سه شنبه, ۳ بهمن
آخرین اخبار کرمان و شهرستان ها

آتشی که دامن عربستان را گرفت/قطر ۷۰ سانتیمتری یخ روی سیم‌های برق

/ یکشنبه, ۱۳ دی ۱۳۹۴
/ KermanNews

خبرگزاری مهر – گروه استان‌ها: هر روز در صفحات استانی خبرگزاری مهر، اخبار متنوعی منتشر می شود که شاید در میان تیترهای متعدد خبری، برخی از آنها از نظر مخاطب دور مانده و یا در طول روز، مجالی برای رصد و اطلاع از این اخبار نبوده باشد.

بسته خبری مهر در برگیرنده برخی از مهمترین اخبار خبرگزاری مهر است که به شکلی خلاصه جمع آوری شده و در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

بسته امروز با اخباری از گستردگی بارندگی‌ها در کشور و مشکلاتی که به همراه داشته چون قطع آب و برق و مسدود شدن راه‌ها آغاز می‌شود و در ادامه در حوزه‌های میراث فرهنگی با اخباری چون کشف مهم در تخت جمشید ادامه می یابد و در انتها با اخباری از واکنش‌های گسترده به اعدام روحانی مبارز آیت الله شیخ النمر در عربستان به پایان می رسد.

افزایش بارندگی در چهارمحال و مسدود شدن راه ارتباطی ده روستا

این روزها آسمان در بسیاری از استانها خوب می بارد. باران و برف از الطاف الهی است اما گویا بارش آن در برخی استانها  بی دردسر هم نبوده است. استان چهارمحال و بختیاری یکی از استانهای پر بارش است به طوریکه  مدیر کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری از افزایش میزان بارندگی در استان چهارمحال و بختیاری نسبت به سال های گذشته خبر داده و گفته میانگین وزنی بارندگی سال زراعی جاری استان چهارمحال و بختیاری نسبت به میانگین بلند مدت دوره مشابه حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است.

مدیر کل هواشناسی استان چهارمحال و بختیاری در حالی که اعلام کرده : بررسی نقشه های پیش یابی هواشناسی بیانگر عبور امواج ضعیف طی سه روز آینده از فراز منطقه است که طی این مدت آسمان صاف تا کمی ابری و در بعضی ساعات همراه با افزایش ابر و وزش باد است و حتی خبر می رسد  گردنه چری در مسیر ارتباطی شهرکرد – مسجد سلیمان در شهرستان کوهرنگ که طی روزهای گذشته مسدود شده بود حالا باز شده است اما خبر بد آنجاست که همچنان راه ارتباطی ۱۰ روستا در چهارمحال و بختیاری مسدود است. بخشدار دو آب صمصمامی کوهرنگ در همین رابطه گفته است: امکان بازگشایی این روستا در پی بارش شدید برف وجود ندارد. خودروهای راهداری در حال حاضر در تلاش هستند که راه ارتباطی این روستاها را باز کنند.

وی در ادامه با اشاره به نجات یک زن باردار به همراه دو کودک خردسال در کوهرنگ، عنوان کرد: این زن باردار و دو کودک خردسالش در کولاک و بارش شدید برف در مسیر گردنه چری گیر کرده بودند که توسط خودرو بخشداری به آنها امداد رسانی شد.بارش برف و کولاک در مسیر گردنه چری کوهرنگ دارای شدت بالایی است به طوری که مسیر ۱۵ کیلومتری انتقال این سه نفر سه ساعت طول کشید.

شدت بارندگی راه ارتباطی شمال و جنوب استان کرمان را قطع کرد

در جنوب کرمان هم بارندگی های شدید طی ۲۴ ساعت گذشته  آنقدر بی سابقه بوده است که موجب بسته شدن راه اصلی ارتباطی بین شمال و جنوب استان کرمان شده است.مدیرکل راه و شهرسازی جنوب کرمان دلیل عمده این مسئله را ریزش کوه در مسیر کرمان به جیرفت اعلام کرده است و از مردم خواسته مسیرهای فرعی جایگزین را برای عبور و مرور انتخاب کنند.

سریال دنباله دار آبگرفتگی در خرمشهر

اما در استان خوزستان مانند چهارمحال و بختیاری و بسیاری از استانهای دیگر برف و باران زیاد نمی بارد با اینهمه خبر می رسد که یک باران که می زند در شهری مثل خرمشهر خیابان‌هایش با بارش باران جریان می‌یابد و انعکاس آسمان را می‌توان در جاده‌های آسفالت شده آن به نظاره نشست. در عین حال بزرگترین مصیبت اهالی خرمشهر این است که آب فاضلاب به همراه آب باران جاری می شود و آلودگی های زیست محیطی با خود به همراه می آورد. در واقع اینجا باران که می‌بارد، شهر وضعیت بحرانی به خود می‌گیرد.

