سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

آموزش و پرورش کرمان همسو با اسناد فرادستی در دولت تدبیر و امید

/ چهارشنبه, ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶
/ KermanNews

به گزارش ایرنا آموزش و پرورش استان کرمان با 32 منطقه آموزشی، 45 هزار و 309 فرهنگی فرهیخته، در حالی کار تعلیم و تربیت بیش از 560 هزار و 262 دانش آموز را به تفکیک 116 هزار و 414 دانش آموز در مدارس غیردولتی و 443 هزار و 848 دانش آموز در مدارس دولتی در 27 هزار و 543 کلاس درس و هفت هزار و 6 واحد آموزشی بر عهده دارد که مدیریت اخلاق مدار مبتنی بر روابط انسانی را به عنوان یک ضرورت و راهبرد اصلی در صدر کار خود در نظر دارد.
این نهاد ‘امید به پروردگار، صداقت در گفتار، تعادل در رفتار را در برنامه های اجرایی خود در اولویت گذارده تا بتواند در راستای افزایش کارآیی و اثربخشی نظام آموزشی، تقویت روحیه امید، اعتماد و پویایی و بهبود مستمر شاخص ها، ایجاد فرصت های یادگیری غنی و متنوع گام های موثری بردارد.
کرمان در عرصه ها و بخش های مختلف طی دولت تدبیر و امید افتخارات زیادی را از آن خود کرده، چنانچه آموزش و پرورش به عنوان کارخانه انسان سازی در این دولت بیش از سایر بخش ها مورد توجه قرار داشته است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان نیز از جذب 2 هزار و 828 کودک بازمانده از تحصیل در راستای توسعه عدالت آموزشی در دولت یازدهم در این استان به خبرنگار ایرنا خبر داد و گفت: جذب حدود 37 درصد از دانش آموزان در رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش در راستای توسعه آموزش های مهارتی نیز دیگر اقدام این نهاد در دولت تدبیر و امید است.
محمد محسن بیگی تصریح کرد: افزایش نرخ پوشش تحصیلی ابتدایی از 94.8 به 98.4، شناسایی سه هزار و 704 دانش آموز دیرآموز و برنامه ریزی برای ارتقای سطح علمی آنها، ارتقا نرخ پوشش تحصیلی دوره پیش از دبستان به 87 درصد و تهیه و توزیع 28 هزار بن کارت تغذیه ویژه دانش آموزان مدارس شبانه روزی در استان اقداماتی در راستای توسعه سواد در استان است.
وی اظهار کرد: پیگیری جذب اعتبار برای تهیه کتاب های درسی دانش آموزان بی بضاعت مناطق محروم، تجهیز بیش از 247 مدرسه شبانه روزی در دوره های مختلف تحصیلی با اولویت پوشش تحصیلی دانش آموزان محروم در مناطق کمتر توسعه یافته در راستای اجرای عدالت آموزشی و امکان ادامه تحصیل این دانش آموزان از دیگر اقدامات انجام شده در آموزش و پرورش استان کرمان طی دولت تدبیر و امید است.
وی ادامه داد: افتتاح بیش از 197 پروژه در قالب 991 کلاس در استان کرمان با اعتبارات دولتی و 45 مدرسه با اعتبارات خیرین و مشارکت دولتی از افتخارات آموزش و پرورش این استان طی دولت یازدهم است.
وی به راه اندازی و توسعه مراکز رفاهی درمانی در شهرستان های بردسیر و کرمان و مرکز درمانی بیماران سخت درمان کرمان، کلینیک فرهنگیان شهرستان های زرند، بردسیر، شهربابک و خانه معلم جیرفت و تجهیز و تعمیر مراکز خانه معلم شهرستان های بافت، رابر ، قلعه گنج، رودبار، گلباف، ماهان، زرند، انار، راور و ارزوئیه نیز به عنوان اقدامات دولت در کرمان اشاره کرد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان تصریح کرد: برنامه ریزی برای درآمدزایی هنرستان ها، تشکیل 28 مجمع خیرین مدرسه ساز در شهرستان ها و مناطق و راه اندازی سایت و سامانه مجمع خیرین مدرسه ساز در این استان از دیگر اقدامات دولت در استان کرمان است.
