سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

تلفات جانی گزارش نشد/آخرین وضعیت مصدومان/ترک‌خوردگی منازل مسکونی

/ جمعه, ۱۰ آذر ۱۳۹۶
/ KermanNews

خبرگزاری مهر- گروه استان‌ها: بنا بر اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زمین لرزه ای به بزرگی ۶.۱ ریشتر ساعت شش و دو دقیقه صبح جمعه هجدک راور واقع در استان کرمان را تکان داد.

این زمین لرزه در  ۳۷ کیلومتری هجدک (کرمان)، ۴۶ کیلومتری شهداد (کرمان) و۴۸ کیلومتری چترود (کرمان) در ۱۰ کیلومتر عمق زمین رخ داد. این زلزله تاکنون خسارت جانی نداشته است.

جزئیات اخبار این زمین لرزه شدید را در زیر می خوانید.


۱۱:۰۹ زمین لرزه ۵.۵ ریشتری در شهداد خسارت نداشت

محمد حسین یزدان‌پناه بخشدار شهداد در گفتگو با مهر بیان کرد: زمین لرزه ۵.۵ ریشتری بعد از زمین لرزه هجدک روی داد که هیچ خسارتی در برنداشته است و مشکلی وجود ندارد.

وی بیان کرد: وضعیت در شهداد عادی است و اکیپ های ارزیاب در منطقه حضور دارند اما مردم مراقبت های لازم را انجام دهند. دستگاههای مرتبط در شهداد در آماده باش هستند.


۱۰:۳۹ خسارت های مالی زمین لرزه در حال بررسی است/ لزوم هوشیاری مردم

آیت الهی موسوی سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان  در گفتگو با مهر اظهارداشت: خسارت های زمین لرزه مالی بوده است و موجب ترک خوردگی برخی از منازل مسکونی شده است که ارزیابی خانه به خانه ادامه دارد.

وی افزود: ۴۲ پس لرزه در منطقه روی داده است و از مردم می خواهیم هوشیاری خود را حفظ کنند و در مناطق غیر ایمن حضور نیابند.

موسوی بیان کرد: با وجود روستاهای کوهستانی در منطقه اکثر روستاها ارزیابی اولیه شده اند و تلفات جانی نداریم.

وی بیان کرد: برق چند روستا قطع است که در حال پیگیری در راستای رفع مشکل هستیم و اکیپ های شرکت برق در منطقه حضور دارند.

وی گفت: امنیت منطقه نیز توسط سپاه تامین شده و اکیپ های اورژانس، هلال احمر، نیروی انتظامی نیز در منطقه حضور دارند.


۱۰:۳۷ ۴۲ نفر در زمین لرزه هجدک مصدوم شدند

سید محمد صابری رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: در اثر زمین لرزه صبح امروز «گورک» هجدک ۴۲ نفر به صورت غیرمستقیم در حین فرار مصدوم شدند.

وی گفت: از این تعداد ۳۹ نفر مربوط به شهر کرمان و مابقی مربوط به روستاهای منطقه زلزله زده راور بوده اند.

صابری با اشاره به اینکه برخی از این افراد به دلیل ترس از زلزله خود را از ساختمان های چند طبقه خود به پایین انداخته اند، ادامه داد: این افراد دچار آسیب جدی نشده اند و تاکنون هیچ مورد مصدومیت مستقیم ناشی از زلزله نداشته ایم و هیچ فردی زیر آوار گرفتار نشده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: بیش از ۳۰ نفر از مصدومان بعد از معاینه مرخص شده اند و مابقی که دارای جراحت سطحی هستند در اورژانس به صورت سرپایی تحت مداوا قرار دارند.


۱۰:۲۶ برق برخی روستاها قطع است

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به روستای گورک که مرکز زمین لرزه امروز کرمان است، برخی از خانه های روستایی در این منطقه دچار ریزش شده است.

هیچ یک از مردم این منطقه دچار مصدومیت و یا تلفات انسانی نشده اند و تنها خانه های خشت و گلی دچار خسارت تا صد در صد شده اند. همچنین برق برخی روستاها قطع است.

مردم در معابر روستا حضور دارند و تیم های امدادی و ارزیاب هم در منطقه حضور فعال دارند.

