروع کرد.
هیات دولت با تلاش فراوان و با تدبیر و امیدی که هم به عنوان شعار انتخاباتی خود و هم به عنوان نقشه راه آینده ترسیم کرده بود توانست ابتدا آرامش سیاسی و ثبات اقتصادی را تا حدودی به کشور بازگرداند؛ واقعیتی که افراد و گروه ها از جریان های مختلف بدان اذعان کردند.
دولت همچنین با چیدن تیم مذاکره کننده هسته ای از بهترین و کارآمدترین دیپلمات ها و فرزندان انقلاب، آینده ای روشن را برای این آب و خاک در بخش سیاست خارجی رقم زد و تلاش بی وقفه و البته موثر برای شکستن دیوار تحریم های ظالمانه علیه ملت ایران، به نوعی چشم انداز روشنی را فراروی فعالان اقتصاد در این عرصه ترسیم کرد.
اقدامات دولت یازدهم توسط نماینده عالی دولت در استان کرمان نیز بر کسی پوشیده نیست به طوری که حتی افرادی که خود را به سایر جناح های سیاسی متصل می دانند به آن اعتراف دارند.
ایجاد و تقویت زیرساخت های مناسب با توجه به شناختی که علیرضا رزم حسینی از استان کرمان دارد یکی از اقدامات اصولی و تاثیرگذار دولت در استان کرمان است.
شناسایی و رفع قوانین مزاحم، جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی، ایجاد همگرایی و وفاق سیاسی بین گروه های مختلف، اجرای طرح های مثلث توسعه و همیاران آب و اکنون اجرای سیاست تقویت بنیه اقتصادی روستاها از صدها اقدامی است که توسط نماینده دولت تدبیر و امید در کرمان انجام شده است.
ابوالقاسم سیف الهی سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان، جعفر رودری رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان و محسن رشید فرخی عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان به منظور ارزیابی عملکرد دولت تدبیر و امید در دو سال در میزگرد ایرنا اخیر شرکت کردند.
**دولت یازدهم میراث دار دولت یازدهم
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان در این میزگرد دولت یازدهم را میراث دار دولت گذشته دانست.
محسن رشیدفرخی گفت: دولت بعد از آغاز به کار در بعد سیاست خارجی با ایران هراسی، تحریم و کاهش اعتماد در دنیا روبرو بود.
وی اظهار کرد: دولت بعد از آغاز به کار در بعد داخلی نیز دچار سردرگمی اقتصادی همراه با بلاتکلیفی و تورمی افسار گسیخته همراه با رکود و رشد نقدینگی بالا در جامعه شد.
وی گفت: دکتر روحانی در این شرایط چنین دولتی را تحویل گرفت و صحبت های بعضی از دولتمردان را اکنون در جمع های خصوصی می شنویم که در آن دوران چه بر سرشان گذشته و چگونه آن دوره طی شد.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان افزود: دولت اوایل کار خود برنامه های کوتاه مدت و بلند مدتی را در مد نظر داشت که در بخش کوتاه مدت ایجاد آرامش در بازار داخلی و جامعه یکی از آن اهداف بود.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان در ادامه این میزگرد گفت: کشتی دولت ترکیبی از نیروی انسانی، منابع مالی کشور و سیستم برنامه ای کشور است و دولت گذشته زود این سیستم را رها و روزهای آخر خسارت زیادی به مجموعه کشور وارد کرد.
ابوالقاسم سیف الهی افزود: در چنین شرایطی دولت تدبیر و امید امور را در دست گرفت.
وی دولت تدبیر و امید را دولتی کارآمد و توانا توصیف کرد و گفت: جوان گرایی در دولت قبلی وجود داشت و این در حالی است که جوان گرایی برای رده های بالای مملکت شاید خیلی منطقی نبود و تجربه، توان و علم مدیریت خیلی می تواند در اداره امور موثر باشد.
وی اظهار کرد: علت اینکه دکتر روحانی کمتر از قشر جوان استفاده کرد این بود که فرصت تجربه و آزمون و خطا را نداشت.