رئیس سازمان محیط‌زیست کشور به خوزستان سفر می‌کند

البته مشکل آب و فاضلاب شهر خرمشهر را باید شهرداری آن دوا کند با اینهمه شاید سفر  رئیس سازمان حفاظت از محیط‌زیست کشور برای ششمین بار در زمان تصدی خود در این سازمان به خوزستان در این وانفسا بد نباشد و خدا کند در این بین یک بارانی هم بزند تا ایشان از نزدیک اوضاع را ببینند. هر چند به گفته مدیر کل محیط زیست خوزستان معصومه ابتکار فردا برای بازدید و همچنین افتتاح برخی پروژه‌هایی که در خصوص مقابله با ریزگردها و حفاظت از محیط‌زیست در خوزستان تعریف و اجرایی شده‌اند وارد خوزستان می‌شود.

وی قرار است وی در این سفر دو تصفیه‌خانه در کشت و صنعت نیشکر سلمان فارسی و کشت و صنعت نیشکر دعبل خزاعی را مورد بهره‌برداری قرار دهد. در این سفر برخی مدیران ارشد چند وزاتخانه نظیر رئیس سازمان مدیریت بحران، رئیس سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور، نماینده سازمان هواشناسی کشور و مدیر ستاد ملی مقابله با ریزگردها ابتکار را در ششمین سفر خود به استان خوزستان همراهی می‌کنند.

باران و قطعی آب در زمستان «شهر آب»

برگردیم به بحث باران و از جنبه دیگر به آن نگاه کنیم که غم انگیز تر است. فکر کنید باران ببارد و زیاد هم ببارد اما باز یک استان با قطعی مکرر آب رو به رو باشد. اهالی آن باید چه احساسی داشته باشند؟ این روزها کوه‌های اطراف یاسوج جامه سفید بر تن کرده‌اند و رود بشار خروشان‌تر از همیشه رو به سوی جنوب از دل این شهر می‌گذرد اما قطعی آب همچنان آرامش را از آن‌ها ربوده است.

از سوی دیگر شهر یاسوج را می‌توان یکی از پرآب‌ترین شهرهای کشور نام نهاد. شهری در دامنه دنا و ارتفاع ۱۸۰۰ متری از سطح دریا که میانگین بارش سالانه آن بیش از ۸۰۰ میلی‌متر است با اینهمه هنوز برخی از مناطق شهر در این روزهای زمستانی با قطعی آب و مشکلات ناشی از آن مواجه‌اند. مردم می گویند: قطعی آب در تابستان منطقی بود اما نمی‌دانم چرا در زمستان آب قطع می‌شود.

اعتبارات سیل ایلام در هیاهوی اقتصادی کشور گم شد

از این طرف هم بشنوید در حالی که دو ماه از سیل ویرانگر ایلام و خسارت‌های بسیار زیاد به بخش‌های شهری، منازل مردم، کشاورزی و…می‌گذرد،اعتبارات مصوبه هیئت دولت برای جبران خسارت‌ها هنوز وارد استان نشده است. در همین زمینه محمدرضا مروارید استاندار ایلام اعلام کرده بود براثر وقوع سیل در این استان ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال خسارت به بخش‌های مختلف واردشده است که از این میزان خسارت، سه هزار میلیارد ریال مربوط به زیرساخت‌ها، مسیل‌ها و تأسیسات زیربنایی شهر ایلام، دو هزار میلیارد ریال مربوط به خسارت‌های مردم و باقی نیز مربوط به دستگاه‌های اجرایی استان ایلام است.

حال دو ماه از وقوع سیل در استان می‌گذرد و خسارت‌های فراوان به منازل مردم و زیرساخت‌های استان نیز بر جای خود هستند ولی در همین ارتباط شاپور پولادی معاون عمرانی استانداری ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرده است بیش از ۱۰۵ میلیارد تومان برای جبران خسارت‌های سیل به زیرساخت‌های استان تصویب‌شده که تا ۱۰ روز نیمی از این اعتبار یعنی حدود ۵۲ میلیارد تومان تأمین نقدینگی می‌شود و در اختیار استان قرار می‌گیرد.

قطر ۷۰ سانتیمتری یخ روی سیم های برق پیرانشهر و قطعی چند روزه برق

این روزها به پیرانشهر آذربایجان غربی هم که سفر کنید می بینید سیم های برق یخ زده اند و قطعی برق در این شهرستان صدای همه را در آورده است. کم نیست. قطر یخ روی این سیم ها به ۷۰ سانتیمتر رسیده است. مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی هم با اشاره به با بارش سنگین برف قطع شدن برق شهرستان پیرانشهر از ظهر روز جمعه همین قطر یخ روی سیم های برق را دلیل آورده و در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرده است: تلاش ها برای برقراری برق  مناطق این شهرستان مرزی توسط گروه های اعزامی از سوی استان و استان آذربایجان شرقی ادامه دارد.

