سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

احیای کاروانسرای حاج عبدالوهاب رفسنجان، به‌زودی

/ شنبه, ۱۶ دی ۱۳۹۶
/ KermanNews

استاندار کرمان از بازسازی و احیای کاروانسرای حاج عبدالوهاب رفسنجان توسط اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان خبر داد.

به گزارش ایسنا، «علیرضا رزم‌حسینی» در حاشیه بازدید از روند تجهیز و تکمیل هتل چهار ستاره مجموعه حاج آقا علی رفسنجان، از بازسازی و احیای کاروانسرای حاج عبدالوهاب رفسنجان با ۵۰۰۰ متر مربع زیربنا توسط اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان در آینده‌ای نزدیک خبر داد.

بر اساس این گزارش، در شهرهای مختلف ایران کاروانسراها نماد قدمت و پیشینه شهرها هستند، چون در گذشته افراد برای استراحت در بین راه به کاروانسراها می‌رفتند و در آن جا استراحت می‌کردند تا اموال و جانشان در امان بماند و روز بعد بتوانند به سفرشان ادامه دهند.

رفسنجان نیز از وجود کاروانسراها مستثنی نبوده و چندین کاروانسرا در این شهرستان وجود دارد که کاروانسرای حاج عبدالوهاب اثر تاریخی نگینی در دل شهر رفسنجان است که در اواخر دوران صفویه ساخته شده است.

با توجه به این‌که مالک ۹۰ درصد ابنیه تاریخی استان اداره‌کل اوقاف و امور خیریه است، کاروانسرای عبدالوهاب شهر رفسنجان نیز از این قضیه مستثنی نیست اما اداره‌کل اوقاف و امور خیریه سال‌های گذشته بخشی از این کارونسرا را در اختیار اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان می‌گذارد تا در این مکان دفتر نمایندگی خود را دائر کند.

در حاشیه بازدید استاندار کرمان از مجموعه خانه حاج آقا علی رفسنجان، طی نشستی با مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان، نماینده مردم شهرستان‌های رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی، فرماندار رفسنجان، رئیس شورای شهر رفسنجان و جمعی از مسئولان، صورت جلسه‌ای تنظیم و مقرر شد اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری هر چه سریع‌تر نسبت به تخلیه کاروانسرا اقدام کند و فرماندار رفسنجان نیز ملزم به استقرار دفتر نمایندگی اداره‌کل میراث فرهنگی در مکان دیگری شد.

در این صورتجلسه مقرر شد اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان پس از تخلیه و تحویل کاروانسرای حاج عبدالوهاب، نسبت به تجهیز کارگاه اقدام و عملیات احیاء و بازسازی این بنای تاریخی را با نظارت کامل کارشناسان اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان آغاز کند.

هم‌چنین اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان با واگذاری زمین مجموعه اسب سواری قاسم‌آباد به تعاونی دهیاری‌ها جهت احداث مجموعه سوارکاری موافقت کرد.

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.