پس لرزه های متوالی همچنان منطقه زلزله زده را تکان می دهد و به مردم توصیه شده است زیر سقف قرار نگیرند.


۱۰:۲۱ آخرین وضعیت مصدومان زلزله کرمان

سازمان اورژانس کشور اعلام کرد: تمام مناطق دارای سکنه شهرستان های راور – شهداد – کرمان – کوهبنان – گلباف توسط ۱۰تیم به صورت زمینی ارزیابی شد و تاکنون ۴۲ مصدوم به مراکز درمانی مراجعه کرده اند.

همچنین اکنون یک‌دانشجو به دلیل سقوط از ارتفاع هنگام خروج از خوابگاه مصدوم شده است.

به گفته مسئولان اورژانس کشور؛مصدومان تاکنون اکثرا به خاطر فرار از محل سکونت به خارج دچار آسیب سطحی شده اند و مصدوم با وضعیت بد تاکنون گزارش نشده است.


۱۰:۲۰ فیلم/ آخرین جزئیات زمین لرزه در جلسه مدیریت بحران کرمان تشریح شد

 آخرین جزئیات زمین لرزه هجدک و شهداد در جلسه مدیریت بحران استان کرمان تشریح شد.

۱۰:۱۴ فیلم/ حضور گسترده مردم کرمان در پمپ بنزین ها

پس از زمین لرزه ۶.۱ و ۵.۵ ریشتری در کرمان مردم شهر کرمان و مناطق اطراف برای سوختگیری به مراکز عرضه سوخت مراجعه کردند و صف های طولانی ایجاد شد. در همین راستا با هماهنگی های انجام شده سوخت لازم در دسترس مراکز عرضه قرار گرفته و در این خصوص کمبودی وجود ندارد.


۱۰:۰۹ پرهیز از حضور در ساختمان های غیرایمن/ انرژی زمین در حال تخلیه است

علی حسین زاده مهرابی سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان  در گفتگو با خبرنگار مهر در خصوص آخرین وضعیت منطقه زلزله زده «گورک» هجدک واقع در شهرستان راور اظهار کرد: ساعت شش و دو دقیقه صبح امروز زمین لرزه ۶.۱ ریشتری روستای «گورک» هجدک را تکان داد که تاکنون حدود ۳۳ پس لرزه داشته است و بزرگی آنها کمتر از زمین لرزه اولیه بوده است.

وی ادامه داد: خوشبختانه تاکنون هیچ گونه خسارت جانی گزارش نشده است و فقط یک نفر در هنگام وقوع زمین لرزه در حال خروج از ساختمان مجروح شده است.

حسین زاده از تلفات تعدادی از احشام خبر داد و افزود: تعدادی از ساختمان های قدیمی که مسکونی نبوده اند بر اثر زمین لرزه صبح امروز تخریب شده اند.

سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان با اشاره به اینکه میزان خسارت ها به اندازه ای نیست که نیاز به اسکان اضطراری در منطقه باشد، افزود: آمادگی و امکانات لازم برای این مسئله وجود دارد و اکیپ های هلال احمر با امکانات کامل در منطقه حضور دارند.

حسین زاده مهرابی با اشاره به اینکه زمین لرزه قابل پیش بینی نیست، گفت: مردم باید جوانب احتیاط را رعایت کرده و از حضور در ساختمان های فاقد ایمنی و استحکام لازم خودداری کنند.

وی با اشاره به انتشار برخی پیام ها مبنی بر وقوع زمین لرزه های بزرگتر در کرمان گفت: این مسئله به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست؛ مردم ضمن رعایت مسائل ایمنی به شایعات فضای مجازی که با هدف رعب و وحشت انتشار می یابند توجه نکنند.

سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: زمین لرزه به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست و نمی توان در خصوص احتمال توقف پس لرزه ها یا وقوع زمین لرزه بزرگتر اطلاعاتی ارائه کرد اما با توجه به اینکه شدت زمین لرزه ها از ۶.۱ کمتر بوده است می توان امیدوار بود که زمین لرزه ۶.۱ ریشتری اولیه زمین لرزه اصلی بوده است.

وی گفت: در حال حاضر انرژی زمین در حال تخلیه شدن بوده و این زمینه لرزه در اثر فعالیت گسل «لکرکوه» رخ داده است.