یخ زدگی در خطوط انتقال نیروی برق موجب بروز اختلال در برق رسانی به شهر پیرانشهر وتعداد ۱۴۳ روستای پیرانشهرشد.رگفتنی است طبق آخرین اخبار  جریان برق شهرستان مرزی پیرانشهر متصل شده است ولی  قطعی جریان برق در بخش روستایی این شهرستان به علت پارگی سیم و شکستگی تیرهای برق بر اثر شدت کولاک و وزش تندباد ادامه داشته و  ۶۵ روستا همچنان دچار قطعی برق هستند.

حال تالاب انزلی ناخوش است

بحث همچنان بحث آب است اما این بار بحث آب پای ما را به تالاب ها و چشم های نگران دوستداران محیط زیست خیره می کند. در روزگاری که تالابهای کشور یکی پس از دیگری خشک و نابودی می شوند از گیلان به عنوان یکی از استانهای پر بارش کشور نیز خبر می رسد که تالاب انزلی حال خوشی ندارد. تالاب انزلی که یکی از تالاب های تحت کنوانسیون رامسر است، در فهرست سیاه تالاب های در معرض نابودی دنیا قرار دارد.

این تالاب که زمانی محل صید ۱۵ هزار تن انواع ماهیان خاویاری و استخوانی بوده است، هم اکنون تنها ۲۰۰ تن ماهی از آن صید می شود.همچنین بخش هایی از تالاب انزلی خشک شده و حداکثر عمق آب در بخش هایی از آن تنها به ۲.۵ متر می رسد.

نیم قرن بحران در شورترین دشت کشور

از باران برسیم به خشکسالی در کویر. کویر مسیله، شورترین دشت کشور است که بحران خشک‌سالی ۵۰ سال است در آن ادامه یافته اما گویا تصمیم جدی برای حل این بحران وجود ندارد. کویر مسیله بین استان‌های قم، اصفهان، تهران و سمنان واقع است و وسعت آن به بیش از ده هزار هکتار می‌رسد. در گذشته قسمت‌های عمده این کویر پوشیده از درختان گز و تاغ بوده و در حقیقت یکی از مراکز مهم جنگل‌های کویری ایران محسوب می شد اما امروز خشک شده است.

کوچه های مشهد سر می شکند

بگذارید پرونده بارش ها را ببنیدیم. سری بعدی اخبار ، از نوع حوادث است. مثلا ساخت و ساز و غیر مجاز و متصرفانی که شبانه تصمیم دارند ره صد ساله بروند حکایت غریبی در شهر های بزرگ نیست اما وقتی این افراد تصمیم دارند به ضرب چاقو و تبر در برابر قانون قد علم کنند داستان عجیب و غریب می شود.چند وقتی است که به گفته شهردار مشهد آمار ضرب و جرح کارمندان این نهاد بالا رفته و به ویژه فعالان غیرقانونی از راه ضرب و جرح ماموران شهرداری برای خود اسم و رسمی در محذدوده کارخانه قند ابکوه مشهد در کردند.

به گفته شهردار منطقه دو مشهد هر زمان که مهمندسان ناظر شهرداری و یا پلیس ساختمان تصمیم دارد تا سری به ساخت و ساز های غیر مجاز بزند ظاهرا عده ای از اراذل و اوباش با تهیه مقدمات پذیرایی از جمله چاقو و تبر و قلوه سنگ به پذیرایی مهندسان شهرداری مشهد می روند.با وجود اینکه تاکنون این محدوده سر های بسیاری از مهندسان شهرداری مشهد شکسته است اما ظاهرا هنوز توانسته دستبند بر دست مسببان این حوادث بزند. مجید آذری یکی از پرسنل اداره مهندسی و نظارت بر ساخت و سازها شهرداری مشهد از جمله افرادی است که روز گذشته پس از مراجعت از ماموریت محوله در حالی که سعی داشت  وارد ساختمان شهرداری شود در محل پارکینگ شهرداری از طرف چهار فرد نقاب دار با چاقو مورد ضرب و جرح قرار گرفت و به دلیل صدمات وارده از ناحیه کتف در بیمارستان شهید هاشمی نژاد مشهد بستری شد.

تصادف خونین در همدان

جای دیگری که سرها امروز شکست اما جاده همدان – تهران بود.اما این دیگر ضد و خورد نبود بلکه از جمله حوادث تلخ رانندگی بود. امروز این جاده شاهد پرده دیگری از حوادث اسکانیا بود که بالگرد امداد را در آسمان استان به پرواز درآورد. سرهنگ مهدی شاکری رئیس پلیس‌راه استان همدان در مورد این حادثه گفته است: بعداز ظهر امروز یکشنبه واژگونی یک دستگاه اتوبوس اسکانیا در جاده همدان- تهران بعد از پلیس‌راه منجر به مرگ دو نفر و مجروح شدن ۱۰ مسافر شده است. البته این آمار  در لحظات ابتدای وقوع تصادف اعلام شده و هنوز جزئیات بیشتری از وضعیت ۲۵ سرنشین این اتوبوس اعلام نشده است.

