سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

بنویسید کرمان، بخوانید کارگاه بزرگ سازندگی

/ پنج شنبه, ۲۴ دی ۱۳۹۴
/ KermanNews


به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی استانداری کرمان، شاید زیباترین توصیف درباره فعالیت های قرارگاه خاتم الانبیاء را می توان در این جملات جستجو کرد که سردار عبدالهی فرمانده این قرارگاه بزرگ و توانمند با تاکید بر این مطلب که امنیت امروز کشور مدیون سردار سلیمانی است، گفت: در استان کرمان به دلیل آنکه زادگاه سردار سلیمانی است و با توجه به زحمات بسیار ارزشمند وی باید خدمات گسترده ای را داشته باشیم زیرا نام سردار سلیمانی در جهان شناخته شده است.
سردار عبدالهی در سفر 17 دی ماه سال جاری خود به استان کرمان بازدید از بزرگترین پروژه انتقال آب خاورمیانه را در برنامه داشت که در این بازدید گفت: یک دستگاه حفاری (tbm) هم اکنون در منطقه فعال است و 160 متر حفاری کرده است.
وی بیان کرد: دستگاه دیگری نیز طی یک ماه آینده در منطقه مستقر می شود و باید زیرساخت های مورد نیاز آن در اسرع وقت ایجاد شود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء گفت: روند اجرایی پروژه سرعت خوبی داشته و همزمان با انعقاد تفاهم نامه، کارگاه ها نیز تجهیز شده و کار عملیاتی این پروژه ها آغاز شده است.
وی افزود: با استقرار دستگاه حفاری دوم در منطقه طبق برنامه زمان بندی و با تامین مالی امید است که این پروژه در 46 ماه با برآورد هزینه ای بالغ بر هشت هزار میلیارد ریال به بهره برداری برسد.
وی تصریح کرد: کارهای بزرگتری را در استان کرمان مد نظر داریم که بزودی اخبار خوبی درباره آنها به مردم خواهیم داد.
سردار عبداللهی به اجرای پروژه های قرارگاه خاتم الانبیاء در حوزه شهری اشاره و بیان کرد: این پروژه ها به خوبی در شهر کرمان آغاز شده و ادامه دارد.
* کرمان الگویی برای کشور است
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) در ادامه همچنین از اقدامات استاندار کرمان قدردانی کرد و گفت: استاندار کرمان فردی فنی و مجرب است که به صورت مرتب پیگیری هایی را دارد و کرمان الگویی برای کشور باشد.
سردار عبدالهی افزود: تلاش مضاعف استان و استاندار کرمان در عرصه سازندگی باید برای سایر استان ها الگو باشد.
وی بیان کرد: تیم مدیریتی استان کرمان بسیار فعال است و معاونان استانداری همواره برای رفع موانع پیش رو بر اساس اولویت ها تلاش می کنند.
مدیرعامل موسسه حرا مجری طرح تونل آب نیز گفت: عملیات اجرایی تونل انتقال آب از سد شهیدان امیر تیموری به کرمان از 20 روز قبل آغاز شده و تاکنون 160 متر حفاری صورت گرفته است.
کریم گنجه ای عنوان کرد: این پروژه، به عنوان طولانی ترین تونل انتقال آب خاورمیانه به شمار می رود و با توجه به اینکه موسسه حرا تونل هایی با طول های بلند را در کشور اجرایی کرده است در این زمینه تجربیات خوبی دارد.
وی گفت: روند اجرایی این پروژه شروع خوبی داشته اما در ادامه نیاز به پشتیبانی بیشتر مسئولان دارد زیرا زمان بندی آن کوتاه است و باید نقدینگی مطابق زمان بندی اختصاص یابد.
وی بر تامین زیرساخت های مورد نیاز از جمله برق برای استقرار دومین دستگاه حفار در منطقه تاکید کرد.
