سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

بارش برف و باران پاییزی در برخی استانها و ضرورت استفاده از زنجیرچرخ

/ دوشنبه, ۱۱ آبان ۱۳۹۴
/ KermanNews

به گزارش خبرنگاران ایرنا از استانهای گیلان، زنجان، مازندران، قم ، گلستان ،کردستان، مرکزی، اصفهان و … ؛ بارش برف و باران موجب آبگرفتگی معابر عمومی، لغزندگی جاده ها و بسته شدن برخی راههای کشور شده است .
مسئولان راهداری کشور و پلیس راه از مردم این مناطق و مسافران خواست برای تردد در راههای برفگیر و کوهستانی این استانها از زنجیرچرخ، وسایل گرمازا استفاده کنند و با سرعت مطمئنه در این مسیرها حرکت کنند.
** گیلان
رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی گیلان با اشاره به بارش برف در برخی راههای کوهستانی استان گفت: همراه داشتن زنجیر چرخ در جاده های اسالم – خلخال، اردبیل – آستارا و پونل – خلخال الزامی است.
سرهنگ مهیار رستگار افزود: تردد در سایر راههای استان عادی و روان است.
وی از رانندگان خواست تا از سفرهای غیرضروری در چنین شرایط جوی پرهیز کنند و در صورت حرکت در راههای استان، سرعت مطمئنه و قوانین کامل راهنمایی و رانندگی را رعایت کنند و از شتاب بی مورد بپرهیزند.
وی توصیه کرد: همچنین با توجه به بارش برف و کاهش دما در استان، رانندگان خودروهای خود را به وسایل ایمنی مورد نیاز و گرمایشی تجهیز کنند.
** زنجان
مسئول مرکز مدیریت راه های اداره کل راه و شهرسازی استان زنجان گفت: بارش برف و وزش باد، شماری از گردنه های ارتباطی زنجان را با کولاک موضعی مواجه کرده است.
مسعود خوشکام افزود: هم اکنون برخی گردنه های زنجان از جمله ذاکر و خانچای در مسیر ارتباطی زنجان طارم و قلی کندی در زنجان – دندی، کولاک موضعی وجود دارد و لازم است رانندگان جهت تردد در آنها به حتم زنجیرچرخ و دیگر تجهیزات ایمنی زمستانی به همراه داشته باشند.
وی اظهار کرد: با توجه به بارش برف در کلیه مسیرهای ارتباطی زنجان لازم است رانندگی ها با احتیاط بیشتر و رعایت دقیق قوانین و مقررات ایمنی صورت گیرد و هشدارها و توصیه ها نیز از سوی رانندگان بسیار جدی گرفته شود.
** تهران
بارش برف صبح دوشنبه مناطق کوهستانی و بیشتر ارتفاعات پایتخت و نیز بخش هایی از شمال شهر تهران را سفید پوش کرد.
بارش برف در برخی از مناطق شمالی شهر تهران به ویژه در اوین، درکه، دربند که از ساعاتی پیش آغاز شده خوشحالی ساکنان این مناطق را در پی داشته است.
بر اساس این گزارش در سایر مناطق پایتخت بویژه مرکزی، جنوب و شرق تهران هم اینک بارندگی که از روز گذشته به صورت پراکنده آغاز شده ادامه دارد.
طبق گزارش سامانه اداره کل هواشناسی استان تهران هم اکنون سرعت باد در پایتخت سه متر بر ثانیه و 11 کیلومتر بر ساعت بوده و دید افقی نیز به چهار هزارمتر می رسد.
این گزارش حاکی است بیشینه دما در 24 ساعت گذشته 10 درجه سانتی گراد و کمینه دما پنج درجه سانتی گراد اعلام شده است.
دماوند
بارش نخستین برف پاییزی شهر دماوند و ارتفاعات این منطقه را سفیدپوش کرد و موجب خوشحالی مردم شد.
بارش برف که از شامگاه یکشنبه آغاز شده و همچنان ادامه دارد کوه دماوند در شمال شرقی استان تهران را سفیدپوش کرد و موجب کاهش شدید دما و سرد شدن هوای منطقه شد.
مسئول ایستگاه هواشناسی شهرستان دماوند و شهر آبعلی گفت: از شب گذشته تاکنون ارتفاع برف بر زمین نشسته در سطح شهر دماوند چهار دهم سانتیمتر و در شهر آبعلی با توجه به سردی و کاهش دما تاکنون به پنج سانتیمتر رسیده است.
حمیدرضا طاهری افزود: پیش بینی می شود که بارش برف و باران تا پایان امروز در شهرستان ادامه یابد ضمن اینکه فردا نیز هوای ابری در منطقه خواهیم داشت اما از مقدار بارندگی و بارش برف کاسته می شود.
** مازندران
رئیس اداره راه و شهرسازی بخش لاریجان شهرستان آمل از فعالیت شبانه روزی اکیپ های برف روب و نمک پاش راهداری این اداره در جاده هراز خبر داد.
علی نوری پور گفت : هم اکنون سه تیم راهداری به طور شبانه روزی در مسیر جاده هراز حضور دارند و به طور منظم نقاط برفگیر را برف روبی و نمک پاشی می کنند.