کشف محموله ۱۱ میلیاردی تلفن همراه قاچاق

نوع دیگری از خبرهای حوادثی هم کشف انواع و اقسام محموله های قاچاق است. از کرمانشاه خبر می رسد که سردار منوچهر امان اللهی فرمانده انتظامی استان کرمانشاه از توقیف ۲ خودرو حامل تلفن همراه قاچاق به ارزش ۱۱ میلیارد ریال خبر داده و گفته است در پی دریافت اخباری مبنی بر این كه قاچاقچیان مناطق مرزی پاوه و جوانرود با شگردهای مختلفی اقدام به وارد کردن گوشی های قاچاق خارجی از نوار مرزی و سپس با استفاده از خودروهای تیزرو اقدام به انتقال آن ها به استان های مرکز کشور می کنند.

وی ادامه داده است: در این خصوص اکیپی از ماموران دایره عمیات ویژه پس از چند شبانه روز گشت زنی به یک خودرو پژو پارس و یک دستگاه خودرو سرانزا مشکوک و در بازرسی از آن ها  تعداد ۴۲۶ عدد گوشی هوشمند شامل ۲۵۰ عدد تلفن مدل آیفن و ۱۷۶ عدد دیگر مدل ها کشف کردند که بر اساس نظر کارشناسان ارزش گوش های تلفن کشف شده ۱۱ میلیارد ریال برآورد شده است.

افزایش ورود مواد مخدر به نصف جهان

و اما اصفهان که همه را یاد بناهای تارخی اش می اندازد امروز با تیتر افزایش قاچاق مواد مخدر خبر ساز شده است. طبق گفته امروز فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان قاچاق مواد مخدر به این استان طی ایام اخیر افزایش یافته است.

فرمانده انتظامی اصفهان از افزایش ۴۳ درصدی ورود مواد مخدر به این استان خبر می دهد و میزان کشفیات ۹ ماه گذشته این استان را ۲۷ تن اعلام کرده و به خانواده ها هشدار می دهد در مقابل این هجمه از فرزندانشان محافظت کنند.

مهم‌ترین ابهام دوره هخامنشی در تخت‌جمشید روشن شد

از این خبرهای تلخ برسیم به یک کشف هیجان انگیز در دل آثار تاریخی کشورمان. این روزها از تخت جمشید خبرهای متنوعی گزارش می شود و کاوش باستان شناسی هیئت مشترک ایرانی- ایتالیایی در شهر پارسه تخت‌جمشید با کشف های متعددی همراه است در جدیدترین کشف این گروه کتیبه‌ای بابلی پیدا شد که گفته می شود مهم‌ترین ابهام‌های تاریخی دوره هخامنشی در این منطقه را روشن کرد.

عضو هیئت علمی بخش تاریخ و باستان شناسی دانشگاه شیراز با اشاره به پایان ششمین فصل مشترک کاوش‌های باستان شناسی شهر پارسه تخت جمشید و کشف دروازه شهر به خبرنگار مهر گفت:  در این فصل کاوش با کشف کتیبه بابلی مشخص شد که بنای موجود در ویرانه های تل آجری دروازه بوده و در متن کلمه بابلی حک شده در زمینه آجر لعابدار از «دروازه» نام برده است.

حالا اینکه چرا پی بردن به این نام در این کتیبه تا این اندازه مهم است را باید بروید کل گزارش را مطالعه کنید.

 

مشروطه گرگان بی‌خانه شد

اگر به شیراز و بناهای تاریخی چون تخت جمشید و پارسه و …می رسند و کاوشگران آنجا مشغول به کارند اما وضع همه جا اینقدرها هم خوب نیست و گویا قرار نیست سایه تخریب از سر میراث فرهنگی کشور برداشته شود. هر روز در لابلای اخبار ریز و درشت کشور خبری هم از تخریب یک خانه یا بنای تاریخی در رسانه ها منتشر می شود اما این بار خانه مشروطه گرگان در صدر اخبار میراث فرهنگی قرار گرفته است.سقف عمارت وزیری که در شورای فرهنگ عمومی خانه مشروطه گرگان نام گرفت، تخریب شد، اتفاق تلخی که مسئولانی میراث فرهنگی اظهارات ضدو نقیضی در حفاظت از آن بیان می‌کنند.

دیوارهای کاهگلی فرو ریخته و سقف سفالی خانه وزیری که زیر برف و باران و گذر تاریخ قد خم کرده بودند، اکنون با دستور مسئولان میراث فرهنگی گلستان تخریب شدند تا اثر ارزشمند دیگری از بافت تاریخی گرگان را از دست بدهیم.

نمایشگاه عکس از حرم امام علی در اهواز افتتاح شد   

بعد از خبرهای فرهنگی بد نیست یک سری به خبری هنری بزنیم. نمایشگاه مجموعه عکس‌های محمد خوشرو از بارگاه امام علی (ع) تا به حال بیست و چهار استان کشور را گشته است حالا به اهواز رسیده است و افتتاح این نمایشگاه پای معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را هم به اهواز باز کرد تا وی درباره مشکلاتی که اخیرا در پی واگذاری موزه هنرهای معاصر این شهر به بخش خصوصی پیش آمده بود و باعث اعتراض هنرمندان شده بود حرف بزند و از این تصمیم اداره کل ارشاد استان حمایت کند.