وی گفت: افزایش درآمد اختصاصی استان از 50 میلیارد ریال در سال 92 به حدود 170 میلیارد ریال در سال 95، ارائه بیش از 293 میلیارد تومان تسهیلات به 77 هزار و 833 نفر از فرهنگیان شاغل و بازنشسته از سال 92 تاکنون و پرداخت تمام مطالبات معوقه فرهنگیان شامل پاداش پایان خدمت بازنشستگان سال های 92،93 و 94 و مرخصی ذخیره از سال 88 تا پایان سال 94 و پرداخت غرامت فوت و پاداش ازدواج از سال 89 تا پایان سال 94 دیگر افتخارات دولت یازدهم در بخش آموزش و پرورش کرمان است.
محسن بیگی ادامه داد: افزایش 34 درصدی نفرات در اسکان موقت نوروزی در نوروز سال 96 نسبت به سال 94 و تجهیز ستاد اسکان موقت نوروزی سراسر استان کرمان طی 2 سال گذشته با اعتباری بالغ بر 20 میلیارد ریال در قالب 460 مدرسه و پنج هزار کلاس درس موفقیت آموزش و پرورش کرمان طی چند سال اخیر است.
وی به اجرای طرح خرید خدمات آموزشی برای جذب نیرو بدون ایجاد تعهد استخدام و به منظور رفع کمبودها در مناطق محروم برای 15 هزار دانش آموز و جذب حدود 900 نیرو در قالب 760 کلاس و 139 مدرسه در مناطق محروم اشاره و اظهار کرد: ساماندهی نقل و انتقالات به صورت سیستمی با صرفه جویی حدود هزار و 800 نیروی انسانی و حدود 54 میلیارد تومان صرفه جویی سالانه در استان از دیگر اقدامات انجام شده در دولت تدبیر و امید است.
وی گفت: برگزاری گفتمان های دینی با حضور پنج هزار روحانی، 328 هزار و 70 دانش آموز و 26 هزار و 966 فرهنگی و انتخاب و آموزش هزار و 326 رابط هسته مشاوره در مدارس ابتدایی استان کرمان اقدامات مهم دولت تدبیر و امید در استان کرمان است.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان تصریح کرد: اشتغال به تحصیل حدود 25 هزار نفر از دانش آموزان اتباع بیگانه با توجه به تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مدظله العالی) در راستای تسهیل شرایط ثبت نام این افراد در مدارس از دیگر اقدامات انجام شده است.
وی گفت: آموزش بیش از 460 هزار دانش آموز، 18 هزار و 600 نفر از اولیاء و 15 هزار نفر از کارکنان در زمینه مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی، آموزش بیش از 400 هزار دانش آموز در زمینه مقابله با بیماری های واگیردار و غیرواگیردار و راه اندازی و فعال سازی کانون های ورزشی درون و برون مدرسه ای در قالب 2 هزار و 138 کلاس و 53 هزار و 450 نفر دانش آموز از دیگر اقدامات دولت در بخش آموزش کرمان است.
محسن بیگی از برگزاری المپیادهای ورزشی درون مدرسه ای با پوشش 150 هزار دانش آموز در مدارس، افتتاح نمایشگاه دائم مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی و 506نمایشگاه سیار در استان و برگزاری همایش ‘کرمان، سواد، توسعه ‘و رونمایی از سند ‘شتاب بخشی به سواد آموزی’ به عنوان دیگر کارهای دولت در کرمان نامب برد.
وی تصریح کرد: راه اندازی آزمایشگاه تخصصی تحقیقات نانو در شهرستان های کرمان، جیرفت و سیرجان، ایجاد هسته های پژوهشی نانو فناوری در تمام حوزه ها و همکاری آنان با پارک علم و فناوری استان و راه اندازی موزه علوم استان و دبیرخانه مرکز سواد رسانه ای و موزه در مرکز پژوهش های علمی – آموزشی استان در دولت تدبیر و امید در کرمان انجام شده است.
