سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

بروز ۷۰ زلزله بالای ۵.۵ ریشتر طی نیم‌قرن/ کرمان به یاد بم می‌لرزد

/ چهارشنبه, ۲ دی ۱۳۹۴
/ KermanNews

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: استان کرمان نامی آشنا درزمینهٔ وقوع زمین لرزه‌های خسارت‌بار است، بطوریکه در صدسال اخیر یک‌سوم از تلفات جانی زمین‌لرزه‌های ایران در کرمان روی‌داده است.

یکی از زمین‌لرزه‌های مهیب جهان زلزله زمین‌لرزه بم بود که پنج دی‌ماه ۸۲ روی داد که طبق آمار رسمی ۲۶ هزار و ۲۷۱ نفر در این حادثه کشته شدند و ۴۰ هزار زخمی و ۱۰۰ هزار آواره برجای گذاشت. ابعاد واقعه چنان وحشتناک بود که نسلی از بسیاری از خانواده ها به کلی از بین رفت.

در این زمین‌لرزه ۹۰ درصد شهر بزرگ بم کاملا ویران شد و سال‌ها طول کشید که با صرف هزینه بسیار زیاد بار دیگر شهر بم بازسازی شود درست یک سال بعد زمین‌لرزه‌ای ۶ ریشتری در زرند کرمان روی داد و نزدیک به هزار نفر را به کام مرگ کشاند و صدها نفر را زخمی و بی‌خانمان کرد.

صدای زمین لرزه در کرمان شنیده می‌شود

دو سال بعد هم چندین زمین‌لرزه شش ریشتری در ریگان روی داد، اما نزدیک پنج سال است که زمین‌لرزه‌های بالای پنج ریشتر در کرمان روی نداده است، اگر نگاهی به آمار کنیم به نظر می‌رسد زنگ خطر زمین‌لرزه هر لحظه ممکن است بار دیگر در کرمان نواخته شود هر چند زمین لرزه قابل پیش‌بینی نیست.

در کرمان هر ۱۰ سال یک‌بار طبق آمار یک قرن گذشته یک زمین‌لرزه بالای شش ریشتر روی‌داده است و هوشیاری در مقابل این تهدید، امری انکارناپذیر است که باید جدی گرفته شود.

در کرمان هر ۱۰ سال یک‌بار طبق آمار یک قرن گذشته یک زمین‌لرزه بالای شش ریشتر روی‌داده است و هوشیاری در مقابل این تهدید امری انکارناپذیر است که باید جدی گرفته شود

نکته امیدوارکننده این است که بخش قابل‌توجهی از خانه‌های غیر مقاوم کرمان در قالب طرح بازسازی بم در شهرستان‌های بم، بروات، ریگان و فهرج بازسازی‌شده است همچنین در طرح کپر زدایی و اجرای طرح‌های هادی در جنوب کرمان در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر جمعیت نیز درگذشته انقلابی در بحث ساز و ساز روی داد و بر پایه همین ساخت‌وسازها و مقاوم‌سازی‌ها بود که به گفته مدیرکل ستاد بحران استان در کرمان، زمین‌لرزه‌های زیر چهار ریشتر خسارتی در استان کرمان به بار نخواهند آورد.

بااین‌وجود فعال بودن ۱۸ گسل اصلی که هر یک خود شامل ده‌ها گسله می‌شوند خطری است که کرمان را تهدید می‌کند و جالب اینکه ۹۸ درصد از مناطق جمعیتی استان کرمان تحت تأثیر گسل‌ها هستند و تنها بخش کوچکی از شهرستان سیرجان از این امر مستثنا است.

این داده را وقتی کنار هم بگذاریم یعنی باید خطر بروز زمین‌لرزه در کرمان را بسیار جدی بدانیم و همیشه آماده مقابله با زمین‌لرزه باشیم.

محسن صالحی، دبیر ستاد بحران استان کرمان در گفتگو با مهر اظهار داشت: نباید درس‌های زمین‌لرزه‌های گذشته به‌خصوص زمین‌لرزه بم از ذهن مردم و مسئولان استان کرمان فراموش شود هرچند این حادثه تلخ بود اما درس‌هایی برای ما به همراه داشت که می‌تواند جان هزاران نفر دیگر را نجات دهد.

مقاوم‌سازی مهمترین عامل در زمینه پیشگیری از زمین‌لرزه

وی تصریح کرد: بارها بر این نکته تأکید کرده‌ام که مهم‌ترین عامل در خصوص کاهش خسارات زمین‌لرزه در کرمان مقاوم‌سازی است و بهتر است خانه‌های کوچک‌تر اما مقاوم داشته باشیم تا خانه‌های بزرگ و غیر مقاوم.

صالحی تأکید کرد: بعد از زمین‌لرزه بم با هماهنگی شهرداری‌ها در شهرهای بزرگ مانند کرمان تمام ساخت‌وسازها باید از مقاوم‌سازی لازم برخوردار باشند بااین‌وجود تعداد خانه‌های غیر مقاوم در کرمان هم کم نیست و باید مردم به دنبال مقاوم‌سازی خانه‌های خود باشند.

وی گفت: برگزاری مانورهای متعدد، آموزش همگانی در خصوص امداد و نجات، طراحی سیستم مدیریت بحران در کرمان و ده‌ها کار دیگر ازجمله اقداماتی است که صورت گرفته و ادامه می‌یابد.