شهردار سابق کرمان افزود: بخش خصوصی در دولت قبل با اقداماتی که انجام شد اعتماد خودش را نسبت دولت از دست داد و به حالت رکود و خمودگی رفت.
وی گفت: اقتصاد کشور دچار یک وقفه و ضربه شدیدی شد و در بحث ارز هم اتفاقاتی افتاد که اساس برنامه ریزی را به هم ریخت و خیلی از مجموعه های تولیدی کشور را دچار مشکل کرد.
سیف الهی خاطرنشان کرد: دولت یازدهم با راهنمایی رهبر معظم انقلاب اسلامی انرژی خودش را در مسئله سیاست خارجی گذاشت.
وی گفت: در این مقطع و شرایط با تدابیر رهبری، دولت کاری اساسی را دنبال و علیرغم همه نامهربانی ها تکلیف سیاست خارجی را تقریبا روشن کرد.
وی افزود: زمانی که تکلیف سیاست خارجی را روشن کنیم طبیعی است به راحتی در فضای روشنی و امنی وارد می شویم که به بدنبال آن سرمایه گذاری و بارقه های امید در این حوزه است.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان گفت: در حوزه داخلی از نظر مسایل اجتماعی و سیاسی امکان قطع یارانه ها نبود و این کار را دشوار می کرد.
سیف الهی بیان کرد: دولت یازدهم با تدبیری که داشت آرامش را به فضای جامعه برگرداند، دولت وقت خود را صرف تنش ها نکرد و با تدبیر به پیش رفت.
وی کشور و استان کرمان را دارای ظرفیت های فراوان دانست و گفت: با تدبیر دولت این ظرفیت ها در حال به بار نشستن است و فضای کنونی کشور فضایی آرام است.
وی به موفقیت های تیم مذاکره کننده هسته ای اشاره و تصریح کرد: مفاد قطعنامه نشان می دهد فشار عظیمی روی کشور ما بوده است که به حرمت خون شهدا و تدبیر سرداران مذاکره کننده و البته هدایت جدی رهبر معظم انقلاب اسلامی و حمایت مردم امروز به نقطه ای که خودمان مسایل خودمان را حل می کنیم، رسیدیم.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان گفت: توافق هسته ای به نفع ایران بود زیرا در این ماجرا سر و صدای اعتراض اسراییل درآمده است.
وی اظهار کرد: در حال حاضر فضای مناسب و ثباتی در کشور حکمفرماست.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان نیز معتقد است: اصلی ترین مساله ای که قبل از دولت یازدهم با آن مواجه بودیم فضای مبهمی بود که در حوزه سیاست گذاری و برنامه ریزی داشتیم و در نهایت بخش خصوصی را دچار سردرگمی کرده بود.
جعفر رودری گفت: سیاست های بسیار بی ثبات، غیر هماهنگ و غیر کارشناسی در حوزه خارجی و سیاست های بین المللی در دولت گذشته مشهود بود.
وی ادامه داد: در دولت قبل هم نرخ ارز مشکل داشت و هم رابطه کشورمان با دنیای خارج مشکل پیدا کرده بود.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان، نرخ ارز را یکی از شاخص های اصلی صادرات و واردات برشمرد و افزود: در آن دوران اوضاع به گونه ای رقم خورده بود که زمینه کار و فعالیت برای بخش خصوص وجود نداشت.
وی گفت: با سیاستی که دولت تدبیر و امید در پیش گرفت به یک گشایش اساسی در حوزه روابط خارجی دست یافتیم که بسیار اثرگذار بود.
***مشکلات گذشته در گرو مدیریت نادرست و نداشتن ضابطه بود
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان در ادامه میزگرد ایرنا با بیان اینکه برخی از مشکلات گذشته ناشی از مدیریت نادرست، کم توجهی و نداشتن ضابطه بود گفت: انحلال سازمان مدیریت و برنامه ریزی یکی از این بی توجهی ها بود در حالی که یکی از رکن های اساسی در بخش اقتصاد در همه جای دنیا برنامه و بودجه است.