۰۹:۳۰ فیلم/ سقوط وزنه جرثقیل در خیابان شفای کرمان

زمین لرزه در کرمان موجب سقوط وزنه بزرگ جرثقیل در خیابان شفای کرمان شد که خوشبختانه خسارتی در پس نداشت.


۰۹:۱۸ اعزام دو بالگرد به مناطق زلزله زده/ترک خوردگی منازل مسکونی

روستاهای منطقه زلزله زده که طی زمین لرزه سال ۸۳ زرند مقاوم سازی شده اند طبق گزارشهایی که تاکنون داده شده است دچار تلفات انسانی نشده اند اما ترک خوردگی منازل گسترده است. شش تیم عملیاتی و دو بالگرد و تیم سگ های زنده یاب به منطقه اعزام شده اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان، معاون عمرانی استاندار و جانشین ستاد استان، مدیرکل روابط عمومی استاندار، اعضای تیم واکنش سریع، تیم تجسس، گروه خبری سوم صداوسیما و چند تن دیگر از مسئولین توسط بالگرد جمعیت هلال احمر استان کرمان جهت ارزیابی هوایی به منطقه زلزله زده در هجدک کرمان اعزام شدند.

روابط عمومی دانشگاه شهید باهنر و آزاد کرمان نیز طی اطلاعیه ای اعلام کرده اند کلاسها و امتحانات امروز طبق برنامه انجام می شود.

سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: ۵۰ روستا در منطقه زلزله زده وجود دارد که هشت روستا به صورت مستقیم درگیر شده اند.

آیت الهی موسوی بیان کرد: ۸ روستا به صورت جدی درگیر زمین لرزه هستند و ارزیابی خانه به خانه خسارتها در حال انجام است.

وی گفت: ۲۸ پس لرزه در منطقه روی داده است و زمین لرزه شهداد هم خسارت نداشته است.

وی گفت: تعدادی مصدوم داریم که برخی سرپایی مداوا و برخی هم برای درمان به مراکز درمانی اعزام شده اند.

موسوی ادامه داد: بیمارستان و همه دستگاههای امدادی در حال اماده باش کامل قرار دارند و هنوز برآورد کاملی از میزان خسارتها در دسترس نیست.


۰۸:۵۲ تخریب ساختمان ها در روستای «گورک»

فرماندار راور از تخریب برخی ساختمان ها به ویژه منازل قدیمی در روستای «گورک» بر اثر زمین لرزه ۶.۱ ریشتری خبر داد و گفت: بررسی ها در سایر روستاهای نزدیک به کانون زمین لرزه ادامه دارد.

سید حسن میرصادقی در گفتگو با خبرنگار مهر  از بررسی خسارت های مالی زمین لرزه صبح امروز خبر داد و افزود: در حال حاضر در حال بررسی روستاها به منظور کمک به مصدومان احتمالی زمین لرزه هستیم.

میرصادقی عنوان کرد: در روستای «گورک» ساختمان ها به ویژه خانه های قدیمی دچار خسارت شده اند که بررسی ها در این خصوص در حال انجام است.

فرماندار راور با اشاره به اینکه در اثر این زمین لرزه دام ها دچار خسارت شده اند، گفت: در هجدک هیچگونه مشکلی وجود ندارد.

وی یادآور شد: میزان دقیق خسارت مالی متعاقبا اعلام می شود.


۰۸:۲۶ شمار پس لرزه های هجدک به ۱۹ مورد رسید/ تشکیل صفوف طولانی در جایگاه های سوخت

در پی زمین لرزه ۶.۱ ریشتری که امروز صبح در روستای «گورک» هجدک رخ داد، مردم کرمان در خیابان ها حضور یافتند و در حال حاضر شاهد ترافیک در خیابان ها و هجوم به پمپ بنزین ها هستیم.

براساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران تاکنون ۱۳ پس لرزه بعداز زمین لرزه اصلی به وقوع پیوسته است.

بزرگی این زمین لرزه ها به ترتیب زمانی ۳.۳، ۳.۴، ۳.۳، ۵.۵، ۲.۷، ۲.۶، ۴، ۲.۶، ۳.۱، ۳.۲، ۳.۳ و دو پس لرزه ۳ ریشتر است.