تمام این آمار و اطلاعات در حالی است که زلزله برای مردم کرمان به امری عادی تبدیل‌شده است و متأسفانه بسیاری از مردم خاطرات زمین‌لرزه بم را فراموش کرده‌اند و درس عبرت از این حادثه تلخ تاریخی گرفته نشده است

وی افزود: کرمان همیشه برای مقابله با خسارت‌های زمین‌لرزه آماده است اما مردم نیز باید آمادگی عمومی داشته باشند مثلاً باید بدانند در زمان بروز زمین‌لرزه چه جایی از خانه امن‌تر است، بسته وسایل ایمنی همیشه در دسترس باشد و حتی در چیدمان وسایل خانه نیز دقت لازم انجام شود که در زمین‌لرزه خطرآفرین نباشند.

صالحی افزود: مدیریت بحران در کرمان بسیار جدی گرفته‌شده است و درواقع پس از زمین‌لرزه بم بود که این مهم در دستور کار قرار گرفت و ساز کارهای لازم پیش‌بینی شد.

وی ادامه داد: مدیریت بحران در قالب آمادگی، پیشگیری، مقابله و بازسازی طراحی و اجرایی شده است.

وی گفت: شش پایگاه لرزه‌نگاری در کرمان ایجادشده و ۵۰ پایگاه شتاب‌نگاری نیز فعال است.

تمام این آمار و اطلاعات در حالی است که زلزله برای مردم کرمان به امری عادی تبدیل‌شده است و متأسفانه بسیاری از مردم خاطرات زمین‌لرزه بم را فراموش کرده‌اند و درس عبرت از این حادثه تلخ تاریخی گرفته نشده است.

۱۰ درصد زمین لرزه های کشور در کرمان روی داده است

باوجود تلاش‌های صورت گرفته، بسیاری از سازه‌ها به‌خصوص در شهرهای بزرگ و پرجمعیت همچنان غیر مقاوم هستند و هنوز هم هستند روستاهای دورافتاده‌ای که دستشان از چاره کوتاه است و دانش‌آموزانی وجود دارند که هرروز صبح کلاس درس را در مدارس خشت و گلی بسیار نا مقاوم آغاز می‌کنند.

معاون عمرانی استاندار کرمان در گفتگو با مهر اظهار داشت: استان کرمان استانی حادثه‌خیز است و ۱۰ درصد از زمین‌لرزه‌های کشور در این استان روی‌داده است به همین دلیل مدیریت بحران در این استان جزوی جدانشدنی در تمام تصمیم‌گیری‌ها است.

استان کرمان استانی حادثه‌خیز است و ۱۰ درصد از زمین‌لرزه‌های کشور در این استان روی‌داده است به همین دلیل مدیریت بحران در این استان جزوی جدانشدنی در تمام تصمیم‌گیری‌ها است

ابوالقاسم سیف الهی گفت: در زمین‌لرزه بم، نزدیک به ۳۰ هزار نفر جان باختند و هزار و ۴۰۰ نفر معلول شدند این یعنی ما برای مقابله با زمین‌لرزه آماده نبودیم و به همین دلیل مدیریت بحران در کرمان تعریف شد و باید در سطح مسئولان و عموم مردم جدی گرفته شود.

وی ادامه داد: ما توان پیش‌بینی زمین‌لرزه را نداریم اما توان پیشگیری از تلفات راداریم و باید روی این نقطه قوت تمرکز کنیم.

معاون عمرانی استاندار کرمان تأکید کرد که نباید تلفات زمین‌لرزه‌های گذشته را فراموش کنیم بلکه باید از آن‌ها برای مقابله با زمین‌لرزه‌های آتی استفاده کنیم.

وی با اشاره به وجود هزار و ۵۰۰ هکتار بافت فرسوده در شهر کرمان ادامه داد: باید مقاوم‌سازی را با جدیدت بیشتر پیشگیری کنیم اما هم اکنون بسیاری از ساختمانهای شهر قدیمی هستند و مقاوم نیستند و باید فکری برای آنها شود.

۲۴۶ هزار و ۷۴۹ واحد مسکونی مقاوم سازی روستایی شده‌اند

سیف الهی گفت: در زمین لرزه بم به دلیل غیر مقاوم بودن و وجود بافت‌های بسیار فرسوده عده زیادی پس از مدت‌ها زیر آوار بودن جان دادند این همان درسی است که باید بگیریم یعنی باید مصالح سبک و مقاوم استفاده کنیم و مهندسان ساختمان را در کرمان به سمت مقاوم‌سازی ببریم و نظارت‌ها را بیشتر کنیم.

هم‌اکنون روستاهای کرمان مقاوم هستند و خیال مسئولان از این نظر راحت‌تر از قبل است گفته می‌شود تاکنون ۲۴۶ هزار و ۷۴۹ واحد مسکونی روستایی بازسازی و یا بهسازی شده است و خوشبختانه از این نظر رتبه اول کشور را به دست آورده‌ایم اما شهرهای استان کرمان در مقابل زمین‌لرزه وضعیت مطلوبی ندارند و در صورت بروز زمین‌لرزه با فاجعه روبرو خواهیم شد.

خبرنگار: اسما محمودی

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.