رشیدفرخی افزود: یکی از ثمرات مثبت دولت یازدهم احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی است زیرا اطمینان دارم احیای این سازمان نوید انضباط و قانون مداری می دهد.
وی بیان کرد: خوشبختانه زیرساخت کلی کشور از قدیم هنوز باقی مانده که با تلاش همه شکل خواهد گرفت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی مانند گذشته در کشور رکن اساسی را خواهد داشت.
رییس انجمن خرمای استان کرمان گفت: تمام ولخرجی ها و فسادهایی که هرازگاهی از طریق رسانه ها از دولت قبلی می شنویم به دلیل نبودن ضابطه در دولت و نداشتن سازمان برنامه و بودجه بود.
اما سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان با اشاره به جایگاه این سازمان به عنوان دستگاه فرابخشی و فرادستگاهی گفت: رسالت اصلی این سازمان مدیریت، برنامه ریزی و سیاست گذاری منابع فیزیکی، سرمایه های فیزیکی و نیروی انسانی است.
رودری بیان کرد: این سازمان با هدف تحقق توسعه در استان و ابزار برنامه ریزی و سیاست گذاری ایجاد شده است.
وی احیای سازمان مدیریت و برنامه ریزی را یکی از اقدامات مهم دولت یازدهم برشمرد و اظهار کرد: امروز از نظر علمی و تئوریک اثبات می شود که ساختار سیاسی و حکومتی کشورهایی مانند ایران که بخش زیادی از اقتصاد در حیطه دولت چه به شکل مستقیم و غیر مسقیم رقم می خورد از فعالیت های اقتصادی به ناچار باید به سوی برنامه ریزی بروند.
وی با بیان اینکه در ارتباط با برنامه ریزی می توان دو نقش را برای دولت تعریف کرد افزود: ایجاد زیرساخت های لازم برای توسعه و احداث راه ها است که در استان کرمان این مهم در چندسال گذشته در برنامه ها مورد توجه قرار گرفت و در دو سال اخیر دولت یازدهم با جدیت آن را پیگیری کرد.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان نیز حذف سازمان مدیریت و برنامه ریزی را یکی از اقدامات نادرست دولت گذشته عنوان کرد و گفت: این سازمان در دولت تدبیر و امید مجدد فعالیت خود را از سر گرفت.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی استان کرمان ادامه داد: دولت تدبیر و امید در بعد سیاست خارجی در دو سال گذشته بعد از اینکه آرامش روانی را در جامعه حاکم کرد شروع به گفت گوی منصفانه همراه با عزت کرد.
وی گفت: شاید تیم مذاکره کننده هسته ای یکی از معدود تیم های مذاکره کننده ای بود که خوشبختانه تایید رهبر معظم انقلاب اسلامی را پشت سر خود به عنوان نقطه قوت داشت و البته دولت خدمتگزار هم از او حمایت کرد و این تیم به نتیجه رسید.
رشید فرخی به بازتاب نتیجه مذاکرات بین مردم اشاره کرد و افزود: موفقیت در مذاکرات روزنه های امید، شور، شوق و نشاط را در جامعه نمایان کرد.
وی بیان کرد: البته دلواپسانی هم در زمینه هسته ای وجود دارند که دلواپس مردم هستند و وقتی شور و شوق مردم و تایید رهبر معظم انقلاب اسلامی را ببینند به آرامش می رسند.
وی گفت: دولت یازدهم تورم را به زیر 20 درصد رساند که البته هنوز در مقایسه با منطقه خیلی بالا هستیم ولی نباید یادمان برود چه درصدی از تورم را تحویل گرفتیم.
رییس انجمن خرمای استان کرمان با اشاره به اینکه تورم نزدیک 20 درصد زیاد است گفت: این نرخ تورم در مقایسه با دو سال گذشته نشان می دهد خیلی خوب کار شده است.
