یکشنبه, ۱ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

برخورداری ساکنان ۲۴۰روستای کرمان در دولت تدبیر به آب سالم آشامیدنی

/ شنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۶
/ KermanNews

به گزارش ایرنا ، رضا سنجری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: ابتدای دولت یازدهم میزان دسترسی به آب آشامیدنی سالم در استان کرمان ۵۵ درصد از روستاهای این استان بود که در سه سال ابتدایی دولت تدبیر و امید این آمار به ۶۴ درصد افزایش یافت.
وی با بیان اینکه مشکل اصلی این استان آب است ،اظهار کرد: با اجرای طرح همیاران آب در دولت یازدهم به میزان ۱٫۵ میلیون مترمکعب آب در استان کرمان صرفه جویی شد.
مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان با بیان اینکه باید بجای سطح کشت راندمان کشاورزی را افزایش داد ، افزود: بخشی از افزایش راندمان کشاورزی و کاهش مصرف آب ناشی از تاثیر طرح همیاران آب بر کشاورزی این استان بود.
وی افزود: گلخانه ها در دولت تدبیر و امید از سنتی به سمت هیدروپونیک و مدرن رفته اند و با فرهنگسازی کشت گیاهان با مصرف کم جایگزین گیاهان با مصرف آب بالا شد و در نتیجه کشت چهار هزار و ۲۰۰ هکتار در سال ۹۲ به ۹ هزار و ۷۰۵ هکتار در سال ۹۵ رسید و ۱۲۶ درصد رشد داشته است.
سنجری عنوان کرد: توسعه آبیاری تحت فشار در دولت یازدهم نسبت به دولت قبل ۴۶ درصد رشد داشته است و کشت های گلخانه ای در این استان از یکهزار و ۴۹۰ هکتار به یکهزار و ۸۲۸ هکتار رسیده است .
وی با بیان اینکه تولید گندم یک محصول استراتژیک است ، گفت: تولید گندم در استان کرمان از ۲۰۹ هزار تن در سال ۹۲ به ۲۹۶ هزار تن در پایان سال ۹۵ رسیده و ۴۲ درصد افزایش داشته است لذا راندمان تولید افزایش یافت و همچنین در دولت تدبیر و امید ماشین آلات برداشت گندم نیز بروز شد.
مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان افزود: دانه های روغنی با نیاز آبی کمتر و ارزش افزوده بیشتر از ۳۶۰ هکتار در سال ۹۲ به سه هزار و ۳۵۰ هکتار در پایان سال ۹۵ رسیده و بیش از ۸۰ درصد رشد داشته است.
وی تصریح کرد: تولید بذر با تولید هشت هزار و ۵۰۰ تن در سال ۹۲ به ۱۴ هزار و ۷۰۰ تن در پایان سال ۹۵ رسید و ۷۳ درصد رشد داشته است.
مدیرکل امور اقتصادی استانداری کرمان افزود: در دولت تدبیر و امید پنجهزار و ۲۰۰ میلیارد تومان پیش بینی سرمایه گذاری در طرح های عمران شهری شده است و ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان طرح در دست مطالعه، سه هزار میلیارد تومان طرح در دست اجرا است و همچنین یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تا پایان سال ۹۵ ازجمله برای تقاطع های غیر همسطح، بدنه سازی میدان و بهسازی پاویون فرودگاه هزینه شده است.
استان صنعتی و معدنی کرمان به عنوان پایلوت اقتصاد مقاومتی طرح همیاران آب از سال ۹۳ با همکاری استاندار کرمان، دستگاه های اجرایی و کارشناسان مربوط به مرحله اجرا گذاشته شد و این طرح تا به امروز دستاوردهای خوبی داشته و در استان کم آب کرمان که سالها دچار خشکسالی است موجب صرفه جویی خوبی شده است.
خبرنگار: حامد سالاری ** انتشار : بهنام احمدی *
۷۴۲۰/ ۵۰۵۴

 

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.