وی افزود: با فعالیت مستمر اکیپ های راهداری، با وجود بارش برف در جاده کوهستانی هراز ، مسافری تاکنون در راه نمانده است.
* فرمانده پلیس راه مازندران گفت: رانندگان برای تردد از جاده برفی چالوس – کرج از زنجیر چرخ استفاده کنند.
سرهنگ جعفر محمد نژاد افزود: هم اینک در مناطقی از این جاده کوهستانی بویژه پل زنگوله و سیاه بیشه با بارش باران و برف همراه است و به علت لغزندگی سطح جاده ، رانندگی دراین مسیر ارتباطی بدون استفاده از زنجیر چرخ میسر نیست.
وی به تمام رانندگانی که قصد تردد از این جاده کوهستانی را دارند توصیه کرد تا علاوه بر زنجیر چرخ دیگر تجهیزات زمستانی نیز به همراه داشته باشند تا در این مسیر با مشکل مواجه نشوند.
فرمانده پلیس راه فرماندهی انتظامی مازندران گفت: هم اینک حرکت خودروها در مسیر رفت و برگشت جاده چالوس روان و عادی است و به علت لغزندگی سطح جاده خودروها به کندی در حال حرکت هستند.
** قم
مدیرکل مدیریت بحران استانداری قم با اشاره به بارش های شدید شب گذشته در بخش هایی از این استان، گفت: دستگاه های امدادی همچنان برای مقابله با هرگونه پیامدهای ناشی از بارش شدید باران در این استان در آماده باش کامل هستند.
محسن اوروجی افزود: دستگاه هایی از جمله مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی، آتش نشانی، هلال احمر، راهداری، پلیس راه و شهرداری با تمام تجهیزات و امکانات خود در بخش های مختلف استان مستقر هستند.
وی با اشاره به اینکه با وجود بارندگی شدید شب گذشته، خوشبختانه شاهد سیلابی در این استان نبودیم اظهار داشت: سازمان های امدادی با بسیج نیروها ، امکانات و تجهیزات خود آماده مقابله با حوادث احتمالی درخصوص سیلاب در قم هستند.
** کردستان
بارش نخستین برف پاییزی شهرستان بیجار معروف به بام ایران در استان کردستان را سفید پوش کرد.
بارش برف از بامداد دوشنبه در بیجار آغاز شده و این شهرستان چهره زمستانی به خود گرفته است.
رئیس مرکز هواشناسی بیجار گفت: از آغاز بارش های اخیر تاکنون بیش از 85 میلی متر باران در بیجار ثبت شده است و بارش ها همچنان تا پایان روز چهارشنبه ادامه دارد.
عباسی با اشاره به بارش برف از بامداد دوشنبه تا کنون افزود: بیش از یک میلیمتر بارش برف ثبت شده است و بارش همچنان ادامه دارد.
وی علت بارش های زود هنگام اخیر را به دلیل تغییرات جوی در اقیانوس آرام بیان کرد که در این وقت از سال و با این حجم، قابل توجه است.
عباسی از مسافران و رانندگان خواست در این شرایط با تجهیزات و همراه داشتن وسایل گرم کننده زمستانی در جاده ها حرکت کنند.
در حال حاضر بارش برف در شهرستان بیجار علاوه بر اختلال در تردد شهروندان، باعث لغزنده شدن سطح خیابان ها، معابر و بویژه جاده های برون شهری شده است.
**گلستان
رئیس گروه پیش بینی و صدور پیش آگاهی های جوی هواشناسی گلستان گفت: بارش برف پاییزی منطقه کوهستانی وامنان از توابع شهرستان آزادشهر در شرق استان را سفید پوش کرد.
محمود محمد قلی پور بیان کرد: در این منطقه کوهستانی شب گذشته پنج سانتیمتر برف باریده است.
وی در خصوص وضعیت جوی استان در 24 ساعت آینده نیز گفت: برای امشب (دوشنبه) در مناطق کوهستانی ریزش خفیف و پراکنده برف پیش بینی شده است.
وی افزود: طبق گزارش رسیده از ایستگاه های باران سنجی در 24 ساعت گذشته در آزادشهر 7، در حوزه شهرستان مینودشت نیز در توسکاچال 10، شهر مینودشت 8، دوزین 6، ساسنگ و کفش محله 7 و قره چشمه 5 میلی متر و در کلاله یک میلی متر بارش باران ثبت شده است.
**ارومیه
بارش برف در دومین ماه از فصل پاییز ارتفاعات شهرستان خوی را سفیدپوش کرد.
دومین بارش برف زمستانی روز دوشنبه ارتفاعات اورین بزرگ و کوچک و برلوک و پیرکال را در بخش های صفائیه و قطور شهرستان خوی به صورت کامل سفید پوش کرد و موجب کاهش دما به میزان 12 درجه سانتیگراد در این شهرستان شد.
این بارش برف به دنبال ورود یک سامانه بارش زا که از روز سه شنبه هفته گذشته وارد آذربایجان غربی شده است، اتفاق افتاد.