وی اظهار کرد: ایران اسلامی در زمینه بهبود فضای کسب و کار در دنیا رتبه 130 را دارد که البته رتبه خوبی نیست ولی نسبت به دو سال قبل که حدود 160 بوده ایم می توان گفت این رتبه خوبی است.
رشیدفرخی گفت: ایران از بین 181 کشور این رتبه را داراست و حدود 32 رتبه طی این دو سال ارتقا پیدا کرده است.
وی بیان کرد: کشور در بخش نقدینگی نیز پیشرفت داشته و در زمینه اقتصادی به آرامشی خوب در بازار ارز رسیده است که در این مدت ثبات پول ملی را نیز شاهد بودیم.
وی به بی ثباتی بازار ارز در گذشته اشاره و تصریح کرد: این در حالی است که اکنون با تنظیم قرادادی که بین 1 + 5 و کشورمان صورت گرفت آنچنان تلاطمی را در بازار ارز نداشتیم.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان گفت: اینها حاصل مدیریت شایسته و نشان از عقلانیت حاکم بر جامعه است.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در ادامه این میزگرد گفت: هم اکنون با تدبیر دولت تدبیر و امید زمینه سرمایه گذاری در حوزهای مختلف کشور فراهم شده است.
رودری افزود: با وجود آن که در عرصه منطقه ای تنش های زیادی وجود دارد اما ایران اسلامی جایگاه ملی را بسیار خوب برای خود ایجاد کرد و در بعد داخلی یک وفاقی ملی را رقم زد.
وی گفت: این بستر لازمه اولیه برای انجام هر اقدامی است و در واقع دولت به درستی نقاط آسیب را شناخت و کار کرد.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی کرمان ادامه داد: کشور دوران تحریم را پشت سر گذاشت اما از این به بعد باید دوران پس از تحریم را اداره کنیم که شاید اداره کردن این دوران نیز خیلی راحت تر از دوران تحریم نباشد.
وی گفت: دوران پساتحریم مانند شمشیر دولبه است که می تواند مفید باشد و هم می تواند موجب بروز مشکلاتی شود و اگر ما این مقطع را درست در نیابیم دوباره موجب آزمون و خطاهایی می شویم که البته آنها را در گذشته آزموده ایم.
رشید فرخی افزود: یکی از راه های اولیه مدیریت دوران پس از تحریم، اقتصاد مقاومتی یا همان اقتصاد مردمی است که رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز بر آن تاکید دارند.
وی اظهار کرد: اقتصاد مقاومتی نسخه ای بود که در دوران سخت برای جامعه تجویز شد.
این فعال اقتصادی افزود: دولت می تواند خیلی از حرف هایش را در دنیا بدون احتیاج و متوسل شدن به زور پش ببرد و در داخل همه باید اقتصاد مقاومتی و توصیه های رهبر معظم انقلاب اسلامی را در این زمینه مد نظر داشته باشند.
سرپرست سازمان مدیرت و برنامه ریزی استان کرمان هم گفت: مدیریت دوران پساتحریم امری مهم است که دولت برای آن در سطح کلان برنامه دارد.
وی از اعمال مدیریت های هیجانی در دولت قبل به عنوان یک مشکل نام برد و گفت:این تنش های در عرصه سیاسی کلان کشور در سطح بین الملی اجازه هیچگونه کاری را نداد.
سیف الهی نیز مدیریت دوران پسا تحریم را به اندازه دوران قبل از برداشته شدن تحریم ها دشوار می داند و می گوید: دولت تدبیر و امید با تدبیر و عقلانیت و البته برنامه ریزی این دوران را با موفقیت پشت سر خواهد گذاشت.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان افزود: اگر در این دوران با درایت عمل نکنیم موجبات بروز مشکلات مختلف را فراهم می کنیم.