وی ادامه داد: توسعه ضریب نفوذ شبکه ملی اطلاعات و ارتباطات (اینترانت) و اتصال تمام شهرستان ها و مناطق استان به شبکه فیبر نوری، تشکیل دپارتمان آموزش های مجازی آنلاین و آفلاین استان با هدف کاهش هزینه های آموزشی و محدودیت های مکانی و زمانی برای فراگیران و اساتید و احیا انجمن های علمی معلمان پس از 11 سال وقفه برای اجرای سیاست تمرکززدایی و تقویت روحیه مشارکت از دیگر اقدامات انجام شده است.
وی به راه اندازی 26 مرکز یادگیری محلی در قالب دولتی و مشارکتی در حوزه سواد آموزی اشاره و اظهار کرد: تشکیل 130 باب مدرسه قرآنی دوره ابتدایی و صدور مجوز 20دارالقرآن در شهرستان ها و مناطق و اجرای آزمون سلامت روان و ارتقای مراکز مشاوره و خدمات روانشناختی دانش آموزان از 10 مرکز به 15 مرکز طی سه سال گذشته در کرمان انجام شده است.
وی به برگزاری نماز جماعت در بیش از سه هزار مدرسه، برگزاری نشست مشترک فرمانداران و مدیران آموزش و پرورش جنوب و جنوب شرق استان با حضور معاون محترم وزیر جهت شتاب بخشی به سواد آموزی و برگزاری سمینار ائمه جمعه سراسر استان و مسئولان آموزش و پرورش و تبادل نظر پیرامون مسائل آموزش و پرورش از اقدامات دولت در بخش آموزش و پرورش است.
وی به برگزاری اولین جشنواره علمی پژوهشی آگیرا و تجلیل از 120 فرهنگی برگزیده، پژوهشگر ، مخترع اشاره و تصریح کرد: اجرای 530 طرح اقدام پژوهی توسط معلمان پژوهنده، برگزاری 12 هزار نفر ساعت کارگاه اقدام پژوهی ویژه فرهنگیان و تدوین نقشه راه برنامه معلم پژوهنده از اقدامات انجام شده دولت تدبیر و امید در کرمان است.
وی گفت: تدوین و چاپ کتاب فروغ آگیرا مرتبط با تاریخ و اسناد آموزش و پرورش، ثبت مرکز پژوهش های علمی آموزشی اداره کل به عنوان نهاد ملی ترویجی فناوری نانو و ثبت سه هزار و 300 اثر در هفتمین جشنواره تولید محتوای الکترونیکی نیز اقدامات دیگر در حوزه آموزش و پرورش کرمان است.
محسن بیگی گفت: اجرای طرح همگام با قرآن کریم در تمام مدارس دوره اول متوسطه، شرکت 220 هزار و 760 نفر رشته در جشنواره نوجوان خوارزمی با رویکرد کارآفرینی، برگزاری جشنواره جابر بن حیان در سطح 20 درصد مدارس ابتدایی استان و اجرای طرح آموزش مهارت های زندگی در بیش از 92 درصد مدارس ابتدایی استان کرمان از اقدامات شاخص دولت یازدهم در بخش آموزش و پرورش استان کرمان است.
وی از توسعه مراکز اختلالات یادگیری به 20 مرکز، طرح ارتقا آموزش قرآن کریم در 100درصد کلاس های دوره ابتدایی، تهیه و توزیع 42 هزار جلد کتاب ویژه نوآموزان و تکمیل ‘شناسنامه سلامت ‘ دانش آموزان ورودی هر دوره تحصیلی و تشکیل و تقویت تشکل های دانش آموزی سلامت محور به عنوان دیگر اقدامات دولت در استان کرمان نام برد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمان تصریح کرد: زیر پوشش بردن حدود 50 درصد دانش آموزان به تعداد 253 هزار و 758 دانش آموز در طرح ورزش صبحگاهی و برگزاری 29 هزار نفر ساعت دوره آموزشی توانمندسازی نیروی انسانی مشاوره نیز اقدامات دولت در حوزه آموزش استان است.