علی مرادخانی در حاشیه آئین افتتاح نمایشگاه مجموعه عکس‌های محمد خوشرو از بارگاه امام علی (ع) در جمع خبرنگاران در اهواز اظهار کرد: در سیاست‌های عالی دولت به این نتیجه رسیده‌ایم که اماکن و فضاهایی که در شرایط نامطلوبی قرار داشتند را از طریق بخش خصوصی احیا کنیم همان‌گونه که این موزه بعد از سال‌ها به یک مکان مطلوب هنری تبدیل‌شده است.

خواب در چشم ترم می شکند

خبر دیگر فرهنگی امام هم از دنیای شعر و شاعری است.۱۳ دی برای شعر دوستان و اهای ادب یک معنای خاص دارد، سالروز درگذشت نیمایوشیج که در ۱۳ دی‌ماه زمستان ۱۳۳۸ رخ در نقاب خاک کشید اما اندیشه‌اش جاوید مانده است.۵۶ زمستان قبل مرغ آمین نیما به سیمرغ فردوسی لبیک گفت اما آنچه خواب را همواره در چشمان ترش می‌شکند، درد و رنج مردم  است.نیما نام یک حرکت برای نوسازی شعر فارسی نیست بلکه یک تلاش برای ماندگاری و احیای سرزمینش در دوره پرمخاطره مدرن است و نیما آمده است تا ایران را در شعرش و با شعرش زنده کند.

پچ پچ های بلند درباره  چرم و پوست در لرستان و خواب ۱۷ ساله این صنعت

نوبتی هم باشد نوبت حرفهای اقتصادی است. وقتی هم صحبت از اقتصاد است، صنعت یکی از ارکان مهم اقتصاد در بسیاری از استانها را تشکیل می دهد. مثلا لرستان با دارا بودن بیش از ۶.۵ میلیون واحد دامی سبک و سنگینی به‌عنوان قطب دام‌پروری کشور مطرح است که این استعداد در کنار دیگر شاخصه‌هایی چون نزدیکی به بازارهای کشورهای عربی حوزه خلیج و فارس و عراق به‌منظور توسعه صادرات چرم و پوست می‌تواند به‌عنوان یکی از موفق‌ترین کارخانه‌ها پوست و چرم، خود را مطرح کند.اما مجتمع پوست و چرم استان لرستان با در اختیار داشتن هکتارها زمین و سوله در رکود و تعطیلی کامل است تا همه از سرنوشت نامعلوم این واحد بی‌خبر باشند. صنعت پوست و چرم لرستان بیش از ۱۷ سال است در حالت کما به سر می‌برد و هنوز امیدوار به تلاشی است که می‌تواند احیا این صنعت بزرگ در لرستان را به دنبال داشته باشد.

هوشنگ بازوند استاندار لرستان در این رابطه با تأکید  بر اینکه سرمایه‌گذار مجتمع پوست و چرم لرستان باید هرچه سریع‌تر برای احیا این مجتمع شریک اقتصادی خود را پیدا کند اظهار داشت: این مجتمع بیش از ۱۷ سال تعطیل بوده و باید هرچه زودتر زمینه احیا آن فراهم شود.وی بابیان اینکه هرجایی که می‌رویم مردم می‌پرسند که مجتمع پوست و چرم چه شد؟ ادامه داد: پیشنهاد ما این است که سرمایه‌گذار این مجتمع یک شریک اقتصادی مانند سازمان اقتصادی کوثر را برای مشارکت به همکاری دعوت کند.

قیمت بلیط فوتبال در مشهد از بلیط قطار سبقت گرفت

خبر ورزشی این شماره بسته خبری امان هم از استان خراسان رضوی است. در حالی که تعرفه قیمت بلیط  مشهد- تهران با پذیرایی و امکان خواب در واگن چهار تخته ۷۷ هزار تومان است اما مشهدی ها برای تماشای مسابقه فوتسال روز پنجشنبه به ازای هر بلیط تا ۱۰۰ هزار تومان بدون هیچ اعتراضی پرداخت کردند؛ رکوردی که تا حالا در هیچ میدان رقابتی سابقه نداشته است.

خرید بلیط مسابقه هنرمندان سینما و ستارگان فوتبال ایران به نفع ۴۰۰ دختر کم توان ذهنی و معلول در موسسه همدم مشهد مقدس از یک هفته پیش آغاز شده و با وجود اینکه قیمت این بلیط فقط هشت هزار تومان قیمت گذاری شده است اما مشهدی ها برای اینکه در خط نیک اندیشی قطاری از مهربانی به حرکت در بیاورند بلیط های این بازی را به ۱۰ تا ۱۵ برابر قیمت به نفع این دختران معلول خریداری می کنند.