* 95درصد نیروهای قرارگاه خاتم الانبیاء در کرمان بومی هستند
استاندار کرمان نیز در این بازدید گفت: 95 درصد نیروهای اجرایی در پروژه های قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) از افراد بومی این استان هستند.
علیرضا رزم حسینی افزود: سال گذشته طی سفر سردار عبداللهی به کرمان چندین تفاهم نامه منعقد شد که خوشبختانه عملیات اجرایی آنها آغاز شده است.
وی اظهار کرد: یکی از تفاهم نامه های امضا شده با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء با موضوع تونل آب بوده که کار عملیاتی آن از 20 روز گذشته آغاز شده و اجرای این طرح در توسعه اشتغالزایی بین نیروهای بومی نقش مهمی داشته است.
وی تصریح کرد: هر روز به ظرفیت های بیشتری از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پی می بریم و امروز که جنگی وجود ندارد، سپاه به حوزه سازندگی کشور وارد شده است.
استاندار کرمان گفت: رئیس جمهوری نیز تاکید دارند که سپاه باید وارد پروژه های بزرگ شود و این کار توسعه یابد.
وی از انعقاد تفاهم نامه جدید با قرارگاه خاتم الانبیاء خبر داد و افزود: قرارگاه خاتم الانبیاء فناوری جدید را وارد استان کرده و به هیچ عنوان عرصه را برای نیروها و شرکت های بومی تنگ نکرده است.
رزم حسینی با تاکید بر اینکه فضای سازندگی و آبادانی بر استان کرمان حاکم شده است گفت: با اجرای ایده مثلث توسعه همه ارکان حکومت در عرصه سازندگی وارد شده اند و تاکنون ثمرات خوبی را شاهد بوده ایم.
وی تاکید کرد: حضور قرارگاه خاتم الانبیا یکی از دستاوردهای اجرای مثلث توسعه است که موجب تقویت پیمانکاران و نیروهای بومی نیز می شود.
* بازدید سردار عبدالهی از پروژه های شهری استان کرمان
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء پس از بازدید از روند حفاری بزرگترین تونل انتقال آب خاور میانه در کرمان به سراغ روند اجرای پروژه های شهری از جمله تقاطع های غیرهمسطح رفت.
سردار عبدالهی در این بازدید با تاکید بر اینکه پیشرفت فیزیکی پروژه های شهری در کرمان از برنامه زمان بندی جلوتر است، ادامه داد: از آنجا که پروژه های شهری برای مردم دست و پا گیر است سعی می کنیم زودتر عملیات اجرایی آنها به پایان برسد.
وی گفت: مجموعه های مختلفی از سوی قرارگاه خاتم الانبیاء در کرمان در حال کار هستند و مشکل خاصی از نظر تجهیزات و امکانات برای ساخت تقاطع های غیر همسطح در کرمان نداریم.
وی با تقدیر از شورای شهر و شهرداری کرمان افزود: با تامین مالی به موقع پروژه ها سعی می کنیم زودتر از برنامه زمان بندی کار اجرایی این پروژه ها به پایان برسد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء بیان کرد: پیش بینی می شود که این پروژه ها در بازه زمانی دو سال پس از آغاز عملیات اجرایی به پایان برسند.
*کرمان توسعه یافته تر می شود
در ادامه سفر فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به کرمان، قرارگاه خاتم الانبیاء و استانداری کرمان هشت تفاهم نامه امضا کردند تا مسیر توسعه یافتگی استان کرمان هر چه بیشتر سرعت یابد.
این تفاهم نامه ها در ادامه سفر فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به کرمان با حضور سردار عبادالله عبداللهی و علیرضا رزم حسینی استاندار کرمان به منظور بهره گیری از توان این مجموعه برای شتاب بخشی به روند توسعه و آبادانی استان و اجرای طرح های مختلف اقتصادی امضا شد.
مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری کرمان در حاشیه این آئین گفت: تفاهم نامه شهر نمونه اقتصاد مقاومتی راور یکی از این تفاهم نامه ها بود که بین استانداری کرمان و قرارگاه خاتم الانبیاء به امضا رسید.
رضا سنجری افزود: تفاهم نامه مطالعات و اجرای متروی شهر کرمان، ایجاد نیروگاه های سیکل ترکیبی در سیرجان، زرند، منوجان، رفسنجان، بم و جیرفت در مجموع با ظرفیت سه هزار و 500 مگاوات نیز امروز در کرمان امضا شد.
وی بیان کرد: نیروگاه سیرجان یکهزار مگاواتی و نیروگاه سایر شهرستان ها 500 مگاواتی است.
وی گفت: مجموع اعتبار این تفاهم نامه ها در کرمان 84 هزار میلیارد ریال است و با اجرایی شدن آنها حداقل برای 700 نفر اشتغال ایجاد می شود.
* فعالیت های قرارگاه خاتم الانبیاء در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است
سردار عبادالله عبدالهی روز پنجشنبه در آیین امضای هشت تفاهم نامه توسعه ای و عمرانی در کرمان، گفت: خوشحالیم که توانستیم بخش عمده وعده های که داده بودیم را در استان کرمان اجرایی کنیم و در این رابطه باید تشکر ویژه ای از استاندار کرمان داشته باشیم.
وی استاندار کرمان را از مدیران دلسوز و فعال در کشور توصیف کرد و ادامه داد: ایشان به صورت مستقیم به دنبال اجرای کارهای بزرگی در استان هستند و تلاش خوبی برای توسعه کیفی کرمان دارند.
وی تاکید کرد: به مانند استاندار کرمان در کشور کم داریم و این باعث خوشحالی ماست که انگیزه و رغبت ما را برای کمک به این برادر عزیز بیشتر می کند.
وی تصریح کرد: حدود یکسال قبل صحبت هایی کردیم که بعدها تبدیل به تفاهم نامه و قرارداد شد.
سردار عبدالهی بیان کرد: قرارگاه خاتم الانبیاء در حوزه شهری حدود 13 تقاطع غیر همسطح را باید در سطح شهر کرمان اجرایی کند که روند اجرایی این طرح ها بر اساس اولویت آغار شده است و اجرای این طرح ها از برنامه زمانبندی جلوتر است.
وی ادامه داد: در حوزه ساخت سد و تونل انتقال آب نیز قرارگاه حضور فعال و مقتدرانه ای داشته و در کوتاهترین زمان این کار اجرایی شده است و تاکنون حدود 170 متر حفاری داشته ایم.
سردار عبدالهی گفت: در سه ماه تجهیز کارگاه احداث تونل انتقال آب در استان کرمان انجام شده و تلاش می کنیم که قبل از پایان سال جاری دستگاه حفاری دوم را نیز در استان کرمان مستقر کنیم تا در مدت زمان 40 ماه بتوانیم این پروژه را به پایان برسانیم.
وی بیان کرد: پروژه تونل انتقال آّب از سد شهیدان امیر تیموری (صفارود) از پروژه های مهم و حیاتی برای استان کرمان است.
وی گفت: کارخانه سگمنت نیز در استان کرمان راه اندازی شده است که این اقدام بی نظیر است.
سردار عبدالهی به ساخت پروژه های فولاد در استان کرمان توسط قرارگاه خاتم الانبیاء اشاره و بیان کرد: این پروژه ها در زمانی به بخش خصوصی واگذار شد اما پس از دو سال به قرارگاه سپرده شد.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء یادآور شد: مدت زمان زیادی دنبال قرارداد برای ساخت کارخانه کنسانتره در دره آلو بودیم که قرارداد آن نهایی شده و به زودی کار این پروژه برای تولید 150 هزار تن کنسانتره مس در سال اجرایی می شود.