این زلزله در شهرهای رفسنجان، بم و زرند احساس شده است و این در حالی است که تعداد زیادی از مردم کرمان همچنان در بیرون از منازل و در خودروها بسر می برند.


۰۸:۱۹ نخستین تصاویر از خرابی ها

 نخستین تصاویر از خرابی های مناطق زلزله زده را در زیر مشاهد می کنید.


۰۸:۰۶ بررسی ۷۰درصد مناطق زلزله زده/بیمارستان ها در حالت آماده باش هستند

رئیس مرکز اورژانس کرمان از بررسی ۷۰ درصد منطقه زلزله زده هجدک خبر داد و گفت: تاکنون خسارت جانی نداشته ایم.

سید علی صابری در گفتگو با خبرنگار مهر از اعزام هست تیم اورژانس به منطقه به محض وقوع زمین لرزه خبر داد و افزود: بررسی ها روستا به روستا در حال انجام است.

صابری از تخریب دیوارها و سقف برخی ساختمان ها خبر داد و اظهار کرد: در اثر این زمین لرزه آسیب هایی به دام ها وارد شده است.

رئیس مرکز اورژانس کرمان گفت: بیش از ۷۰ درصد منطقه زلزله زده و مکان های نزدیک به هجدک مورد بررسی قرار گرفته است.

وی ادامه داد: شش دستگاه آمبولانس و اتوبوس آمبولانس در مرکز استان کرمان فعال بوده و در حالت آماده باش برای اعزام به منطقه است.

صابری گفت: اورژانس بیمارستان های باهنر و افضلی پور برای پذیرش مصدومان احتمالی تخلیه شده است.

وی از اعلام حالت آماده باش بیمارستان های شهر کرمان خبر داد و گفت: شهرستان های اطراف هم آمادگی لازم را دارند.

وی گفت: استان های اطراف از جمله هرمزگان برای کمک های احتمالی در حالت آماده باش هستند و مرتبا در تماس هستیم.


۰۷:۴۷ ۱۴ پس لرزه بالای سه ریشتر در هجدک ثبت شد

۱۴ پس لرزه بالای سه ریشتر در هجدک استان کرمان ثبت شد.

در پی وقوع زمین لرزه ای به قدرت ۶.۱ ریشتر در هجدک استان کرمان که در ساعت ۶ و دو دقیقه صبح امروز جمعه ثبت شده ۱۴ پس لرزه بالای سه ریشتر در این منطقه ثبت شده است.

زمین لرزه های  ۳.۸، ۳.۴،۴.۲،۳.۶، ۳.۳،۵.۵، ۴.۱، ۳.۱ و۴ ریشتری در این منطقه ثبت شده است.


۰۷:۴۷ زمین لرزه در زرند خسارت نداشت

فرماندار شهرستان زرند گفت: زمین لرزه صبح امروز هجدک که در زرند هم احساس شد هیچگونه خسارتی در این شهرستان نداشت.

حبیب الله خنجری در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه زمین لرزه ۶.۱ ریشتری هجدک به شدت در زرند هم احساس شد، اظهار کرد: تاکنون خسارات یا تلفات احتمالی جانی و مالی در زرند گزارش نشده است.

وی گفت: ستاد مدیریت بحران تا دقایقی دیگر در فرمانداری شهرستان زرند تشکیل می شود.


۰۷:۴۱ ستاد بحران در کرمان تشکیل شد/ در حال ارزیابی روستاها هستیم

سرپرست معاونت عمرانی استانداری کرمان گفت: گروه های ارزیاب در روستاها و مناطق دور افتاده حضور یافته اند.

آیت الهی موسوی در گفتگو با مهر اظهارداشت: تا این لحظه گروه های ارزیاب تلفات جانی گزارش نکرده اند و تمام دستگاههای امدادی و انتظامی و پزشکی در منطقه حضور دارند.

وی گفت: زمین لرزه ها همچنان ادامه دارد و ستاد بحران در کرمان تشکیل شده است.

وی بیان کرد: برخی از خانه های روستایی تخریب شده است و تلاش برای کمک رسانی به زلزله زدگان ادامه دارد.

وی در خصوص زمین لرزه شهداد نیز گفت: زلزله این شهر خسارت نداشته است.