در مسابقه ای که پنجشنبه این هفته در سالن شهید بهشتی مشهد قرار است برگزار شود در تیم ستارگان فوتبال ایران علی دایی، کریم باقری، منصوریان، مهدی هاشمی نسب، نیما نکیسا، مهرداد میناوند و خداداد عزیزی به مصاف تیم ستارگان سینما از جمله پژمان بازغی، پژمان جمشیدی، دانیال عبادی، امین زندگانی و داود هاشمی خواهند رفت تا بدینوسیله همدم دختران معلول شوند.

رونمایی از سردیس پدر واکسن ایران

این روزها واکسن های دامی به دلیل سلامتی دام و انسانی که با این دام ها سرو کار دارد یا از آنها تغذیه می کند آنقدر اهمیتش مشخص شده است که از استان البرز هم خبر می رسد قرار است موسسه رازی در همایشی که برای دومین  سال تاسیسش برگزار می کند سردیس پدر واکسن ایران را نیز رونمایی کند. پروفسور میرشمسی به دلیل تلاش برای تولید واکسن‌های دامی، واکسن و سرم دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، و همچنین تولید واکسن برای بیماری‌های ویروسی سرخک، فلج اطفال، سرخجه، و اوریون و انتقال دانش فنی ساخت این واکسن‌ها به کشور، پدر واکسن ایران خوانده می‌شود. او بنیانگذار تولید واکسن های انسانی در موسسه تحقیقات و سرم سازی رازی بود.

دفاع مقدس واحد درسی شد

اشاعه فرهنگ دفاع مقدس یکی از دغدغه های جدی مسئولان بوده است. این دغدغه اکنون به طرح های فرهنگی خوبی رسیده که پای دفاع مقدس را در واحدهای درسی باز کرده است.جانشین بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در جریان سفر به استان سمنان و دیداری که با استاندار داشته، گفته است که لزوم اشاعه فرهنگ دفاع مقدس در بین اقشار جامعه، بنیاد حفظ و نشر را برآن داشته تا پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس را راه اندازی و پیشنهاد افزودن دو واحد درسی آشنایی با دفاع مقدس توسط این پژوهشگاه در دانشگاه ها را اعلام کند.

وقتی مسکن معلولان هم ویژه معلول نیست

اما در حالی پای دفاع مقدس به کتابهای درسی بالاخره باز می شود که وضعیت معلولان جنگ تحمیلی و خدماتی که باید به انها ارائه شود خوب نیست. درحالی که حداقل نیاز معلولان است که مسکن آنها مناسب سازی شده با شرایط آنها باشد اما در خراسان جنوبی حتی امکاناتی چون آب، برق، آسانسور برای این قشر فراهم نشده است.در همین راستا جمع کثیری از معلولان در مسجد اباصالح شهرک بهزیستی گرد هم آمده و بانظم خاصی روبروی برخی از مسئولان نشسته‌اند. با دیدن خبرنگاران و مسئولان در دلشان هزار روزنه امید بازشده است و در ذهنشان هزار سؤال…آیا مشکلاتم حل می‌شود؟

آتشی که دامن کنسولگری عربستان را در مشهد گرفت

اما شاید مهمترین اخباری که امروز در خروجی همه خبرگزاری ها بیش از هر خبر دیگری مخابره شد مربوط به اعدام روحانی مبارز آیت الله شیخ النمر بود که آتشی در دل مسلمانان آزادی خواه جهان به پا کرد. در هر نقطه از کشور تجمعات اعتراضی برپا شد و بیانیه هایی در محکومیت این رفتار ظالمانه صورت گرفت.این اتش خشم و انزجار از ال سعود شب گذشته دامن کنسولگری مشهد را گرفت.

مردم مشهد شامگاه یکشنبه با وجود حفاظ های آهنی و توری های کارگذاشته شده به ارتفاع چهار متر در برابر کنسولگری عربستان و حضور پلیس ضد شورش اما هیچ مانعی جلودارشان نشد و با گذشتن از این دیوار محافظتی پرچم عربستان را از بالای ساختمان پایین کشیدند و با پرتاب مواد آتش زا یکی از بالکن های این ساختمان را به آتش کشیدند.مردم مشهد با پرتاب سنگ به سمت کنسولگری عربستان به آل سعود پیام دادند که پاسخ دندان شکنی به آنها خواهند داد.حوزه های علمیه خراسان نیز امروز کلاس های درس را تعطیل کردند و با اتماعی اعتراض آمیز فریاد زدند «شیخ النمر راهت ادامه دارد»