وی با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی به شعار نیست، گفت: باید رسیدن به این هدف باید عمل کرد و ایده استاندار کرمان برای این تحقق این امر بسیار خوب است.
وی تصریح کرد: در صورت تحقق شهر نمونه اقتصاد مقاومتی در کرمان، این طرح می تواند الگویی برای سایر استان ها باشد.
سردار عبدالهی با اشاره به اینکه در استان کرمانشاه یک شهر را برای تحقق شهر نمونه اقتصاد مقاومتی انتخاب کرده ایم، ادامه داد: به زودی برای استان کرمان نیز یک شهر را انتخاب می کنیم.
وی پروژه مترو را جزء پروژه های سنگین دانست و گفت: موضوع مترو جزء کلان پروژه ها در کشور به شمار می رود و امروز تفاهم نامه مترو نیز امضا می شود و در ابتدا کار مطالعاتی اجرایی می شود و پس از طی مراحل قانونی، کار اجرایی آن انجام می شود.
وی خاطرنشان کرد: ایجاد پست های برق نیز در دستور کار قرارگاه است و تفاهم نامه آن نیز امضا شده است.
وی گفت: علاقه مند هستیم که عقب ماندگی های موجود در کشور را از میان برداریم و به مرحله ای برسیم که تامین زیرساخت ها در کشور به اتمام برسد.
سردار عبدالهی افزود: اراده، اعتقاد، انگیزه و روحیه بسیجی به معنای اعتقاد داشتن به کار موجب اجرایی شدن پروژه ها و رفع کاستی ها می شود.
وی ادامه داد: در دوران دفاع مقدس همه مردم حضور داشتند و امروز نیز اگر از نیروی انسانی و پتانسیل های منطقه به درستی استفاده کنیم، موضوع تامین اعتبار برای پروژه های عمرانی حل می شود و باید با فکر و تلاش این ظرفیت ها تبدیل به نقدینگی به منظور صرف دراجرای طرح های عمرانی شود.
وی به موضوع اشتغال نیز اشاره کرد و گفت: با توجه به مساله اشتغال در کشور بخش عمده ای از مسائل منفی و انحرفی از بین می رود.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم لانبیاء افزود: در پروژه های استان کرمان دو هزار و 500 نفر به صورت مستقیم مشغول به کار شده اند و به صورت غیر مستقیم این تعداد تا سه برابر افزایش می یابد.
وی تاکید کرد: بیش از 95درصد از نیروهای به کار گرفته شده در پروژه های قرارگاه خاتم الانبیاء در کرمان، بومی هستند.
وی به نقش قرارگاه خاتم الانبیاء در ایجاد 18 هزار تخت بیمارستانی در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از این بیمارستان با 540 تختخواب در کرمان احداث می شود.
سردار عبدالهی تاکید کرد: تمام کارهای قرار گاه خاتم در کشور در مسیر تحقق اقتصاد مقاومتی است.
وی تاکید کرد: توانی بالایی در کشور وجود دارد و توان مهندسان ایرانی در حوزه های مختلف به قدری است که نیازی به خدمات مهندسی نداریم.
*اجرای بالغ بر 15 هزار پروژه محرومیت زدایی در کشور توسط قرارگاه خاتم الانبیاء
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء همچنین گفت: این قرارگاه بالغ بر 15 هزار پروژه محرومیت زدایی را در سطح کشور در دستور کار خود دارد.
سردار عبادالله عبدالهی در ادامه در جمع خبرنگاران در استان کرمان نیز بیان کرد: محرومیت زدایی جز وظایف اصلی قرارگاه خاتم الانبیاء نیست اما در روستاها و مناطق موجود در مسیر پروژه ها تا فاصله 70 کیلومتری اگر نیاز به پروژه های محرومیت زدایی باشد نسبت به اجرای آن اقدام می کنیم.