موسوی از آماده باش کامل در استان کرمان خبر داد و بیان کرد: از مردم میخواهیم هوشیاری خود را حفظ کنند.

وی بیان کرد: مناطق زلزله زده چند سال قبل به صورت کامل مقاوم سازی شده اند.


۰۷:۲۹ کرمان همچنان می لرزد/ وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری در هجدک

 زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۵ ریشتر لحظاتی قبل هجدک در استان کرمان را لرزاند. این زمین لرزه در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داده است.


۰۷:۲۳ تخریب خانه های قدیمی در منطقه زلزله زده/ زمین لرزه ها ادامه دارد

در حالی پس لرزه های متوالی کرمان را می لرزاند که به گفته خبرنگار میدانی برخی از ساختمانهای قدیمی در منطقه فرو ریخته است و مردم از ساختمانها خارج شده اند.

پس از زمین لرزه مردم مناطق زلزله زده در حال کمک رسانی به یکدیگر هستند، به مردم توصیه شده است در فضاهای بسته قرار نگیرند، پس لرزه های پی در پی در منطقه ادامه دارد.

ترافیک جاده های به منطقه زلزله زده سنگین شده است طبق گزارشهای اولیه هنوز هیچ گونه خسارت انسانی در منطقه گزارش نشده است اما خانه های قدیمی تخریب شده اند.

طبق مشاهدات برخی از خانه های خشت و گلی به صورت کامل فرو ریخته اند.

ارتباط تلفنی در منطقه وجود دارد و برق و آب نیز وصل است.


۰۷:۲۰ زمین لرزه ۴.۲ ریشتری بار دیگر هجدک را تکان داد/وقوع ۵ پس لرزه

بعد از وقوع زمین لرزه ۶.۱ ریشتری صبح امروز در هجدک پنج پس لرزه در این منطقه به وقوع پیوست.

بزرگی این زمین لرزه ها به ترتیب زمانی ۵.۱، ۴، ۳.۸، ۳.۴ و ۴.۲ ریشتر است.


۰۷:۰۳ زمین لرزه هجدک تاکنون خسارت جانی نداشته است

 سرپرست مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: در حال حاضر گزارشی از خسارت جانی زمین لرزه ۶.۱ ریشتری صبح امروز هجدک دریافت نشده است.

علی حسین زاده مهرابی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار کرد: اکیپ های هلال احمر، نیروی انتظامی و فرمانداری در منطقه مستقر شده اند.

حسین زاده مهرابی گفت: در حال حاضر اولویت با بررسی گزارش های مالی است و بعد از نجات جان مصدومان احتمالی خسارت های مالی مورد بررسی قرار می گیرد.


۰۷:۰۰ ادامه زمین لرزه های کرمان/ زلزله ۵.۱ ریشتری شهداد را لرزاند

پس از وقوع زمین لرزه ۶.۱ ریشتری در شهرستان راور دقایقی قبل زمین لرزه ای دیگر به شدت ۵.۱ ریشتر شهر شهداد را نیز تکان داد.

بنا به اعلام مسئولان کرمان زمین لرزه ۵.۱ ریشتری شهداد خسارت مالی و جانی نداشته است.

پس لرزه ای به بزرگی ۴ ریشتری هم دقایقی قبل هجدک را لرزاند.


۰۶:۴۵ اعزام گروه های ارزیاب به هجدک/ مردم در خیابان ها هستند

 مدیرعامل جمعیت هلال احمر کرمان از اعزام گروه های ارزیاب به منطقه زلزله زده خبر داد و گفت: هنوز هیچ خسارتی از مناطق زلزله زده گزارش نشده است.

رضا فلاح در گفتگو با مهر اظهارداشت: هم اکنون گروه های ارزیاب محلی در منطقه حضور دارند اما خسارتی تاکنون گزارش نشده و اقدام به اعزام گروههای ارزیاب به روستاها کرده ایم.

وی گفت: گمان می کنیم مرکز زلزله هجدک باشد از مردم می خواهیم زیر فضاهای باز قرار نگیرند.

وی از اعزام گروه های امدادی به راور خبر داد و بیان کرد: این منطقه قبلا به صورت کامل بازسازی و مقاوم سازی شده است.


این گزارش در حال تکمیل است…

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.