اهل سنت سیستان و بلوچستان اقدام عربستان را جاهلانه خواندند

اقدام عربستان و اعدام روحانی مبارز و مجاهد شیخ النمر  به قدری جاهلانه بود که علمای اهل سنت سیستان و بلوچستان را نیز به واکنش وا داشت و بسیاری از آنها این اقدام را عملی کاملا اشتباه و از سر جهل نامیدند. نماینده مردم سیستان و بلوچستان در مجلس خبرگان رهبری در همین رابطه گفت: اعدام شیخ نمر در کشور اسلامی محکوم است و آل سعود بداند راه فراری در پی این خطای بزرگ ندارد. مولوی نذیراحمد سلامی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: رعایت حق و حقوق هر دین و مذهب از سوی حکومت ها امری ضروری است و اگر حکومتی این حق را از انسان آزادی خواه بگیرد، آن عمل محکوم بوده و آل سعود در پی این اتفاق راه فراری ندارد

بازار تبریز سیاه پوش شد

اصناف و کسبه بازار تبریز  بویژه در بافت سنتی این منطقه با نصب پارچه های سیاه بر سردر مغازه ها و محل کسب خود، شهادت آیت الله شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان بدست رژیم آل سعود را گرامی داشتند.علاوه بر این  شهردار تبریز هم به همین مناسبت از نامگذاری تقاطع غیرهمسطح آخونی به نام مجاهد شهید آیت‌الله نمر خبر داد. شهردار تبریز از نامگذاری تقاطع غیرهمسطح آخونی به نام مجاهد شهید آیت‌الله نمر خبر داد.

وی در این خصوص گفته است تقاطع غیرهمسطح آخونی در تبریز به نام نامی این شهید بزرگوار متبرک خواهد شد تا نماد پیغام جاودان آزادی و اعتقاد آیت‌الله نمر در نخستین پایتخت جهان تشیع باشد.همچنین طلاب و روحانیون تبریز ظهر یکشنبه با برگزاری گردهمایی اعتراضی در حوزه علمیه این شهر ضمن گرامیداشت شهادت آیت الله شیخ نمر باقر النمر رهبر شیعیان عربستان، جنایت آل سعود را در به شهادت رساندن این عالم شیعه برجسته عربستانی محکوم کردند.

علمای اهل سنت کرمانشاه اعدام «شیخ نمر» را محکوم کردند

علمای اهل سنت استان کرمانشاه اعدام شیخ نمر بدست حکومت آل سعود را محکوم و آن را توطئه‌ای صهیونیستی و خلاف موازین اسلامی دانستند.ماموستا ملا محمد محمدی امام جمعه اهل سنت کرمانشاه اعلام کرده است امروز جهان اسلام داغدار شهادت شیخ نمر است و این اقدام جنایتکارانه آل سعود دشمنی عیان آنها با اسلام را نشان می‌دهد.

ماموستا احمد فخری امام جمعه شهرستان جوانرود هم اعدام شیخ نمر، عالم برجسته شیعه در عربستان را محکوم کرده  در گفت‌وگو با خبرنگار مهر، اظهار داشته است: آل سعود با اعدام شیخ نمر بی کفایتی خود را به اثبات رساند و مطمئنا سرکوب جریانات ضد استکباری در عربستان به اعدام شییخ نمر منتهی نمی‌شود.ملا یحیی شهبازی دبیر شورای روحانیت شهرستان روانسر اعدام این روحانی و عالم برجسته را لکه ننگ دیگری بر جنایات حکومت سلطنتی و زورگوی آل سعود دانسته است.در همین زمینه ماموستا ملا عادل غلامی امام جماعت اهل سنت قصرشیرین هم اعدام شیخ نمر را اقدامی جاهلانه و ناعادلانه دانست و اظهار داشته است: اعدام شیخ نمر خلاف موازین و دستورات دین مبین اسلام است و دولت سعودی با این اقدام ماهیت ضد اسلامی خود را نشان داد.

بزرگداشت شهید باقر النمر در بوشهر

در بوشهر علاوه بر اینکه خبر می رسد مراسم بزرگداشت شهید آیت‌الله نمر باقر النمر و ۴۶ نفر از شیعیان مظلوم عربستان در بوشهر برگزار می‌شود، بوشهری با برگزاری تجمع اعتراضی در واکنش به اعدام آیت‌الله نمر باقرالنمر، خشم و تنفر خود از حاکمان مزدور عربستان را اعلام کردند.همچنین مدیرکل تبلیغات اسلامی بوشهر گفت: نتیجه شهادت شیخ نمر برای حکام سعودی ننگ و خواری است.

حجت الاسلام عبدالرضا سروستانی صبح یکشنبه در جمع فعالان فرهنگی و مذهبی بوشهر با محکوم کردن جنایت عربستان در شهادت شیخ نمر، اظهار داشت: این عالم ربانی در مقابل ظلم آل سعود ایستادگی کرد و این رژیم او را مظلومانه به شهادت رساند.وی با اشاره به اینکه علامه شیخ نمر کشته شده راه خدا بوده و همیشه زنده است، اضافه کرد: شهادت شیخ نمر نتیجه‌ای جز ننگ و خواری برای حکام سعودی ندارد.