وی به شناسایی 315 مسجد مجاور مدارس در طرح ‘پیوند مسجد و مدرسه’ و آموزش 305 هزار و 131 دانش آموز دوره ابتدایی در طرح آموزش عملی نماز در کرمان نام برد و گفت: شرکت 55 هزار و 776 دانش آموز در مرحله اول مسابقات اذان دانش آموزی و برگزاری جلسات گفتمان های دینی در پنج هزار و 342 مدرسه ابتدایی و هزار و 837 مدرسه متوسطه اقدامات دیگر آموزش و پرورش کرمان در دولت تدبیر و امید است.
وی بیان کرد: آموزش 46 هزار و 388 نفر در دوره سوادآموزی پایه و 27 هزار و 89 نفر در دوره انتقال سواد و 9 هزار و 258 در دوره تحکیم سواد آموزش و پرورش کرمان را در دولت تدبیر و امید در امر ریشه کنی بیسوادی پیشتاز کرده است.
وی به راه اندازی و تجهیز 50 کتابخانه پیوند در 50 مدرسه استان با اختصاص هشت هزار و 500 جلد از کتب منتشر شده توسط انتشارات انجمن اولیا و مربیان وزارت متبوع و کمک به احداث و بازسازی 700 چشمه سرویس بهداشتی در مدارس شهرستان ها و مناطق اشاره کرد و گفت: آموزش 140 هزار دانش آموز، دبیر و کارکنان ناجیان آب (داناب)، راه اندازی آزمایشگاه کشت های بنیادین، راه اندازی پنج پایگاه تابستانی غنی سازی اوقات فراغت 150دانش آموز استثنایی در پنج شهرستان و سنجش بیش از 72 هزار نوآموز بدو ورود به دبستان در سراسر استان کرمان از اقدامات انجام شده طی حدود چهار سال گذشته در کرمان است.
محسن بیگی گفت: برگزاری بیش از 500 یادواره شهدای فرهنگی و دانش آموز به صورت مدرسه محور، برگزاری بیش از 463 نمایشگاه با موضوع ایثار و شهادت، صدور 633 عدد موافقت اصولی جهت تاسیس مدارس و مراکز غیر دولتی استان، صدور مجوز راه اندازی 728 مدارس و مراکز غیردولتی استان، 220مجوز تاسیس مدارس هیئت امنایی و 19 مجوز مدارس وابسته از اقدامات آموزش و پرورش کرمان است.
وی به مستندسازی 111 ملک آموزش و پرورش و پیگیری سه هزار و 332 پرونده دعاوی مطروحه در دیوان عدالت اداری که بیش از 90 درصد آراء به نفع آموزش و پرورش صادر شده است اشاره کرد و افزود: تعیین تکلیف بیش از 50 ملک دارای کاربری آموزشی و تملک پنج هزار متر زمین با کاربری آموزشی، برگزاری 60 جلسه توجیهی جهت آگاه نمودن دانش آموزان از پیامدهای استفاده نا مطلوب از فضاهای مجازی و برگزاری 18 جلسه تربیون آزاد در زمینه های آموزشی و پرورشی و فرهنگی دختران دانش آموز نیز در کرمان انجام شده است.
وی به مکانیزه کردن سیستم صدور تاییدهای تحصیلی و صدور 45 هزار تاییدیه تحصیلی و گردآوری سوابق 34 هزار و 965 فارغ التحصیل و ثبت در سامانه ‘ساهت’ برای پالایش بی سوادان اشاره کرد و گفت: دریافت 100 درصد در آمد وصولی در بخش درآمدهای عمومی با همکاری وزارت متبوع از اقدامات آمخوزش و پرورش کرمان در دولت تدبیر و امید است.
خبرنگار: نجمه حسنی ** انتشار دهنده: بهنام احمدی *
3029/ 5054

 

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.