همچنین رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان چالدران گفت: بارش برف پاییزی شهرستان چالدران در استان آذربایجان غربی را سفید پوش کرد.
کریم حسین زاده اظهار کرد: این بارش که از پیش از ظهر دیروز به صورت باران در شهرستان چالدران شروع شده بود، بر اثر برودت هوا تبدیل به برف شد.
وی ادامه داد: با ادامه بارش برف شهرستان چالدران سفیدپوش شد و این شهرستان چهره کاملا زمستانی به خود گرفت.
وی افزود: بارش برف مردم را وادار به استفاده از لباس گرم و وسایل گرمازا از جمله بخاری در منازل کرد.
حسین زاده با بیان اینکه هم اکنون تمامی راههای این شهرستان باز است و رفت و آمد در آنها جریان دارد، گفت: با وجود اجرای عملیات نمک پاشی و برفروبی، تردد در این جاده ها با کندی و با زنجیر چرخ امکانپذیر است.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان چالدران اضافه کرد: به علت کوهستانی بودن منطقه توصیه می شود رانندگانی که قصد سفر به شهرستان چالدران را دارند مجهز به وسایل گرمازا و زنجیر چرخ باشند.
بارش برف و باران در این موقع از سال کشاورزان و دامداران و مردم شهرستان چالدران را نیز خوشحال کرد.
* بارش نخستین برف پاییزی که از صبح امروز دوشنبه در شهرستان تکاب در جنوب استان آذربایجان غربی آغاز شده، چهره این منطقه را سفیدپوش کرد.
بارش برف پس از پنج روز بارش باران در تکاب موجب خوشحالی اهالی این شهرستان به ویژه کشاورزان و روستاییان شده است.
بارش برف که با افت محسوس دمای هوا نیز همراه است موجب لغزندگی خیابان ها و معابر عمومی شده و تردد خودروها و وسایل نقلیه را با مشکلاتی مواجه کرده است.
تداوم بارش برف، دانش آموزان مدارس روستایی تکاب در نوبت بعد از ظهر را نیز برای عزیمت به مدارس خود با مشکلاتی مواجه کرد.
بارش برف همچنین موجب تعطیلی فعالیت های ساختمانی و عمرانی و نیز فعالیت دستفروشان میوه و تره بار در شهر تکاب شده است و بیشتر شهروندان برای فرار از سرما به پوشیدن لباس های زمستانی روی آورده اند.
** مرکزی
اولین برف پاییزی مناطقی از استان مرکزی را سفیدپوش کرد
بارش اولین برف پاییزی روز دوشنبه ارتفاعات برخی شهرستان های استان مرکزی از جمله شازند و غرق آباد ساوه را سفیدپوش کرد.
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: برف و باران با ورود یک سامانه بارش زا نقاط مختلف استان را فرا گرفته و همچنان ادامه دارد.
مرتضی ذوالفقاری گفت: آب ذوب شده ناشی از بارش برف در غرق آباد ساوه و شازند به ترتیب12.1 و چهار میلیمتر بوده است.
وی با بیان اینکه متوسط بارش در استان مرکزی در روزهای اخیر شش و هفت دهم میلیمتر بوده است، افزود: 61 و شش دهم میلیمتر بارندگی در سال زراعی جاری که از اول مهر آغاز شده، در استان ثبت شده که نسبت به بلند مدت نیز 336 درصد افزایش یافته است.
مدیرکل هواشناسی استان مرکزی وضعیت هوای استان در 24 ساعت آینده را ابری، بارش پراکنده و کاهش تدریجی ابرناکی هوا پیش بینی کرد و گفت: استان مرکزی صبحگاه فردا پدیده مه گرفتگی را تجربه می کند.
غَرق آباد از توابع ساوه در فاصله ۵۵ کیلومتری این شهرستان واقع شده و دارای آب و هوایی معتدل است.
شازند یکی از شهرستانهای 12 گانه استان مرکزی است که مرکز آن در ۳۳ کیلومتری جنوب غربی اراک قرار دارد و دارای آب و هوای کوهستانی است.
** اصفهان
بارش هفت سانتیمتری اولین برف پاییزی روستای تاریخی ابیانه نطنز در استان اصفهان را سفیدپوش کرد.
رئیس اداره هواشناسی نطنز اظهار داشت : تداوم بارندگی ها طی دو روز گذشته تاکنون در اکثر نقاط شهری و روستایی شهرستان نطنز موجب بارش 13 میلیمتری باران در این منطقه بوده است .
ناصرعزیزی با اشاره به بارش برف و باران از عصر روز گذشته تا نیمه شب افزود: در سال زراعی جاری به میزان 41،6 میلیمتر بارندگی داشته ایم که نسبت به مدت مشابه سال قبل که نزدیک به دو میلیمتر بوده است، افزایش چشمگیری نشان می دهد.
وی پیش بینی کرد: ابتدای هفته آینده شاهد ورود سامانه بارشی جدید در این منطقه باشیم.
6075/1596

 

گروه : اخبار استان کرمان


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.