وی در ادامه با اشاره به اینکه در مسیر اجرای پروژه ها به دنبال تسریع در روند اجرا هستیم، گفت: در پروژه میدان آزادی کرمان در صدد افزایش شیفت کاری هستیم تا زمان اجرا به حداقل ممکن کاهش یابد.
وی تاکید کرد: در حوزه اطلاع رسانی نیز باید اطلاعات لازم درباره روند اجرایی پروژه های قرارگاه خاتم الانبیاء در اختیار رسانه ها قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: در روند اجرای پروژه های قرارگاه خاتم الانبیاء نقش رسانه ها کمتر از نیروهای اجرایی نیست و باید اقدامات انجام شده در بین مردم به عنوان پشتیبانان نظام مطرح شود و این امر باید توسط رسانه ها صورت گیرد.
وی تاکید کرد: اگر رسانه ها بتوانند فعالیت ها را منعکس کنند بسیار جای تقدیر دارد.
سردار عبدالهی در پاسخ به سوالی مبنی بر استفاده از نیروهای غیر بومی در روند اجرای پروژه ها گفت: در روند اجرایی پروژه های قرارگاه خاتم الانبیاء پیمانکاران این پروژه از نیروهای غیر بومی هستند اما نیروهای حوزه اجرایی از نیروهای بومی انتخاب شده اند.
وی خاطرنشان کرد: برخی شرایط خاص و مهندسی ویژه پروژه ها می طلبد که برخی نیروهای فنی از سایر استان ها به استان کرمان بیایند و در صورتی که کسی در کرمان توان اجرای این طرح ها را داشته باشد، در این حوزه نیز از ظرفیت نیروهای بومی استفاده می کنیم.
فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء گفت: این قرارگاه حدود 150 هزار نفر نیرو دارد که کمتر از دو هزار و 500 نفر نیروی رسمی هستند و در کل پروژه ها پنج هزار پیمانکار داریم و همواره تلاش می کنیم که از ظرفیت های موجود کشور استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: به منظور کمک به توسعه و عمران شهر کرمان و نیز کمک به مسئولان این شهر 50 درصد از سرمایه گذاری مورد نیاز برای اجرای پروژه ها در کرمان را زمین قبول کردیم و 50 درصد را پول قبول کردیم .
وی به ایجاد کارخانه عظیم قرارگاه خاتم الانبیاء در کرمان اشاره و بیان کرد: در این کارخانه قطعات مورد نیاز پل ها ساخته می شود و سپس از این کارگاه برای احداث متروی کرمان نیز استفاده می شود.
وی تاکید کرد: ایجاد مترو کار دشوار و سختی است و در ابتدا باید فاز شناخت و مطالعات آن اغاز شود و سپس عملیات اجرایی آن انجام شود.
سردار عبدالهی گفت: امیدواریم مطالعات اولیه را بتوانیم در اسرع وقت انجام دهیم و ساخت دستگاه حفاری مترو حداقل دوسال زمان می برد.
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا در پاسخ به سوال دیگری با تاکید بر اینکه قرارگاه خاتم الانبیا برای اتمام پروژه های نیمه تمام مسئولیتی ندارد، گفت: در حال حاضر 450 هزار میلیارد تومان پروژه نیمه تمام درکشور وجود دارد که جای تاسف است و سالانه 30 هزار میلیارد تومان برای پروزه های عمرانی اختصاص می یابد و با این حساب روند اتمام این طرح ها حدود 20 سال طول می کشد.
وی تاکید کرد: بسیاری از این پروژه ها روی اصول اجرایی نشده است و در اجرای آنها اولویت در نظر گرفته نشده است.
*پروژه میدان آزادی نیاز به مطالعات گسترده ای داشت
مدیرعامل موسسه شهید رجایی قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء نیز گفت: کار در میدان آزادی دنبال شده اما اجرای کار مقدمات اولیه و سپس پیگیری دارد.