رژیم آل سعود باید در انتظار خشم جهان اسلام باشد

رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان میناب نیز با محکوم کردن اقدام خباثت آمیز آل سعود ، به شهادت رساندن شیخ نمر را بخشی از توطئه آل سعود برای ایجاد تفرقه بین شیعه و سنی دانست.علیرضا بنی خزائی در گفتگو با مهر ضمن محکومیت اقدام مرتجع آل سعود در به شهادن رساندن شیخ نمر اظهار داشت: ناتوانی دشمنان اسلام در تضعیف این دین الهی و ایجاد تفرقه در بین شیعه و سنی سبب شده که رژیم خبیث آل سعود به دست نشاندگی اسرائیل غاصب دست به جنایات فجیع علیه دین اسلام دست زند.

استاندار هرمزگان هم گفت: رژیم بی کفایت آل سعود با به شهادت رساندن عالم برجسته آیت الله شیخ نمر، مرتکب جنایت بزرگی شد و باید در انتظار خشم جهان اسلام علیه خود باشد.جاسم جادری با محکوم کردن اعدام آیت الله شیخ نمر روحانی برجسته شیعه توسط رژیم آل سعود، عنوان کرد: رژیم بی کفایت آل سعود با به شهادت رساندن عالم برجسته آیت الله شیخ نمر مرتکب جنایت بزرگی شد و باید در انتظار خشم جهان اسلام علیه خود باشد.

از سوی دیگر استاندار کهگیلویه وبویراحمد درپیامی، اعدام شیخ نمر را رسوایی دیگری در کارنامه ذلت بار آل سعود دانست.  سیدموسی خادمی در این پیام با تقبیح جنایت فجیع و ضد بشری آل سعود در به شهادت رساندن این روحانی جلیل القدر آورده است: خشم ملت های مسلمان نسبت به شهادت شیخ نمر، چهره کریه و ضد بشری آل سعود را بیش از پیش آشکار خواهد کرد.وی با اشاره به مجاهدت ها و تلاش های ظلم ستیزانه رهبر شیعیان عربستان و آزادگی این روحانی برجسته در دفاع از دین اسلام، حقوق شیعیان عربستان و ملت های آزاده بیان کرده است: خون این عالم ربانی وحدت ملت های مسلمان را دوچندان خواهد کرد.

نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد نیز ر پی اجرای حکم اعدام شیخ نمر باقر النمر و به شهادت رسیدن رهبر شیعیان عربستان پیامی صادر کردند.

برگزاری نخستین شب شعر یادمان شهید شیخ النمر در شیراز

در شیراز هم مرکز آفرینش های ادبی حوزه هنری استان دست به ابتکار زده و قرار است به زودی نخستین شب شعر یادمان شهید شیخ النمر در شیراز به همت آنها برگزار شود. در این مراسم که روز سه شنبه پانزده دی ماه در حوزه هنری استان فارس برگزار می شود شاعران مختلف با زبان رسای شعر اعتراض خود را فریاد می زنند.

نماینده ولی فقیه در استان فارس درپی شهادت آیت الله شیخ نمر پیامی صادر کرد . در بخشی از این پیام امده است: رژيم ارتجاعى و واپس گراي آل سعود چندى است كه با قتل و كشتار و ترور مسلمانان بيگناه در گوشه و كنار دنياي اسلام،پرده از چهره كريه و خبيث خود برداشته و وابستگى و سرسپردگى خود را به شيطان بزرگ آمريكا و وليده نامشروعش اسرائيل، بر ملا نموده است.از سوئى تروريست هاى تكفيرى داعش را بر مال و جان و ناموس مسلمانان مظلوم سوريه و عراق مسلط ساخته و از سوئى ديگر زنان و كودكان و مردم بى دفاع يمن را بمباران و قتل و عام مى نمايد؛از ديگر سو در موسم حج با مسامحه و سهل انگارى و شايد عمد باعث جان باختن هزاران تن از ضيوف الرحمن با لب تشنه در سرزمين منا مى گردد.

همچنین ظهر یکشنبه گروه‌های مختلف مردمی، طلاب و دانشجویان شیراز با حضور در شبستان بزرگ امام خمینی(ره) حرم مطهر شاه‌چراغ(ع) با سردادن شعار مرگ بر آل سعود جنایات اینان را محکوم کردند.مردم شیراز با در دست داشتن تصاویری از شهید «شیخ نمر» شعارهای مرگ بر آل سعود خائن و هیهات من الذله سردادند.امام‌جمعه موقت شیراز نیز در این مراسم، گفت: شیخ نمر عالمی قهرمان و متقی بود و شهادت او،گامی دیگر برای نزدیکی سقوط آل سعود است.

گروه : اخبار استان کرمان
, , , , , , , , , , , , , ,


لطفا معادله را تکمیل نمائید (به عدد) : *

کانال خبری کرمان KrChannel

دریافت آخرین اخبار کرمان در تلگرام :
@KrChannel

به تازگی در کرمان نیوز


تمامی حقوق طرح و محتوا نزد پایگاه خبری کرمان نیوز محفوظ می باشد.