وقتی موضوع صحبت به مباحث اقتصادی رسید، رشیدفرخی گفت: در برنامه پنجم توسعه بنا بوده به 50 درصد سهم بخش خصوصی از کل سهم اقتصاد کشور برسیم که اما در حال حاضر به کمتر از 20 درصد رسیده ایم.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان افزود: دورانی سختی را داشتیم و انشاءلله در برنامه ششم توسعه و برنامه های طرح شده توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی و دولت تدبیر و امید یک جهش را شاهد خواهیم بود و به سمت تلاش بیشتر پیش خواهیم رفت.
به گفته وی بخش خصوصی تسهیل در امر صادرات را توقع دارد.
وی حضور علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان را هدیه دولت تدبیر و امید به استان کرمان دانست و گفت: وی بومی منطقه و هم از جنس بخش خصوصی است.
رشید فرخی اظهار کرد: وی نسبت به بخش خصوصی دیدگاهی باز و به همه ظرفیت ها و توانمندی های استان اشراف دارد که همه این موارد نقاط قوت یک استاندار است.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان هم بخش خصوصی را قوی عنوان کرد و افزود: ایران ظرفیت هایی زیادی دارد به طوری که می توان کشور را حتی بدون نفت هم اداره کرد کما اینکه اداره کردیم.
وی گفت: اگر مشکلات قبلی نبود می توانستیم از نفت جدا شویم و در دولت های قبلی اتاق گفت و گو با بخش خصوصی محرمانه برگزار می شد علیرغم اینکه بصورت قانون این را مصوب کرده بودند.
سیف الهی تاکید کرد: مشکل بعدی دولت تدبیر و امید شیوه توزیع یارانه ها به عنوان باری سنگین از دولت قبلی بود.
وی گفت: زمانی که نقدینگی بازار در دولت نهم و دهم به رقمی بالای 500 هزار میلیارد تومان هم رسید منابع نفتی هم فروخته شده بود و این نشان می داد ما درست هزینه و سرمایه گذاری نکردیم.
شهردار سابق کرمان افزود: آن زمان درآمد 700 و 800 میلیارد دلاری داشتیم که بخشی از آن صرف واردات شد و بخش دیگرش به زیرساخت ها اختصاص پیدا کرد و البته اینها بدون مدیریت بود.
وی گفت: شاید یکی از دلایل ناکارآمدی ها فقدان سیستم برنامه ریزی در کشور بود که دولت یازدهم درصدد جبران آن برآمد.
عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی کرمان به 750 هزار میلیارد ریال قرارداد سرمایه گذاری طی دو سال اخیر در استان کرمان اشاره کرد و گفت: طبق گفته استاندار کرمان حتی اگر 10 درصد این قراردادها اجرایی شود که الان به این رقم نزدیک است از میزان چند دوره بودجه استان هم بیشتر خواهد بود.
وی افزود: رتبه کسب و کار استان کرمان بین سایر استان ها طی دو سال گذشته 11 پله صعود داشته است.
رشیدفرخی به بحران آب در استان کرمان اشاره کرد و گفت: استاندار کرمان در زمینه حل این بحران بسیار خوب کار کرده است.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان در ادامه این میزگرد اظهار کرد: طی چند سال اخیر در گسترش راه های اصلی و بزرگ در استان کرمان توانستیم نقش محوری در ترانزیت کالا، مسافر و ایجاد شاهرگ های اصلی توسعه داشته باشیم و حدود 265 کیلومتر بزرگراه ایجاد کنیم.
وی گفت: 450 کیلومتر راه روستایی طی دو سال اخیر در استان کرمان احداث شده و در گازرسانی نیز شاخص درصد بخش شهری و روستایی به شکل قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.
رودری به خدمات دولت تدبیر و امید در استان کرمان اشاره و تصریح کرد: تامین آب و انتقال آب حوزه به حوزه و افزایش تعداد تخت های بستری بیمارستان ها از جمله این اقدامات است.
وی گفت: نرخ باسوادی استان کرمان در حال حاضر حدود 83.5 درصد است که حدود یک درصد طی این دو سال افزایش داشته است.