سردار مصطفی اکبری با اشاره به اینکه پروژه ای به بزرگی میدان آزادی نیاز به مطالعات گسترده ای دارد، ادامه داد: این میدان از 10 مهرماه به قرارگاه تحویل شده است و کارهای انجام شده در این پروژه به صورت شمع گذاری بوده که قابل مشاهده نیستند.
وی تاکید کرد: این گونه پروژه ها با حجم و نوع کاری که در دست انجام است، نیاز به چهار ماه تجهیز کارگاه دارد اما روند اجرایی در این پروژه در اسرع وقت آغاز شده و پیشرفت خوبی داشته است.
وی گفت: در ابتدای شروع به کار در میدان آزادی، محدودیت هایی زیادی را برای مردم ایجاد کردیم که با پیشرفت کار بخشی از محدودیت ها کاسته می شود.
وی با اشاره به اینکه 637 روز از زمان تعیین شده برای اتمام پروژه میدان آزادای باقی مانده است، گفت: تلاش می کنیم این تعداد روزها کاهش یابد اما این زمان در چشم به هم زدنی تمام می شود و برای اجرای طرح جامع شهر کرمان و اگر این طرح در سال های آینده هم بخواهد اجرا شود این محدودیت ایجاد خواهدشد.
معاون امور عمرانی استانداری کرمان نیز در این نشست گفت: در اجرای طرح های مختلف و به منظور برنامه ریزی و اجرای طرح ها از حضور مشاوران متخصص استفاده می شود.
ابوالقاسم سیف الهی افزود: مطالعات طرح های توسعه ای و عمران شهری بر پایه مطالعات طرح جامع شهر، طرح تفضیلی و طرح جامع حمل ونقل شهری انجام می شود.
* قرارگاه خاتم الانبیاء فناوری های جدید را وارد استان کرد
استاندار کرمان گفت: حضور قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء در استان کرمان باعث ورود فناوری های جدید و استفاده از ظرفیت های نیروهای بومی شده است.
علیرضا رزم حسینی در آیین امضای تفاهم نامه های احداث نیروگاه برق، خطوط انتقال و متروی شهر کرمان با حضور فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء افزود: در حال حاضر بیش از یکهزار نفر در پروژه های این قرارگاه مشغول به کار هستند و روز به روز با پیشرفت پروژه ها این تعداد افزایش می یابد.
وی گفت: سال گذشته در چنین روزی از سردار عبداللهی برای اجرای چندین پروژه دعوت کردیم و در آن سفر تفاهم نامه ای امضا شد که خوشبختانه اکثر پروژه های مطرح شده در آن تفاهم نامه در حال اجراست.
وی خاطرنشان کرد: براساس تاکید دولت یازدهم تلاش می کنیم تا کارهایی را در استان اجرایی کنیم که منابع آن را دیده باشیم و بتوایم آنها را در زمان بندی تعیین شده به اتمام برسانیم.
استاندار کرمان از قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص) به عنوان یک واحد صاحب فن و تکنیک در حوزه پل سازی یاد کرد و گفت: 20 روز قبل کار اجرای طولانی ترین تونل انتقال آب خاورمیانه در استان کرمان آغاز شد که این پروژه کار بزرگی برای استان و کشور است و منافع آن برای کشور نیز خواهد بود.
وی اظهار کرد: وزارت نیرو در آینده می تواند از تونل انتقال آب از سد شهیدان امیر تیموری (صفارود) به کرمان برای انتقال آب به فلات مرکزی کشور استفاده کند.
رزم حسینی گفت: امیدواریم روز به روز استان کرمان در مسیر آبادانی و توسعه هرچه بیشتر پیش رود.
و اما امروز باید کرمان را کرمان نوشت اما کارگاه بزرگ سازندگی خواند، چرا که این استان به افق شهری توسعه یافته و مدرن چشم دوخته و به زودی به این آرمان دست خواهد یافت.
گزارش از سمیه حسن شاهی
7440/3029

 

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.