وی اظهار کرد: تعداد دانشجویان استان کرمان نیز طی این دوره 3.4 درصد رشد داشته است.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان گفت: در بخش رفاه و تامین اجتماعی نیز دولت با افزایش پوشش بیمه سلامت حدود 15.8 و بیمه تامین اجتماعی حدود 11 درصد رشد داشته است.
وی افزود: دولت طی دو سال گذشته بیش از 15 هزار میلیارد تومان در استان بابت یارانه ها پرداخت کرده که رقم قابل توجهی است.
وی به اختصاص اعتباری معادل 30 هزار و 900 میلیارد ریال به منظور ایجاد زیرساخت ها و اجرای پروژه عمرانی در بخش آموزش، راه، بهداشت درمان و غیره طی دو سال گذشته در استان کرمان اشاره کرد.
رودری گفت: دولت در عرصه پرداخت یارانه، ایجاد زیرساخت ها و انجام امور حاکمیتی دولت، حدود 190 هزار میلیارد ریال در استان کرمان هزینه کرده است.
وی اظهار کرد: در کنار این عملکرد درآمدهای استان کرمان در مجموع حدود 40 هزار و 500 میلیارد ریال بوده است.
وی گفت: ماحصل کارکرد دولت در ارتقای یکسری شاخص های کلان در زندگی مردم بیشتر مشهود است.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان افزود: نرخ تورم ابتدا که دولت آغاز به کار کرد از یک رقم حدود 45 درصد در استان هم همگام با سطح ملی شروع به کاهش کرد و در تیرماه 94 که آخرین گزارش مربوط به نرخ تورم را در استان داریم این رقم حدود 14.1 درصد بود و شاید یکی از موفقیت های اصلی دولت در سطح ملی و استانی است.
وی گفت: ابزاری که دولت تدبیر و امید پیش گرفته کنترل نقدینگی و کنترل انتظارات تورمی بواسطه فضای مساعد و خوب در بخش سیاست خارجی و تاثیری که در مناسبات در کل کشور و استان به جای گذاشته است.
رودری افزود: نرخ بیکاری استان کرمان براساس سرشماری 1390 از یک عدد دو رقمی به زیر 10 درصد کاهش پیدا کرده و این نشان از موفقیت عملکرد دولت است.
وی به ایجاد اشتغال با توجه ظرفیت های واقعی که اقتصاد استان کرمان دارد اشاره و تصریح کرد: با برآوردی که در برنامه پنجم توسعه استان انجام شده بود ما باید سالانه حدود 25 تا 26 هزار شغل ایجاد می کردیم تا بخشی از آن عرضه نیروی کاری که وارد بازار کار می شوند را پوشش دهیم.
وی گفت: تقریبا تحقق این بخش هدف گذاری در دو سال اخیر در راستای هدف گذاری برنامه انجام و محقق شده است.
سرپرست سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان کرمان افزود: ارقام واقعی بازار کار استان کرمان بر اساس تحلیل عرضه و تقاضا نشان دهنده این است که در دو سال اخیر جهش خاصی در ایجاد اشتغال واقعی در عملکرد دولت داشته ایم.
وی گفت: نرخ اقتصادی استان کرمان در سنوات ما قبل این دولت متاسفانه در بعضی از سال ها فاصله زیادی را با نرخ رشد ملی داشته ولی در مجموع شواهدی که ما در ارتباط با سرمایه گذاری و پروانه های صادر شده در بخش صنعت و معدن و اشتغالی که در این بخش ها ایجاد شده می بینیم نشانگر رشد نرخ اقتصادی استان است.
وی افزود: ضریب جینی که یکی از شاخص هایی است که در سطح کلان وضعیت توزیع درآمد و بهبود رفاه در اقشار ضعیف کمتر برخوردار جامعه را نشان می دهد طی سال قبل این دولت و سال های منتهی به 90 و 91 متاسفانه بعد از ابتدای دوره ای که یارانه ها توزیع شد روندی افزایشی را در پیش گرفت و مجدد در سال های اخیر کاهش پیدا کرد و اکنون رو به بهبود است.
رودری اظهار کرد: تراز بازگانی استان کرمان طی دو سال گذشته مثبت بود و در مجموع حدد 436 میلیون دلار مازاد تراز بازگانی را داشتیم که یکی از نقاط مثبت در حوزه اقتصاد استان است.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان نیز اقتصاد مقاومتی را یکی از راه های مهم برای دستیابی به توسعه عنوان کرد و گفت: طرحی که استاندار کرمان در بخش اقتصاد مقاومتی مطرح کرد یکی از کارهای مهم انجام شده در دولت تدبیر و امید است.
وی به اجرای طرح همیاران آب به عنوان ایده نو نماینده دولت تدبیر و امید در استان کرمان اشاره و تصریح کرد: در این طرح با تدبیر خاص معضل کم آبی و خشکسالی و البته تدبیر در انتقال آب و صرفه جویی در مصرف دیده شده است.
سیف الهی گفت: نماینده دولت تدبیر و امید در استان کرمان با طراحی طرح همیاران آب 16 راهکار و مصوبه را در این طرح گنجانده و انتقال آب حوزه به حوزه از دیگر اقدامات در دست انجام است.
وی افزود: طرح مقاوم کردن اقتصاد روستاها از دیگر اقدامات دولت تدبیر و امید در استان کرمان است که البته با نگاه و رویکرد ریزبینانه استاندار کرمان در مرحله اجرا قرار دارد.
وی از مقابله با حاشیه نشینی علیرغم مشکلات سیاسی و اجتماعی در استان کرمان در دولت تدبیر و امید به عنوان اقدامی دیگر نام برد و افزود: این طرح با جدیت در حال اجراست و به نوعی جلوی حاشیه نشینی گرفته شده است.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان گفت: اقتصاد مقاومتی در کرمان به صورت پایلوت در چهار منطقه اجرا می شود که نتایج این طرح تا پایان دوره چهارساله دولت تواند منجر به ایجاد تحول در استان شود.
وی از انتخاب استاندار بومی برای استان کرمان به عنوان یکی از اقدامات مهم دولت تدبیر و امید نام برد و گفت: علیرضا رزم حسینی کرمانی و بومی است و استان را به خوبی می شناسند.
سیف الهی ادامه داد: استاندار کرمان از بخش خصوصی وارد بخش دولتی شده است و نگاه بخش دولتی صرف را ندارد.
وی گفت: مثلث توسعه اقتصادی استاندار کرمان نیز ایده ای مهم بود که منجر به شکل گرفتن مسیر توسعه در استان کرمان شده است.
وی بیان کرد: یکی از کارهای مهم نماینده دولت تدبیر و امید در کرمان ایحاد وفاق و همدلی بین اقشار مختلف و گروه های سیاسی بود.
سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان گفت: توسعه حول محور ولایت شعار دولت تدبیر و امید در کرمان است.
وی به برگزاری هفته فرهنگی اقتصادی کرمان (16 تا 23 مرداد) در تهران اشاره و تصریح کرد: حضور سردار سلیمانی و آیت الله هاشمی رفسنجانی و سایر شخصیت ها در این مراسم بیانگر کار بزرگی بود که انجام شد.
وی با اشاره به توافق و تفاهم نامه هایی که طی دو سال گذشته بین بخش دولتی و خصوصی امضا شده گفت: دولت تدبیر و امید در کرمان برای سرمایه گذاران فرش قرمز پهن کرده است.
سیف الهی ادامه داد: اگر در بدبینانه ترین حالت 10 درصد 70 یا 80 هزار میلیارد تومان توافق نامه ای که مبادله شده محقق شود حدود هفت یا هشت هزار میلیارد تومان خواهد بود که چند برابر بودجه عمرانی استان است.
وی گفت: در دو سال فعالیت دولت تدبیر و امید بخش خصوصی واقعا وارد کرمان شده و الان در شهر کرمان دو تا سه هزار میلیارد تومان پروژه مشارکتی در شهرداری در دست اقدام است.
3029/8060/3028

 

گروه : اخبار استان کرمان
, ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.